Lamacentrum Hády

Naše lamy

V Lamacentru našly domov čtyři koupené lamy alpaky – jeden sameček (Čert) a tři samičky (Bella, Laura, Linda). Ostatní zvířata se již narodila u nás. Bella nikdy neměla potomka.

Čert
Tento sameček se narodil v roce 2005 v pražské ZOO. K nám se dostal z olomoucké zoologické zahrady na jaře roku 2011. černou srst typu huyacaya s bílými znaky. Své jméno si zasloužil díky své temperamentní povaze. Je však nesmírně hodný, dobře se s ním pracuje a lidi má vysloveně rád, takže je to takové naše zlato.


 

Linda
Energická, a přitom hodně bázlivá samička původem z Chile. Je to krasavice, která se ale nenechá pohladit. Narodila se roku 2008 a v roce 2010 byla přivezena do České republiky. Na jaře roku 2011 jsme ji získali do našeho Lamacentra. Její srst typu huyacaya je béžové barvy a tvoří Lindě krásné tvářičky.

 

Bella
I tato samička je původem z Chile a při svém příjezdu měla asi tři roky. Je naší nejmenší a nejklidnější alpakou z celého chovu. Má krásnou světle krémovou až téměř bílou srst typu huyacaya a atypicky vykrojený dolní pysk, který jí dodává zvláštní výraz. Bella si upřeným a zasněným pohledem, který vám věnuje, získá prostě každého.


 

 

Laura

Dominantní samička s výrazně vlastním názorem na dění kolem sebe. Je původem z Chile a při svém příchodu do Lamacentra měla také tři roky. Je radost s ní pracovat, protože je chytrá, bystrá, odvážná a rychle se učí. Tahle šéfka stáda si ale také umí kolem sebe zajistit prostor. Jako emancipovaná samička zejména Čertem mimo čas k páření hluboce pohrdá, a jakmile se dostane do jeho blízkosti (byť jen přes ohradu), nikdy si nezapomene na svého vášnivého ctitele uplivnout.

 

 

Richard

Ríša se narodil jako nečekaný dárek mámě Lauře 22. září 2011 a od té doby se má čile k světu. Z malého roztomilého trdla nám vyrostl pořádný lamák. S Čertem se občas musí zkusit trochu popasovat, ale na to, aby se stal vůdcem lamího stáda, mu ještě teče mlíko po bradě.

Na konci léta 2016 se Ríša odstěhoval do nového domova. S Čertem se urostlý Ríša začínal prát čím dál vážněji a oba samci už nemohli být spolu. Ríša teď běhá po rozlehlých pastvinách pod Tatrami a stále o něm máme zprávy.

 

Barborka

Lindino předčasně narozené mládě, které jsme se pokusili zachránit. Chvílemi se nám to dařilo, udělali jsme pro ni maximum možného (včetně kojení z láhve, čtyřiadvacetihodinové péče a dvou operací), ale nakonec Barborka bohužel svůj boj po půl roce prohrála. Narodila se 3. dubna 2012.

Sazinka

Sazi je potomek mámy Laury a táty Čerta. Pěkná rošťanda, tmavě zbarvená po tatínkovi. Vyrostla z ní nádherně stavěná urostlá samička, která je teď navíc nejhodnějším zvířátkem v našem stádu. Bývá mezi prvními, kdo jde návštěvníky přivítat a lidí se vůbec nebojí. To platí, i když je teď jako nastávající maminka přece jen obezřetnější. Narodila se 7. září 2012.

Tobi

Tobi je Lindin první potomek, kterého jí bylo dopřáno vychovat. A ačkoliv začátky byly rozpačité, po 36 hodinách svou roli pochopila a stala se Tobíkovi dobrou mámou, která ho bez pardónu chrání před vším zlým. Fešák Tobi dostal své jméno podle bílé skrvrny T na čele, a i když je to zatím spíš truhlík, jednou z něj jistě bude lamač lamích srdcí. Na svět přišel 25. dubna 2013.

V létě 2014 odešel Tobi na Minifarmu ve slovenské obci Lubina (kousek za hranicemi), kde se svým parťákem Andym dělají radost tamním návštěvníkům. Pokud se chcete za Tobim podívat, určitě nebudete litovat! Kontakt najdete zde
 

Maya

Již třetím mládětem Laury je samička Maya. Na první pohled sice vypadá jako její sestřička Sazi, ale je drobnější a po tátovi Čertovi zdědila navíc jemné bílé fousky na bradě a tenké bílé obočí. Po mámě je zase samostatná, odvážná a hrdá, přitom kontakt s člověkem jí vůbec nevadí, ba naopak. Je neskutečně zvědavá a na chození na vodítku je vyloženě talent. Prostě tahle holka se neztratí. Narodila se den před narozeninami Sazinky – 6. září 2013.

 

Čenda

Právě na Den matek, 11. května 2014, se Lindě narodil druhý syn. Tentokrát celý hnědý jako hořká čokoláda. Jenže sladký život bez starostí do vínku nedostal. Narodil se s postižením, kvůli kterému nemůže natáhnout pravou zadní nohu. Přes veškerou možnou péči zahrnující hodinové masáže, akupunkturu a další rehabilitační techniky, se nám pohybový aparát napravit nepodařilo. Čenda ale všechny lidi včetně největších kapacit mezi zvěrolékaři překvapil a vesele si běhá po třech! Pořád je to však neskutečný mamánek, takže Lindu s Čendou najdete vždycky pohromadě.

 

Sofi

Tři sestry, to není jen Čechovovo drama, ale také lamí realita v našem stádu. Po Sazince a Maye porodila Laura 15. září 2014 třetí černou holčičku. Asi se s Čertem domluvili, že je to prostě osvědčený model. A je. Něžná nebojácná Sofinka je ozdobou našeho stáda. Za dětsky nevinnýma zasněnýma očima se přitom skrývá velká životní síla. A taky enormní chuť na granulky od našich návštěvníků.

 

Fido

Fido narozený 7. července 2015 je prvním mládětem druhé generace v našem chovu. Jeho máma Sazinka se narodila v Lamacentru a svým mateřstvím udělala z Čerta dědečka a z Laury babičku. Fidovi asi již navěky zůstane dětská přezdívka Čertíček. Považte. Matka černá jako saze, otec Uli jako uhlí, a syn? Bíle flekatý, úplně jako dědeček! A i jinak dělá malý ďasík dědovi Čertovi samou radost. Rozhodně počítá s tím, že vůdcovství po něm jednou převezme. Všechny potřebné dovednosti důkladně trénuje už od nejútlejšího mládí. Ať už malý Fido zápasí se strejdou Čendou, pokouší tetičky, trénuje sprint nebo se krmí, vše činí náruživě jako Čert.

V březnu 2016 byl Fido již natolik samostatný, neohrožený a zvědavý, že se mohl přestěhovat do nového domova. Další osud našeho zlatíčka však i na dálku sledujeme.

 

Vendy

Vendulka je naše velikonoční lama. Narodila se totiž na Bílou sobotu, 26. 3. 2016. Když se z Laury vykulila čtvrtá černá holčička v řadě, nikoho to už nemohlo překvapit. Tři dobré sudičky na svou nejmladší sestřičku od začátku bedlivě dohlíží, a jak se Vendulka trochu rozkoukala po světě, už se drží víc s nimi než s mámou a ochotně se nechá svádět k lumpačení. V zásadě je to hodná holčička, ale přece jen má jednu slabost, díky které si vysloužila přezdívku Žužlinka. Moc ráda ožužlává různé předměty včetně svršků a spodků svých ošetřovatelů.

V říjnu 2017 se Vendulka jako mladá slečna přestěhovala do nového domova. Vzala si za úkol šéfovat tamnímu ministádečku. :-) S novými majiteli jsme dále v kontaktu.

 

Tyto webové stránky jsou sponzorovány serverem WebSnadno.cz

TOPlist