Lamacentrum Hády

Programy pro lidi s postižením

V Lamacentru poprvé

Mgr. Eva Ghisi
Domov pro osoby se zdravotním postižením - Srdíčko
Brno Šelepova 5 

Krásné slunečné počasí přímo vybízelo k uskutečnění naplánované akce v Lamacentru. A tak  jsme se ještě těsně před odjezdem s klienty podívali na webové stránky Lamacentra na lamičky, které budeme ten den osobně smět spatřit a společně s nimi strávit asi hodinu a půl času. A pak už jsme se jen těšili.

Příjemný zážitek z programu s lamami byl umocněn krásným přírodním prostředím Hádů, ve kterém je Lamacentrum umístěno. Málokdo by si nevšiml rozvrásněných skal kolem dokola.

Po vystoupení z auta jsme se dostali do výběhu ke zvířatům. Po stručném výkladu a seznámení se s nimi si klienti mohli vyzkoušet postupně různé aktivity se zvířaty. Nám byla ten den přidělena lama Bella. Bylo nám ukázáno, že opravdu nemá horní zuby, a tak se nemusíme bát, že by nás kousla. A její kožíšek byl tak hebký, že ruka každého se lehce zabořila do měkké a hřejivé srsti. Novinkou pro nás bylo vyčesávání hřebenem, kdy už jenom jeho samotné nasunutí na ruku byl pro některé klienty oříšek. Ale šlo to. Těm šikovnějším se podařilo i trochu srsti vyzískat. Hlazení Belly byla taky příjemná zábava nejen když stála, ale také když se dokázala posadit.

A co se klientům líbilo snad nejvíce? Krmení granulkami. Někteří museli sebrat trochu odvahy, ale byli poté celí blažení s úsměvem na tváři, když si lamička z jejich ruky nabídla a mlsně se olízla. A Čert, ten byl asi největší jedlík. Zato malý Ríša byl zprvu trochu nedůvěřivý.

Na závěr nás čekala procházka s lamou. No řekněte! Už se vám někomu někdy poštěstilo jít se projít  jen tak s lamou na vodítku? A tak si vykračovala Bella vždy s nějakým šikovným vodičem, který měl pocit velké zodpovědnosti.

Čas se naplnil. Ještě jsme si zkusili vzpomenout na jména všech lam – Belly, Lindy. Laury, Ríši a Čerta. A na památku jsme si vyplnili pracovní list s obrázkem lamy a s opravdovou lamí srstí. Své výtvory všichni účastníci po návratu do stacionáře s náležitou pýchou všem ostaním ukazovali. Klienti byli plni dobré nálady a příjemných prožitků. Získali novou obohacující zkušenost.

Byli bychom moc rádi, pokud by toto setkání nebylo jediné a mohli bychom se aktivitám s lamami věnovat častěji. A třeba pravidelně. Děkujeme všem lamám a pracovníkům Lamacentra za trpělivost, kterou s námi měli, a za hezky připravený program.

Těšíme se snad někdy příště na „V Lamacentru podruhé“...

 

 Tyto webové stránky jsou sponzorovány serverem WebSnadno.cz

 

TOPlist