Lamacentrum Hády

Starší zprávy

 

29. června - Obnovili jsme příjem poptávek po výukových programech přes internetový rezervační formulářDelší dobu byl náš rezervační systém z důvodu technických potíží mimo provoz. Objednávat přes internet je ale pro vás pohodlnější. V připojeném kalendáři je hned vidět, jestli je možné v daný termín se objednat. 

    

22. června - Webová kamera opět v provozu. On-line záznam z Lamacentra je opět TADY

22. června - Setkání se včelami. V neděli byl v Lamacentru pěkný bzukot. A to doslova. Připravili jsme pro vás totiž medem vonící akci, při které se malí i velcí návštěvníci ponořili do světa včel. Pan včelař ochotně předváděl všechno náčiní a samozřejmě vlastnoručně vyrobený prosklený úl se včelami. Opodál dětičky s tykadly pilně sbíraly nektar z papírových květů, skládaly včelí puzzle, poznávaly hmyzí vývojová stádia nebo si s razítky vyráběly vlastní pexeso. Zájemci zkoušeli poznávat kvetoucí bylinky podle vůně, luštili včelí kvíz a samozřejmě došlo i na ochutnávku různých jednodruhových medů. Moc příjemný den to byl. Rádi si jej někdy opět zopakujeme. Děkujeme všem zúčastněným!

Akce se uskutečnila za finanční podpory Jihomoravského kraje a Českého svazu ochránců přírody.

22. června - On-line kamera opět v provozu! Množily se dotazy našich příznivců, jestli opět zprovozníme on-line kameru, která zabírá přístřešek našich lam. Dobrá věc se podařila, a tak můžete opět naše lamičky odkudkoliv sledovat ve dne v noci. Kuk.

12. června - Setkání se včelami, neděle 19.6.  Jak to chodí v úlu? Kolik práce dá včelkám jediná lžička medu? Jak včela vidí? Kdo patří mezi včelí nepřátele? Spí včely? Kolik denně uletí?  Odpovědi na tyto i další otázky se dozvíte u nás, při akci Setkání se včelami, které pro Vás chystáme na neděli 19.6. Kromě toho si prohlédnete úl "zevnitř" - nakouknete do včelí domácnosti bezpečně přes sklo, naučíte se rozeznat květiny a byliny podle vůně, děti si zkusí sběr nektaru z květů, vyrobíte včelí pexeso, ochutnáte unikátní jednodruhové medy, vyzkoušíte včelařský klobouk, zkušený včelař představí všechny svoje pomůcky, zkrátka - nudit se nebudete! Přijďte a uvidíte!

Akce je součástí cyklu "Setkání s přírodou" Českého svazu ochránců přírody.

10. června - Seno. Už několik týdnů je čas senoseče. Postupně sečeme okolní chráněná území (Klajdovku, Kavky) a seno se snažíme přestěhovat blíže k našim zvířatům a hlavně dobře schovat proti dešti. Hády se už nesečou jen tak, aby se seno spálilo nebo zkompostovalo. Proti komerčnímu senu má tohle bezesporu velkou výhodu. Je druhově hodně bohaté a zvířatům hodně chutná. Dokonce tak, že lamy se od chvíle, kdy dostaly nové seno, téměř přestaly pást :-). Kdo ale někdy ručně sušil seno pro zvířata, ví, kolik to dá práce... 

 

5. června - Komiks.

29. května - Rozkvetlý etážový lom. Až nám zase jednou bude někdo tvrdit, jak je hlavní hádecký lom jen pustina plná kamení, holá plocha k ničemu... To, že drobné teplo- a suchomilné rostliny většinu roku přehlížíme, neznamená, že tam nejsou! A na Hádech je to vzácnost za vzácností.

24. května - Křtiny Vendulky! V neděli 22. května měla naše nejmenší svůj velký den. V napínavém hlasování jste jí vybrali jméno VENDY a pět vylosovaných kmotříčků ji s námi pokřtilo. Celý den se navíc v Lamacentru malovaly tašky, plstilo se a jinak tvořilo, a zájemce naši odborní průvodci zavedli na kouzelná místa hádecké přírody. Den to byl jako malovaný a my děkujeme všem zúčastněným!

Akci jsme pořádali za finanční podpory Magistrátu města Brna.

 

16. května - Neděle 22. května na Hádech.  Chystáme pro Vás tradiční květnové exkurze do přírodní památky Kavky (dříve Den otevřených dveří). Nenechte si tento zážitek ujít, kvetoucí Kavky jsou nádherné! Navíc v tento den v 16 hodin křtíme naši malou lamí samičku. O jménu stále probíhá hlasování zde na našich stránkách. Hlasování ukončíme pouhou půlhodinu před samotným křtem! Po celý den budou v Lamacentru připraveny výtvarné aktivity pro malé i velké. Zkrátka - program bude pestrý, neváhejte a přijďte, těšíme se na Vás!

12. května - Historické fotografie. Nutno říci, že z Hádů jich moc nemáme. Pokud budete mít nějakou doma v archivu, budeme rádi, když nám ji poskytnete. Tahle fotografie je od M. Homolky z roku 1990. Ukazuje dno Růženina lomu v podobě ještě před rekultivací. Ta vpravo je z roku 2012 a ukazuje stejné území.

  

9. května - Prachová koupel. Ne, že by naše zvířata nemělá ráda vodu! Zbožňují ale i jiný tradiční materiál - popel. Dnes se v ohništi (samozřejmě vychladlém) vystřídala všechna. Proč to dělají? Je to důležitá součást "údržby oděvu". Vlákna vlny by se jinak slepila dohromady a přestala by plnit izolační funkci. Takto zůstávají obalená prachem a fungují každé samostatně. 

 

 

1. května - Komiks.

23. dubna - Den Země na Kraví hoře v Brně. Jako ostatně každoročně jsme se zúčastnili Dne Země pořádaného Lipkou (http://www.lipka.cz/denzeme) na Kraví hoře. Počasí moudře nezlobilo, takže návštěvníků bylo opravdu hodně. Kromě našich dvou lam, které byly s námi - Maya a Sofi, jsme měli pro děti na našem stánku několik hádanek. Tak zase příští rok.

 

 

20. dubna - Lamy na Dni Země. Jako již tradičně se i letos Lamacentrum zapojí do oslav Dne Země pořádaných Lipkou. Tentokrát se potkáme v sobotu 23. 4. na Kraví hoře. A proč rozhodně stojí za to přijít se podívat, se dozvíte zde: http://www.lipka.cz/denzeme.

20. dubna - Nedělní dobrovolníci. V neděli 17. dubna jsme na Hádech uspořádali již tradiční úklidovou dobrovolnickou akci. Nezklamali geocacheři, kteří se dostavili ve velmi hojném počtu. Kolem stovky lidí tak zvládlo nejen vytahat z hádecké přírody obrovskou hromadu odpadků, ale taky se opravovaly erodované cesty nebo se postavilo oplocení botanických výzkumných ploch. V Lamacentru se taky budovala nová kadibudka, vyrobily se seníky pro kozy a instalovala se okna potřebného skladovacího prostoru. Den byl jako malovaný, v altánu se na dobrovolníky smály řady chlebů s vyhlášenou pomazánkou naší Stáni a nad táborákem se vesele opékalo. Navíc naše spolehlivé lektorky, duo Anežka & Alena, na celý den pestrým programem zabavily přítomné děti. Musíme říci, že akci si všichni užili a byl to po všech stránkách krásný den! Děkujeme moc všem zúčastněným!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11. dubna - UKLIĎME HÁDY - v neděli 17. dubna od 10 hodin

V rámci celorepublikové akce Ukliďme svět, ukliďme Česko, za podpory Úřadu městské části Brno - Líšeň, pořádáme tradiční jarní úklid Hádeckého lomu, Růženina lomu, Kavek a okolí. Vítáme všechny nadšené dobrovolné brigádníky, kteří nám přijdou s tímto nelehkým úkolem pomoci! Sraz je v Lamacentru v 10 hodin, rozdáme si pracovní rukavice, pytle na odpad a drobné nářadí, dohodneme si kdo se vydá na kterou část území, a pak už hurá do práce. Za odměnu na Vás čeká špekáček či drobné občerstvení, a hlavně volná vstupenka do Lamacentra na libovolnou akci pro brigádníky dle vlastního výběru. Jakékoliv další dotazy rádi zodpovíme na mailu pshady@email.cz nebo telefonu 608 434 564.  

Těšíme se na Vás!

 

27. března - Stříhání oveček.  Pokud jste dnes nebyli venku, neprožili jste konečně příchod jara! Bylo nádherně. No, a naše ovečky pod dohledem pana Bischofa - mistra ČR ve stříhání ovcí se staly zase krásnějšími. Jsme rádi, že se na tuto událost přišlo podívat tolik našich milých dobrovolníků. Marcela, Lili, Roza a Berta za sebou zanechaly hromady vlny a kdo chtěl, mohl se podívat, vyzkoušet, osahat a někteří z tatínků dokonce pomoci. Díky. 

Akci jsme pořádali za finanční podpory Magistrátu města Brna.


 

26. března - Zítra, tedy v neděli chystáme pro vás jedno nečekané MALÉ překvapení. Čekali jsme, že Laura porodí mládě někdy v následujících čtrnácti dnech. Rozhodla se ale, že naši jarní sezónu zahájí. Dnes v 11 hodin se jí narodilo mládě, samička. Je čiperná a skotačí už bujaře kolem mámy. A my jsme se definitivně přesvědčili, že Čert nezná jinou barvu než černou. Takže až k nám zítra půjdete, ať už jen tak nebo na stříhání oveček, uvidíte ještě jedno malé a zatím ještě nečekané překvapení.

11. března - Stříhání ovcí - neděle 27. 3. v 16 hodin – srdečně zveme naše dobrovolníky!

K Velikonocům ovečky prostě patří. A ty naše čtyři ovčí dámy je oslaví vskutku stylově! Na Velikonoční neděli shodí svůj teplý kožich, a v novém střihu přivítají jaro. Stejně jako vloni přijede naše ovečky ostříhat profesionál, pan Vlastimil Bischof. Stříhání předvede a popíše. Zájemci si budou moci potěžkat střihací strojek či osahat a porovnat vlastnosti vzorků rouna z různých plemen ovcí.

Akci pořádáme za finanční podpory Magistrátu města Brna.

 

4. března - Fido.  Pro naše stálejší návštěvníky máme možná trochu smutnou zprávu – Fido odcestoval do nového domova. Ten jsme mu už delší dobu hledali, protože mezi příbuznými holkami by už dlouho zůstat nemohl a se staršími samci by časem docházelo k častým a nebezpečným šarvátkám. A navíc, přece se nezůstane držet mámy za sukni, že! Museli jsme nakonec převoz zorganizovat hodně rychle, protože v novém domově už na něj čekal nový kamarád, kterému bylo smutno. Oba se hned skamarádili a vytvořili nerozlučnou dvojku. Fidův další osud budeme, stejně jako u Tobíka, bedlivě sledovat!

1. března - PRODLOUŽENÍ OTEVÍRACÍCH HODIN. Dobrá zpráva – s delšími dny prodlužujeme již od této neděle otevírací dobu na čtyři hodiny, tedy od 13 až do 17 hod. Stále však máme otevřeno pouze v neděli. (Celého víkendu se dočkáte od dubna.)

8. února - Externí terárium. Už jste někdy byli zavření v teráriu? My jsme zjistili, že v jednom bydlíme. Role se zkrátka na Hádech vyměnily. Když jsme zjistili, že se na nás chodí pravidelně za okno koukat myšice křovinná, trošku jsme jí její "obývák" vylepšili. A ona si nás tak oblíbila, že vzájemně víme, kdy kdo chodí do práce a co bude u sousedů na oběd. 

28. ledna - Ptáci na krmítku. Naše zvířata jinak než granulemi krmit nelze, ale když se vydáte do Lamacentra teď v zimě, vzpomeňte si na ptáčky a vezměte jim nějaké krmení - slunečnici, proso, pšenici, mák atd. V Lamacentru a jeho nejbližším okolí máme rozvěšena krmítka, kam se ptáci pravidelně sletují. Když budete mít štěstí, uvidíte modřinky, koňadry, červenky, zvonky a možná i další pěvce. A pokud je budete chtít pozorovat a poznávat, můžete u nás koupit i jednoduchý určovací klíč - Ptáci na krmítku

 

 

 

30. prosince - PF 2016. 

 

29. prosince - Zvýšení vstupného od nového roku. Milí návštěvníci, je to k nevíře, ale Lamacentrum v současnosti obývá čtyřikrát více chlupatých obyvatel, než tomu bylo na začátku. Pro vás to znamená více potěšení, pro nás více práce a hladových krků. Rozhodli jsme se, že tedy bude fér, když od začátku nového roku alespoň mírně zvýšíme vstupné. Dětská vstupenka bude i nadále za 20 Kč, dospělá místo 30 Kč za 40 Kč. Věříme, že změnu příliš nepocítíte a i nadále nám zachováte svou přízeň.

26. prosince - Nad mlhou

26. prosince - Geocachingový event Vánoční krmení zvířátek na Hádech. Kuba a Gabča zorganizovali další vánoční geocachingový event u našich zvířat, která dostala krásné vánoční dárky - děkujeme. I přes mléčně zbarvené všechno přišlo na 90 kačerů všeho věku a pohlaví. Po nakrmení zvířátek, u čaje a svařáku bylo zase příjemně.

 
 
 

19. prosince - Pozvánka pro chovatele. Pokud máte zájem o chov lam nebo velbloudů, máte jedinečnou příležitost přihlásit se na kurz, tentokrát zaměřený především na reprodukci těchto zvířat. Program semináře najdete zde.

17. prosince - Ovečky se vrátily... Lili a Róza se vrátily z měsíčního "pobytového zájezdu" u naší spřátelené organizace Lipky. Pravidelně zde asistují na předvánočních programech pro děti, zatímco v Lamacentru v tomto čase zůstávají vždy jen Berta a Marcelka. No, mají si holky co vyprávět. Podívejte se, jak parádně se měly na Jezírku - překrásné  bývalé hájovně mezi Soběšicemi a Útěchovem, která slouží jako excelentní pracoviště Lipky - školského zařízení pro environmentální vzdělávání (foto P. Laštůvka).

  

16. prosince - Vánoční dárky na poslední chvíli? A přesto bez davů, strkanic a nervozity? U nás to jde! Vše zařídíte jednoduše, z pohodlí domova, mailem či telefonem. A můžete takto jednoduše pořídit skutečně nevšední dar - adopci lamy! Nebo své blízké obdarujte zážitkem - programem Lamí bača či soukromým rodinným programem. Podívejte, jaké krásné stylové certifikáty na Vás čekají.

15. prosince - Jak budeme mít přes svátky otevřeno? Jako obvykle každou neděli. Za našimi zvířaty se tedy můžete podívat 20. 12., 27. 12. a 3. 1. 2016, a to vždy od 13 do 15 hodin. V prosinci, lednu a únoru žádnou speciální akci pro veřejnost neplánujeme, protože bývá pravidelně dost škaredě a ven to zkrátka netáhne. Na druhou stranu k nám nechodí tolik lidí, a je v tyto měsíce na Hádech proto naprostý klid a příjemně. Příroda zkrátka spí. I zvířata se chovají třošku jinak než v létě. Stále hladově. ;-) Takže pokud vám to vyjde, všichni vás rádi uvidíme.

7. prosince - Nedělní Mikuláš v Lamacentru. Za mlhou hustou tak, že by se dala krájet...bylo tentokrát kromě rybníku Brčálníku také celé Lamacentrum. A přesto přišli! Nejen Mikuláš s čertem a andělem, ale i naši skvělí návštěvníci. Velmi si ceníme toho, že k nám vážili cestu i v takto nepříjemném počasí. Měli jsme z toho opravdu velkou radost, a doufáme že i děti si odnesly radostný zážitek a ani čertík je nevylekal. 

 

30. listopadu - Mikuláš v Lamacentru.  V neděli 6. 12. přivítáme v Lamacentru nebeskou návštěvu - Mikuláše a anděla. S naším lamákem Čertem (a možná i s pravým pekelníkem) budou od 13 do 15 hodin čekat na dětské návštěvníky, kterým za přinesený obrázek, případně za přednesenou básničku nebo písničku, budou rozdávat sladké odměny. 

Přijďte, moc se na Vás těšíme!

23. listopadu - Sobotní brigáda. I když na sobotní úklidovou brigádu nepřišli vůbec žádní pomocníci z řad veřejnosti, přesto se nám podařilo uklidit opravdu hodně nepořádku. Často jsme se divili, co všechno jsou lidé schopni do přírody jen tak odhodit. Na nějaké obaly od nápojů a svačin už jsme poměrně zvyklí, ale tentokrát nějaký "dobrák" vyhodil do křoví obsah kuchyně. A tak jsme kromě ledničky a mikrovlnky likvidovali i třeba příbory, prkýnka a pokličky. 

17. listopadu - Podzimní úklidová brigáda na Hádech

V sobotu 21. listopadu od 10 hodin se vydáme do lomu Hády, Růženina lomu, Kavek a okolí uklidit nepořádek, který se po návštěvnících tohoto území za celou sezónu nastřádal. Věřte, že bude co uklízet. Kromě tradičních prázdných PET lahví, dětských plen a plechovek od nápojů na nás při cestách a v křoví čekají také pneumatiky, staré elektrospotřebiče, skleněné střepy a podobně. Přijďte! Když nás bude víc, půjde nám společně práce líp od ruky. Každého pomocníka čeká za odměnu "volňásek" do Lamacentra Hády. A kromě něj si odnesete určitě dobrý pocit z toho, že jste nezištně pomohli dobré věci.

Pracovní rukavice, lopaty, hrábě, pytle na odpad budou k dispozici u vstupu do Lamacentra.

Těšíme se na vás!

10. listopadu - Co chystáme na neděli? Lampionový průvod se zvířátky!

V Lamacentru bude otevřeno od 13 až do 16 hodin. Kromě zvířátek na děti čekají hravé úkoly a drobné odměny, na všechny potom pro zahřátí táborák a teplé nápoje. Kdo si chce opéct špekáček či jinou dobrotu, ať si prosím přinese!  

V 16 hodin společně vyjdeme lomem směr parkoviště nad hotelem Velká Klajdovka. Společnost nám budou dělat některá z našich zvířat – hádejte, půjdou s námi lamy nebo snad kozy? :) Uvidíte...

S sebou: vlastní lampiony nebo jiná světýlka!

6. listopadu - Zimní režim.

2. listopadu - Historické fotografie.  Od naší kamarádky Katrin jsme získali fotografie Hádů při pohledu ze Špilberku. Takových fotek skutečně moc není, nebo alespoň se nám je nikdy nepodařilo sehnat. Zatímco ta první je kolorovaná z roku 1909, tedy ještě před tím, než se na Hádech začalo těžit v Růženině lomu a lomu Džungle, druhá fotografie je ze 30. let minulého století. V dáli jsou již oba zmíněné lomy vidět i s postupnými navážkami výklizů nahrnutými před dnešní přírodní památkou Kavky. Pokud máte staré fotografie doma v archivu, určitě za ně budeme rádi, když nám jejich kopie poskytnete.

  

31. října - Přechod na zimní režim otevírací doby. Dny se krátí, teploty klesají a listopad je za dveřmi. Připomínáme proto, že od listopadu do února máme výrazně zkrácenou otevírací dobu pro veřejnost. A to jen na neděli od 13 do 15 hodin. Jinak jen objednané skupiny (více zde na konci stránky). Neděle 1. 11. bude jedinou výjimkou, kdy ještě pojedeme v letním režimu a budeme mít otevřeno od 10 do 18 hodin. Navíc má být hezky, tak toho využijte. ;-)

28. října - Nedělní Dýňování lámalo návštěvnické rekordy.  Tradiční Dýňování se letos vydařilo. Počasí nám přálo a tak jsme letos přivítali více než 500 návštěvníků! Doufáme že jste u nás strávili příjemný den, na který budete rádi vzpomínat. Pár fotek pekelného soustředění, dýňových bubáků, ale i radosti ze zvířátek a plápolajícího táboráku zde:

20. října - 3. ročník Dýňování - v neděli 25. října od 14 do 18 hodin. 

V neděli 25. října se uskuteční už 3. ročník velmi oblíbeného Dýňování v Lamacentru. Dýně už netrpělivě čekají až se z nich pod Vašimi nožíky stanou strašidelní bubáci, ceny pro autory nejděsivějších strašidel máme připraveny, stejně jako klestí na táborák který bude příjemně zahřívat naše prokřehlé ruce, případně špekáčky :)  Dále na Vás čekají teplé nápoje, oblíbená dýňová polévka a další dobroty, samozřejmě z dýní.  No řekněte, nezní to jako příjemně strávená podzimní neděle? Už se na Vás všechny moc těšíme!

Lamacentrum bude otevřeno již od 10 hodin, akce Dýňování ale bude probíhat v době od 14 do 18 hodin.

P.S.: Dýně budou k prodeji přímo v Lamacentru, ale v omezeném množství, proto vyhrává ten kdo přijde dřív :) případně si přineste svoji vlastní. Vlastní nožík či jiné vyřezávací náčiní výhodou! Špekáčky si prosíme také přineste, pokud budete chtít opékat.

 

15. října - Růženin lom v pořadu Nedej se - Divocí češi.

 

9. října - Dementování informace. O tom, že v Brněnském deníku vycházejí nepřesné, zavádějící nebo dokonce falešné informace dost často, víme. Bohužel tahle se nás přímo dotýká a mohla by vás snadno zmást. Jako statutární zástupce organizace, která vlastní a pronajímá většinu pozemků na jižním svahu Hádů, vás chci ubezpečit, že žádné změny nechystáme. Bez našeho souhlasu to ani není možné a město Brno nic takového platit nemůže. Našim cílem a hlavním posláním zůstává ochrana přírody v této lokalitě. Jsme rádi, že se jižní svah Hádů stal v posledních pěti letech významnou rekreační oblastí Brna a chceme a budeme podporovat pouze ty aktivity, které budou v souladu s našim posláním. Jako příklad mohu uvést loňské vybudování nové naučné stezky lomem Hády z projektu NET4GAS Blíž příroděkterý už od roku 2007 realizuje prostřednictvím svých základních organizací Český svaz ochránců přírody. Porota prestižních cen za filantropii Via Bona vyhlásila tento program i díky našemu loňskému příspěvku za vítěze letošního ročníku. Informace použité v článku Brněnského deníku ze dne 9. 10. 2015 se týkají bývalého odkaliště a protějšího svahu pod sídlištěm Vnohrady, ne lomu Hády a jeho okolí. 

Lubomír Tichý

 

8. října - Zvířata v novém prostředí. Tento týden probíhá na Hádech šňůra zcela nových programů pro základní školy. A musíme se pochlubit, programy se nám vyvedly a děti si školu hrou moc užívají. O tomto víkendu budou aktivity ZDARMA připraveny pro veřejnost v neplacené části areálu Lamacentra. (Vstup do části areálu s lamami, ovcemi a kozami je zpoplatněn jako jindy – 30,-/20,-.) Čeká na vás výprava mezi ptáky i do říše hmyzu, dozvíte se, jak je to s opuštěností starých lomů a děti si vyzkouší různé hry. Přijďte celá rodina. Tatínci pomůžou postavit krmítko, s maminkami třeba nanosíme nektar do úlu a všichni se dozví něco nového. Připraveny jsou samozřejmě pěkné odměny. Těšíme se na vás!

Akce je realizována díky FNNO projektu "Spojme síly, vraťme brněnské přírodě její bohatství" podpořeného grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.org

Akci podpořil Jihomoravský kraj a statutární město Brno.

2. října - Vitamíny. Tento týden dostala všechna naše zvířata vitamíny na zimu a Ríša (jako bonus) pak ještě nové zuby. Ty staré cenil na všechny strany, proto jsme mu je museli trochu zkrátit a zabrousit. Lamám totiž přední zuby stále dorůstají. A když si je nestačí obrušovat o potravu, tak i přerůstají. Stane-li se tak, zvířatům se stále hůř žere. Tak vidíte, i lamy musí občas k zubaři. No, a tady je - fešák, že jo?

27. září – O víkendu 10. a 11. 10. hravé poznávání přírody. V NEPLACENÉ části areálu Lamacentra bude připraveno několik stanovišť, kde se zabaví i pobaví celá rodina. Co se děje v opuštěném lomu? Jak bydlí čmeláci? Jak pracují žížaly? Co nám to zpívá za ptáčka? Sestavíme krmítko! A mnoho dalšího. Na děti čeká pěkná odměna. Tak přijďte, akce je pro vás, je zdarma, a my se na vás těšíme.

14. září - Neděle 13. 9. - Den otevřených dveří v PP Kavky, lamí narozeniny - prošli jsme se po Kavkách, předli jsme, tvořili, plstili, slavili - dobře nám všem bylo. Všem návštěvníkům moc děkujeme za hojnou účast a příjemnou společnost. 

Tento projekt byl podpořen z veřejné sbírky obchodů Nadace Veronica.

14. září - On-line kamera je opět v provozu. Podařilo se nám odstranit závadu na trase, takže opět můžete koukat na naše lamy, i když v Lamacentru zrovna nejste.

 

9. září - Den otevřených dveří v přírodní památce Kavky a zážitkový den v Lamacentru - neděle 13. 9. 2015

Již tuto neděli se koná podzimní Den otevřených dveří v přírodní památce Kavky. V době od 10 do 15 hodin budou z Lamacentra vyrážet skupiny zájemců vedené odbornými průvodci. Společně projdete Kavky, nahlédnete do Růženina lomu a dozvíte se mnoho zajímavostí o tomto unikátním území.

Lamí narozeniny - ty oslavíme společně. v 16 hodin připijeme našim oslavencům a předáme jim lamí dorty. A že bude co slavit! V září máme rovnou pět oslavenců - Čert, Ríša, Sazi, Maya a Sofi. Jeden z nich dokonce slaví "kulatiny" - víte kdo to je? Nápověda - nejstarší člen stáda, prošedivělý elegán s bílou bradkou. :)

V altánku pro Vás připravujeme "vlněný koutek" - naše oblíbená přadlenka Vám ukáže práci na kolovrátku, zájemci si ji mohou dokonce sami vyzkoušet. Také tvořivé děti si přijdou na své - ve výtvarné dílničce si budou moci vlastnoručně vyrobit hezký vlněný suvenýr - zápich do květináče nebo plstěnou figurky lamy či ovečky.

Přijďte, těšíme se na Vás!

Tento projekt byl podpořen z veřejné sbírky obchodů Nadace Veronica.

15. srpna - Jestlipak už víte, jak se jmenuje náš dvouměsíční lamák? Přece Fido! Z celkového počtu 564 hlasů jich dostal téměř 42 %. Jeho jméno jsme si nejprve vybubnovali, a pak přišel na řadu slavnostní křest. Vylosovali jsme 5 kmotrů, kteří od nás dostali malou upomínku, a všechny děti (i dospělí :-) připili mladému Fidovi na jeho zdraví. Děkujeme všem, kteří i přes nehorázné vedro přišli.

 

15. srpna - POZOR! Loučení s létem, Lamí křtiny a hádecké bubnování: podrobnější informace

15. srpna - POZOR! Loučení s létem, Lamí křtiny a hádecké bubnování: neděle 30. 8. od 16:00 hodin.  Ať se nám to líbí nebo ne, konec prázdnin se nezadržitelně blíží. A abychom Vám trošku zpříjemnili přechod od prázdninového lenošení zpět ke školním a pracovním povinnostem, připravili jsme pro Vás na poslední srpnovou neděli od 16:00 hodin tuto akci - Loučení s létem a lamí křtiny. 

Co všechno Vás čeká?

Křtiny našeho malého lamáčka, který se narodil 7. 7. 2015. O jménu se stále hlasuje zde na našem webu, nezapomeňte stále posílat svoje hlasy! Boj o jméno končí až půl hodiny před samotným křtem. Tři kmotry již tradičně vylosujeme z našich dětských návštěvníků.

Bubnování! Úžasnou atmosféru našeho lomu Džungle ještě více umocníme. Pod vedením Radka Štětkáře (Rytmus pro život o. s.) si společně zařádíme, zabubnujeme, zaštěrcháme, zadupeme i zatancujeme. Od 16:00 hodin bude probíhat bubnování s dětmi jako součást programu křtin, poté (cca od 17:00 hod.) budeme pokračovat v bubnovacím happeningu pro starší děti i dospělé. Nástrojů k zapůjčení bude dostatek, pokud však chcete mít jistotu že se na Vás dostane, můžete si přinést vlastní.

Vstupné NEZMĚNĚNO - 30,- Kč dospělí, 20,- Kč děti, do 3 let zdarma.

TĚŠÍME SE NA VÁS!

 

12. srpna - Ohrada pro kozy. Naše jarní kůzlata nám dala co proto. Než jsme pochopili, že v ohradě nesmí být sebemenší dirka nebo odrazový můstek, bylo Lamacentrum pro kozy jen přibližným místem určení, odkud se dalo volně prozkoumávat okolí. Nakonec jsme ovčí výběh předělali na velkou bednu - ke škodě ovcí i návštěvníků. Proto už nějakou dobu pracujeme na nové, krásné ohradě těsně za pokladnou výlučně pro naše tři minikozy. Je prostorná, vzdušná a hlavně: Počítáme s tím, že návštěvníci budou moci jít dovnitř. To pomůže i našim ovečkám - jakmile budou kozy ve svém, odbedňujeme.

5. srpna - Turistický deník. Naše turistické vizitky Lamacentra s Richardem se objevily na přebalu nového turistického deníku. Vizitek dnes existuje více než 4900, takže je to pro Richarda opravdu velká pocta v nemalé konkurenci významných turistických míst, zajímavostí a zábavy (včetně mnoha památek UNESCO :-)).

 

 

19. července - A už se hlasuje! Dědeček Čert a vnuk Charlie? Nebo snad Sam? Nebo Timmy? Alex? Fido? Vy rozhodnete! Hlasovací aplikaci najdete na této stránce vpravo nahoře. Hlasuje se až do křtin 30. 8. a hlasovat můžete opakovaně každý den!

image

8. července - Zázrak zrození - 7. 7. 2015 v 11:33 porodila naše Sazinka naprosto bez problémů své první mláďátko! Desátá lama v Lamacentru! Sazinka sama v Lamacentru vyrostla, a tak klidně dopřála ošetřovatelům tu poctu být jí celou dobu nablízku. Díky tomu jsme mohli pořídit další unikátní fotografie, tentokrát z úplně celého průběhu porodu. A jaký že je syn černé maminky a černého tatínka? Celý dědeček Čert! Ještě teď nemůžeme uvěřit té podobě. Brzy se zde můžete těšit na hlasovací aplikaci, abychom do křtin 30. 8. vybrali nejkrásnější jméno.

 

24. června 2015 - Výstava šatů pro vílu - Od loňského srpna pracujeme spolu s organizací Rezekvítek z.s. na projetu FNNO s názvem "Spojme síly, vraťme brněnské přírodě její bohatství". Jedna z aktivit tohoto projektu je určena pro děti z mateřských škol, a má za cíl seznámit děti s proměnami přírody v průběhu roku a potřebou její ochrany. Děti na podzim vlastnoručně vysadily stromky a po celý školní rok dostávaly a plnily úkoly od oskerušové víly. V průběhu června přijely všechny zapojené školky svůj stromek zkontrolovat a předat víle šaty, které společně v průběhu roku tvořily. Musíme říct, že takové skvosty jsme nečekali. Šaty jsou opravdová výtvarná díla! Děti i paní učitelky vytvořily nádherné róby, na kterých najdete otisky přírody všech čtyř ročních období. Přijďte se na tu krásu podívat i Vy! Vystaveny budou v prostorách Lamacentra v době od 7. do 31. července, a vidět je můžete vždy v době kdy máme otevřeno pro veřejnost - tedy soboty a neděle od 10 do 18 hodin. Vstupné nezměněno, 30,- Kč dospělí, 20,- Kč děti do 12 let, děti do 3 let zdarma.

 

 

 

15. června 2015 - Poděkování. Od paní ředitelky krajského úřadu jsme po akci na Jezírku dostali dopis. Poslední týdny jsou pro nás časově velmi vypjaté. O to víc nás tento dopis potěšil! Bylo v něm opravdu krásné poděkování - asi nejhezčí, které jsme dosud dostali :-). Děkujeme. 

11. června 2015 - Projekt Richard. Ríša je naše nejstarší mládě. Dnes je z nej elegantní a sebevědomý lamák. Zkusili jsme dát k sobě několik jeho fotografií z jeho života tak, jak rostl a měnil se.

8. června 2015 - Ne každý má to štěstí, že může svým kozám dopřát výběh v kamenolomu. Ty naše tuto výhodu náležitě využívají. Pokud to v Lamacentru alespoň trochu znáte, tak tato fotografie není pořízena na rovině, ale na téměř kolmé stěně asi deset metrů nad dnem lomu. Při této produkci se některým tajil dech. Naše kůzlata si ten adrenalin ale náramně užívala...

30. května 2015 - Olizování mláďat po porodu. Přestože v Lamacentru očekáváme další přírůstek až v červenci (Sazi), Čert už svého letošního potomka má. Je to Suri slečna (s rovnou, splývavou vlnou po těle - vzácnější typ vlny) a narodila se včera. Pochopitelně není v Lamacentru, ale její první kroky máme možnost sledovat. Samice lam a alpak mláďata většinou neolizují. Jednoduše počkají, až sama oschnou. Tady tomu bylo jinak. Aby matka mládě podpořila, celou hodinu se olizovala, hodně slinila a nechala mládě sliny olizovat. Vytvořilo se tak silné pouto mezi matkou a mládětem už od prvních chvil. 

  

26. května 2015 - Brigády dobrovolníků. Údržba jižního svahu Hádů není zdaleka tak jednoduchá, jak by se na první pohled zdálo. Snažíme se sami dělat maximum, ale stále to zdaleka nestačí. Proto nám hodně pomáhají brigády dobrovolníků, kteří pořádně přiloží ruce k dílu. Jako třeba tuto sobotu skupina Brontosaurů. Proto pokud víte o nějaké skupině (firemní dobrovolníci nebo jiné organizace), která by byla ochotna nám pomoci v údržbě hádecké přírody, budeme určitě rádi. Pozor! Nejde o placenou brigádu. Odměnou je jen dobrý pocit a možnost seznámení se s našimi zvířaty. Smysl pro nás mají pouze skupiny nad 5, lépe však 10 osob. Můžete nás kontaktovat na emailu pshady@email.cz. Děkujeme!

24. května 2015 - Lom Džungle. V těchto dnech vypadá okolí Lamacentra krásně svěže zelené.

23. května 2015 - Malá změna užitných vlastností výrobku - Některé materiály a produkty mohou být překvapivě multifunkční, i když to přední designové mozky tak původně nezamýšlely...

 
20. května 2015 - Noví herci na scénu! - Je na čase odtajnit naše dlouho avizované jarní překvapení pro návštěvníky Lamacentra. Aby to bylo v našem lomu ještě veselejší, přistěhovala se k lamám a ovečkám trojice rozpustilých kůzlátek. Kozlík Jack a kozičky Koko a Bětka jsou zakrslé kozy holandského typu, takže jsou a zůstanou suverénně nejmenšími obyvateli Lamacentra. Přijďte se na jejich dovádění podívat! Jsou den ze dne přítulnější. :-) Kůzlata se k nám dostala jako dar z Farmy na Suché v Orlických horách (https://www.facebook.com/FarmaNaSuche/timeline). Moc děkujeme!
 
 
 
19. května 2015 - Novinky v Lamacentru - postupně se snažíme zlepšovat našim zvířátkům (i chovatelům) podmínky k životu. Před nedávnem jsme třeba dokončili nové festovní jesličky s korýtkem pro odebírání propadlého sena. Zachráníme tak spoustu krmení, které by jinak propadlo na zem a bylo zašlapáno. I ovečky mají z nové hračky velkou radost :-).
 
 
11. května 2015 - na neděli 17. května připravujeme DOD na Hádech + program v Lamacentru
Jarní "Den otevřených dveří" v chráněných územích Hádů se koná již tuto neděli, 17. 5. Budete mít po roce opět šanci projít se se sympatickými průvodci po jižním svahu Hádů a poznat velké poklady naší přírody. Opravdu této možnosti využijte. Erudovaní odborníci se vám budou věnovat zcela zdarma a garantujeme, že na procházce uvidíte, uslyšíte, ucítíte a možná i ochutnáte mnoho zajímavého.
V Lamacentru (za normální vstupné) bude v tento den připraven zvláštní program se soutěžemi pro děti, tvořením apod. Těšíme se na vás! A mimochodem, pro návštěvníky Lamacentra máme připravené pěkné překvapení. ;-)
Exkurze budou probíhat od 10 do 15 hod., sraz u pokladny Lamacentra. Lamacentrum samotné bude otevřeno jako obvykle, tj. od 10 do 18 hod.
 
7. května 2015 - Kam se to asi všichni koukají? -  První venkovní divadelní představení si nenechal zkrátka ujít nikdo! Jen ti herci na fotografii zatím ještě chybějí... Ale dočkáte se :-). A věřte, bude to s nimi zábava.
 
27. dubna 2015 - Cesta do Lamacentra -  Lamacentrum je pro mnohé stále ukryto na "tajemném místě" v lomu Džungle. Abyste sem dohlédli, je pravda, že byste museli trochu povyskočit. Vedou k nám ale hned tři cesty. Jedna z Maloměřic (žlutá) od konečné autobusu Červený písek, Druhá z Líšně (červená) spodní asfaltovou cestou, a třetí napříč lomem od hotelu Velká Klajdovka.
 
 
 
24. dubna 2015 - Výtvarná soutěž ČSOP - Ve výtvarné soutěži mohou děti vyhrát celodenní výlet s dopravou pro svou třídu, karimatky a
spacáky nebo předplatné časopisu Naše příroda. Stačí v květnu navštívit lokalitu, která vznikla díky tomuto programu a namalovat zdejší přírodu. Obrázek pak zaslat na adresu ČSOP, Michelská 5, 14000. Seznam lokalit najdete na www.blizprirode.cz. Soutěží se v kategorii předškoláků, 1.- 3.třídy ZŠ a 4.- 6. třídy ZŠ od 1.5 do 31.5.2015.

19. dubna 2015 - Stříhání oveček - Marcela, Lili, Róza a Berta divákům zamávaly a už se stříhalo! Pan Vlastimil Bischof nenechal nikoho na pochybách o svých profesionálních kvalitách, takže naše ovečky neutrpěly téměř jedinou jizvičku a jejich ostříhaná vlna připomínala velký souviský koberec. A co víc, diváci se toho spoustu dozvěděli, prohlédli a osahali si vzorky vlny (i tu naši ostříhanou do krásného souvislého koberce). Na stříhání, které jsme rozdělili do dvou kol, přišlo neuvěřitelných skoro pět set diváků. Tolik lidí jsme opravdu v Lamacentru ještě neměli. 

 

19. dubna 2015 - CITO 2015 a brigáda dobrovolníků na akci Ukliďme svět! - Ano, už po třetí jsme se na jaře sešli s brněnskými kačery, kteří udělali obravský kus práce! Děkujeme. Jen tak mimochodem, z ostatní veřejnosti bohužel nepřišel skoro nikdo, takže bez našich milých kamarádů by nebylo nic. Tedy dole pod Hády by stál prázdný kontejner, nebyl by zlikvidovaný starý kout v houští s kadiboudou, nestála by většina ohrady, nebyla by opravena ohrada pro ovce, nestály by nové sluneční hodiny... Zkrátka jsme moc vděční za těch více než padesát šikovných lidí, kteří nám zase letos moc pomohli.

14. dubna 2015 - Brigáda dobrovolníků 19. dubna od 10 hodin - Budeme rádi, když se rozhodnete zúčastnit naší dobrovolnické brigády na úklid jižního svahu Hádů a zdejší přírody. Sraz v Lamacentru. Zde dostanete zapůjčeno všechno potřebné náčiní. Brigáda je finančně podpořena ÚMČ Brno-Líšeň. Prosíme, dopředu se nám nahlaste na náš telefon 608 434 564 nebo email pshady@email.cz.

Pro všechny ostatní návštěvníky Lamacentra v neděli dopoledne - Lamacentrum bude pro veřejnost sice otevřeno, ale návštěvníci tu nebudou mít takový klid jako obvykle. Prosíme, zvažte, zda návštěvu nepřesunete raději až do odpoledních hodin, kdy bude na programu stříhání oveček (viz pozvánka níže).

 

13. dubna 2015 - Stříhání oveček 19. dubna ve 14 hodin - Našim ovečkám už začíná být vedro. A v tlustém kožichu to pekelně svědí. Máme proto v plánu na příští týden v neděli odpoledne holičský salón s panem mistrem Vlastimilem Bishofem. Pozvánka na tuto akci je zde:

 

12. dubna 2015 - Vyhlášení výsledků 4. ročníku výtvarné soutěže

Všichni malí Všichni malí výtvarníci už určitě napjatě očekávají, jestli se jejich jména objeví mezi vítězy naší soutěže. Letos mezi výtvarnými díly převládaly kresby, a všem lamám to na nich ohromně slušelo. No, posuďte sami!

A tady jsou jména vítězů:

V kategorii kolektivů vyhrávají výukový program dle vlastního výběru:

 • Domov pro osoby se zdravotním postižením Srdíčko
 • ZŠ Otevřená 20 a, Brno, žáci 2. a 3. ročníku
 • 3. oddíl školní družiny ZŠ Heyrovského 32, Brno

​V kategorii jednotlivců jsme ocenili:

 • Šarlota Honková,  6 let, Šlapanice - vyhrává lamí tričko
 • Mikkinka a Ellinka Makki, 6 a 3 roky, Brno - vyhrávají lamí pexeso a dřevěná zvířátka
 • Viktor Šotek, 6 let, Brno - vyhrává lamí pexeso
 • Ondřej Hrdlička, 13 let, ZŠ Dubné - vyhrává lamí tričko
 • Vítek Dorazil, Bára Musilová, Markéta Doleželová, 8 let, ZŠ Otevřená 20a, Brno - vyhrávají lamí kšiltovku

​Všem vítězům srdečně blahopřejeme!

Děkujeme všem, kteří se naší soutěže zúčastnili. Kdo nevyhrál letos, nemusí zoufat - příští rok soutěžíme zase!

3. dubna 2015 - Motivační pozvánka :-) - Všem přejeme veselé Velikonoce a bohatou pomlázku. O velikonočním víkendu začínáme jarní sezónu – otevíráme již od 10 hodin a máme otevřeno do šesti odpoledne! Jsme zvědaví, jak to bude fungovat. Myslíme si, že to našim zvířatům poskytne trošku větší pohodu, protože příchozí návštěvníci se více rozptýlí do celého dne. Na druhou stranu pro vás, návštěvníky, nebude návštěva Lamacentra odpoledním úprkem na Hády, ale můžete si zvolit mezi dopolední vycházkou nebo odpoledním výletem. Abychom vás trochu motivovali přijít už dopoledne, první platící návštěvník Lamacentra tuto sobotu a neděli dostane jedno krmení s magnetkou zdarma.  

29. března 2015 - Ceny pro malé výtvarníky - za pár dnů je uzávěrka 4. ročníku naší výtvarné soutěže. Kdo ještě své výtvarné dílo neodeslal, ať neváhá. Podívejte se, jaké krásné ceny na vítěze čekají! 

 

 

27. března 2015 - Naše hlavní sezóna začíná první týden v dubnu. - Tento týden je ještě otevřenou POUZE v neděli odpoledne, ale od dalšího týdne rozšiřujeme otevírací hodiny na celý víkend od 10 do 18 hodin. V souvislosti s tím se nás už více lidí ptalo, zda máme nějakou dárkovu vstupenku nebo permanentku. Všem, kteří o to stojí, můžeme už sdělit, že máme :-). A to dokonce dvě! Dárkovou rodinnou vstupenku na jeden vstup za 100 Kč nebo permanentku na jeden rok na 12 vstupů za 300 Kč. Obě vstupenky koupíte u nás od 4. dubna 2015 na pokladně. 

22. března 2015 - Už kvetou - První poslové jara jsou tady! Tlačí se ze studené země a rozjasňují šedivý tón předjaří. Koniklece asi nejsnáze najdete na Hádecké planince nebo na Kavkách. Vzácně se letos prý objevily i na svazích Velké Klajdovky. Ale dejte, prosím, pozor, kam šlapete. Rostliny jsou v tomto období nejcitlivější. Když se Vám "podaří" šlápnout na rozvíjející se poupě, rostlina už nevykvete.

  

15. března 2015 - Projekt EHP "Ochrana našich nejohroženějších biotopů - mokřadů a stepí -prostřednictvím pozemkových spolků - Naše organizace se od února 2015 stala jedním z partnerů při realizaci tohoto projektu. Jako pozemkový spolek pečujeme o jednu z nejvýznamějších teplomilných lokalit na jižní Moravě se zastoupením mnoha chráněných a ohrožených druhů. Projekt nám pomůže v likvidaci invazních druhů, údržbě a podpoře stepních porostů i iniciálních stádií travinné vegetace v hádeckém lomu a pastvě. Díky projektu můžeme zpracovat dlouhodobý plán údržby celého námi zpravovaného území - téměř 0,5 km2. Podrobnosti o projektu naleznete ZDE.

 

 

11. března 2015 - Páté číslo Lama-Dnes. Lamí noviny vznikly skoro jako recese. Jsme si téměř jistí, že se jedná nejen o český, ale také o světový unikát v publikační tvorbě. Jenže světe div se! Je to bestseller. Už tu máme kolem 2000 rozdaných výtisků (pro ty, co to neví, Lama-Dnes se rozdává návštěvníkům "do rodiny" ke vstupence - můžete je samozřejmě odmítnout) a z původních čtyř stran už je osm! Právě vychází nové, páté číslo tohoto netradičního občasníku. Nezapomeňte si jej přijít přečíst. Předchozí díly najdete ZDE. Ale ten nejnovější je jen u nás - na živo. :-)

 

4. března 2015 - HitHit Místo pro přírodu. ČSOP se podařilo shromáždit zase nějaký peníz na údržbu pozemků vykoupených za účelem ochrany přírody. Pokud jste i vy náhodou přispěli, za ostatní organizace, které podporu využijí, děkujeme.

1. března 2015 - Větvička pro Čerta. Kdyby vám chtěl někdo namluvit, že lamy nejsou pohodáři, nevěřte mu. Náš frajer Čert si vždycky najde něco, co se dá žmoulat. Dělá to už roky a stále ho tahle hra baví. Je to zkrátka tak, jak to kdysi ztvárnil Ondra jednoduchou kresbičkou.

    

 

24. února 2015 - Prodloužení otevírací doby. Dny se prodlužují, jaro klepe už skoro na dveře, Hády jsou plné návštěvníků a Lamacentrum... Má zavřeno. Tak jsme se rozhodli to trochu změnit. Od začátku března rozšíříme malinko otevírací hodiny v neděli – od 13 do 17 hodin. Tedy tak, jak jsme v neděli mívali otevřeno před zimou. Ale pozor, v sobotu zatím ještě ne!

 

12. února 2015 - Lama jako domácí pejsek. Sofi je teď chvíli doma. Měla zdravotní problémy, takže jsme ji ubytovali v domečku. Neuvěřitelně rychle si zvykla. Dělá různé kulišárny - třeba tady loví neúspěšně granule z kelímku. Už to ale vypadá, že co nevidět půjde tato domácí lama zase hezky pěkně ven za ostatními. Jestli se jí ale bude chtít...

31. ledna 2015 - Minulou sobotu jsme pořádali přednáškový kurz MVDr. Táni Husákové pro chovatele v milém prostředí Lipky na Kamenné 20. Pokud mohu hodnotit, bylo to moc příjemné setkání chovatelů a veterinářů nad tématem, které nás všechny spojuje. 

26. ledna 2015 - 4. ročníkChceme toho dělat tolik, že sami sebe zkrátka nestíháme dohnat. Na našich stránkách visí už nějakou dobu uzávěrka 4. ročníku výtvarné soutěže, aniž bychom ji vyhlásili :-). Takže to konečně napravujeme. Budeme rádi, když se zase v hojném počtu zúčastníte. Pro vítěze každé kategorie máme věcné ceny. Vítězný kolektiv vyhraje speciální program na přání v Lamacentru.

18. ledna 2015 - Přednáškový kurz dne 24. 1. 2015. Lamacentrum pořádá jednodenní přednáškový kurz MVDr. Táni Husákové "Lamy a alpaky v ČR - zdravotní problémy a jejich prevence". 

Program:

 1. Rozdíly mezi lamou a alpakou dozvíte se, v čem se liší vývojově, anatomicky a také o jejich využití a různých zdravotních problémech
 2. Výživa lam a alpak – toto téma si většina chovatelů   přála více rozvést a já bych ráda využila poznatky ze svých odborných prací  a také ohlasů na ně od zahraničních kolegů. Dále jsem letos na téma Výživa velbloudovitých přednášela v Bojnici společně s profesorem Van Saunem, který je celosvětově uznávaný odborník na výživu přežvýkavců a z mého pohledu největší kapacitou, pokud jde o výživu lam a alpak. Měli jsme spolu na toto téma velmi zajímavou diskusi a já bych se s vámi ráda podělila o některé užitečné poznatky z toho plynoucí.
 3. Zdravotní problémy lam a alpak (a případně i velbloudů, jejichž problémy poslední rok také často řeším), které nás nejvíce trápily v období 2013/2014
 4. Krátkou přednášku přednese doc. Lubomír Tichý (Pozemkový spolek Hády a chovatel Suri alpak) na téma: Problematika chovu lam a alpak z hlediska chovatele.
 5. Paní Yvona Okáčová (chovatelka lam, autorka knížečky Já Viktorka aneb z deníku lamičky) připravila pár zajímavých fotek z lamaterapie (aneb co vše lamy dokáží).
Kurz pořádá ZO ČSOP Pozemkový spolek Hády (Lamacentrum Hády) ve spolupráci s Lipkou - školským zařízením pro environmentální vždělávání. Koná se v sobotu 24. 1. 2015, v době 10:00 - 17:00 hodin v budově Lipky, Kamenná 20. Cena 900 Kč.
Káva, čaj, drobné občerstvení v ceně. 
Případní zájemci se mohou stále ještě přihlásit na nasi e-mailovou adresu.
 
 

13. ledna 2015 - Co umí naše kamera? Chcete ve třech minutách vidět, jak probíhá den v přístřešku? Nebudete se nudit. Zvířata se střídají u sena, odpočívají, vyměňují s ovečkami. Protože má kamera infračervené přisvícení, je vše vidět i v noci, i když pouze černobíle. 

7. ledna 2015 - Webová kamera. Možná ji znáte. Je to okno do lamí ložnice, kuchyně i obýváku. Bohužel nám před několika dny přestala fungovat. No, spíš do "věčných lovišť" odešla výpočetní technika, která zajišťovala spojení mezi kamerou a vámi, uživateli. Přišlo nám ale, že je stále docela hojně využívána, takže jsme vše opravili, nainstalovali a spojení dále funguje. Provádíme také časosběrný záznam.

 

30. prosince - PF 2015. Už je to tady. Přelom dalšího roku se blíží. Tak ať vám přinese rok 2015 jen ta příjemná překvapení.

27. prosince - Vánoční lamy na sněhu. Tak se jmenoval vánoční event - příjemné setkání starých známých na Štěpána dopoledne pořádaný hlavně pro rodiny s dětmi. Naše zvířátka dostala spoustu potřebných drobností - dva uzavíratelné barely na granule (granule jsou v suchu, i když jsou venku, nedostanou se k nim žádná zvířátka - od těch velkých až po ty nejmenší), dva "drbací" kartáče (hned, jak je instalujeme a začnou fungovat jako drbátka, ukážeme) a dva regály do domečku na rozličné harampádí - dráty, ohradníky, hřebíky atd.). Za dárky moc děkujeme a přejeme všem to nejlepší do Nového roku.

  

19. prosince - Nová turistická vizitka. Máme pro vás zbrusu novou turistickou vizitku, kterou jsme vydali k naší naučné stezce. Je dvoukartičková, i s mapkou a stojí 15 Kč. Takže až se vydáte na výlet do Lamacentra, můžete si ji u nás koupit a naučnou stezku projít (jinak by to neplatilo a nemohli byste si ji nalepit do turistického deníku :-). Teď přes zimu máme ale otevřeno pouze v neděli od 13 do 15 hodin. Na jaro však chystáme podstatně delší otevírací dobu.

 

8. prosince - Pozvánka.

8. prosince - Pártyseník. Všechny věci nějak stárnou. Některé ale rychleji, než by bylo milé. Pokud jste někdy uvažovali o koupi pártystanu, určitě to nedělejte! Bylo to asi nejhloupější dobrodružství, do kterého jsme se pustili. Hned druhý den po jeho zakoupení a postavení v roce 2012 nám jej vzala vichřice. Celou hliníkovou konstrukci omotanou kolem plotu jsme pak rozložili a vyrobili z ní cedulky k rostlinám... Firma, od které jsme jej koupili, nám nebyla schopna dodat ani poničené díly konstrukce na jejich výměnu. Plachtovina nebyla roztrhaná, a tak se letos použila znovu. Díky jarní brigádě jsme postavili krásnou, pevnou, dřevěnou konstrukci, na které stan výborně držel. Pořebovali jsme totiž skladovat někde seno, což je asi největší současný problém Lamacentra! Ale postupně se plachta začala trhat - tu dírka, tam dírka. Nakonec ji úplně potrhal a strhl nedávný vítr. Máme tedy pártyohrádku a v ní seno přikryté plachtami. Řeknu vám, pro naše zvířata nic moc. Abychom seno zachránili, máme ho plnou půdičku a stáj. A čeká nás nejspíše velká investice - budeme muset postavit pořádný suchý seník, aby měla naše zvířata dostatek kvalitního žrádla po celý rok. 

1. prosince - Dovolená. Každý potřebuje nějakou chvíli za rok vysadit a užít si. I naše ovce! Lili a Róza od nás dostaly měsíční "pobytový zájezd" na Jezírko - školské zařízení brněnské Lipky, které se nachází mezi Soběšicemi a Útěchovem. Budou zde ještě přibližně čtrnáct dnů a věříme, že se před Vánocemi vrátí do Lamacentra čiperné, svěží a odpočaté. Je to ale trochu nespravedlivé vůči Bertě a Marcele, které zůstaly doma. No, aby jim to nebylo smutno, "vyvezli" jsme je včera alespoň na jednodenní výlet k vánočnímu stromu v Brně. Byly nadšené. Do vánočních projevů nezasahovaly a s dětmi si to moc užily. Jsou to zkrátka naše Slečny ovce :-).

26. listopadu - Kamarádi. V Lamacentru došlo k mnoha neobvyklým setkáním a vznikla zde spousta přátelství. A to se týká nejen lidí, ale i zvířat. Zpočátku, když jsme přivezli první ovečky, lamy se jich zoufale bály. A dneska? Pravidelně si vzájemně navštěvují svá "krmítka". To víte, co kdyby...  

23. listopadu - Jedním z cílů a poslání Lamacentra je nabídka programů pro zdravotně postižené klienty. V příštím roce budeme v rámci jednoho z našich projektů společně s organizacemi Rezekvítek a APLA-JM realizovat aktivity určené dětem s poruchami autistického spektra. Připravované programy budou mít specifickou náplň. Minulou sobotu jsme si mohli podobný program vyzkoušet nanečisto se skupinkou výletníků sobotního výletu pořádaného organizací APLA-JM. Organizátorům moc děkujeme.

 

9. listopadu - Otevření naučné stezky. V neděli v poledne jsme otevřeli naučnou stezku "Hádecké lomy a okolí". ˇUčastnilo se jí množství lidí, což jsme ani nečekali. Takže za tak velký zájem všem účastníkům děkujeme. Děti absolvovaly kvíz a vyhrály pěkné ceny od ČSOP a N4G.

Odpoledne pak probíhalo Dýňování v Lamacentru. Kdo přišel, mohl si vyřezat pěkné dýňové strašidýlko, zasoutěžit a nakrmit zvířátka. 

5. listopadu - Naučná stezka, na které jsme všichni celou sezónu pracovali, je téměř připravená k otevření. Dvoukilometrový okruh zahrnuje osm zastavení. Bohužel vše ještě ani nestojí a už někdo zboural a přelomil jeden z rozcestníků, které jsme celé léto pracně vyráběli. Snad se nám ho brzy podaří obnovit.  

 

  

Pozvánka na obě nedělní akce: 

30. října - Magnetky. Znáte je. Ke každému krmení můžete dostat jednu dle libovolného výběru. Pokud máte hezkou fotografii našich zvířat a chtěli byste mít skutečnou vlastní magnetku s tímto motivem, fotku nám určitě pošlete. Pokud ji vybereme, nejpozději na jaře 2015 se dočkáte její magnetické podoby na vaší ledničku :-).

 

27. října - Poslední úterý 28. 10.! Pokud chcete přijít ještě naposledy v tomto roce v úterý (státní svátek), máte poslední možnost do nové sezóny. Otevřeno budeme mít výjimečně už od 14 hodin (do 17 hodin). Snad bude lepší počasí. 

24. října - Opravili jsme Cestu rákosím v Růženině lomu. Růženin lom je magické místo. Zvláště na podzim stojí za to se sem vypravit. V roce 2001 jsme tu vybudovali povalový chodník rákosím. Tato cesta má své neopakovatelné kouzlo. Za třináct let však stoupla hladina vody asi o 20 cm a povaly se postupně rozpadly. Byla by ale ohromná škoda o Cestu rákosím přijít! Část povalu jsme sice museli zrušit, ale mělká místa pod vodou jsme dosypali štěrkem a zachovalé úseky povalu jsme opravili. A tak cesta šumícím rákosím na okraji jezírek může všem nenapravitelným romantikům dál sloužit.

  

 

20. října - Den stromů. Možná to nevíte, ale 20. října je "Dnem stromů" slaveným u nás už od roku 1906. Je to doba vhodná k výsadbě stromů nebo jen tak okamžik, kdy hrají stromy všemi barvami a jsou zkrátka asi nejkrásnější. Mezi opravdu pěkné stromy na Hádech v tomto období patří třeba tento jeřáb břek. Roste na okraji Hádecké planinky kousek od hrany lomu. Znáte i vy ve svém okolí pěkný strom? Budeme rádi, když nám pošlete jeho fotografii.

 

19. října - Křest. Tak napínavé hlasování jsme tu nakonec ještě neměli. Od čtvrtka se na internetu sešlo 185 hlasů, které jsme přičetli k těm, které jste nám zanechali v Lamacentru v sobotu a neděli do 15.45 hodin. A těch bylo celkem 293! Takže jak jste rozhodli? Viki se umístila na třetím místě s celkem 132 hlasy, Mali získala 152 hlasů a Sofi celkem 194 hlasů. Takže vítej, Sofi. Jejími kmotry byli vylosováni Anička Hovorková (17 měsíců), Robinek Oprchal (3 roky), Monička Němcová (5 roků), Hanička Prokešová (4 roky) a Nikolka Cvingráfová (19 měsíců), kteří si od nás odnesli drobné ceny. 

16. října - Hlasování o jménu. Je nám velmi líto, ale někdo se nám do internetového hlasování o jménu podvodně naboural. Útok byl dosud vedený docela profesionálně, ale správci serveru websnadno.cz, kde máme naše stránky, jej přesto nakonec odhalili. Lidé jsou zkrátka různí. Musíme se proto vrátit ke třem posledním jménům - Mali, Viki a Sofi a hledat řešení, jak těmto podvodům zabránit. Hra bez pravidel nemá cenu. Rozhodli jsme se proto pro nové hlasování mez jmény Mali-Viki-Sofi. Hlasovat můžete pouze jednou. Budou však také rozhodovat hlasy těch, co přijdou do Lamacentra v sobotu a neděli. 

15. října - Pozvánka na Lamí křtiny. Nezapomeňte! Další lamí křtiny uspořádáme již tuto neděli. Jsou to na dlouho poslední. Kvůli wellfare jsme se rozhodli dát Lauře čas a chceme jinechat zabřeznout až na jaře. Březí je tedy čerstvě pouze naše Sazinka, takže případné její mládě se narodí až v červenci.

 

14. října - Zůstávají v ringu poslední dvě jména. Sofi s 598 hlasy prohrála souboj o druhé místo. Je to až neuvěřitelné, ale jindy by tato cifra stačila suverénně na místo první. Takže pokud jste ještě nehlasovali, klikněte si...

13. října - Projekt FNNO. Společně s Rezekvítkem realizujeme na Hádech a v Lamacentru projekt, jehož první část je zaměřena na práci s dětmi z 10 vybraných mateřských školek, které s námi spolupracují. Na děti a paní učitelky čeká v průběhu roku spousta úkolů, skrze které se budou seznamovat se změnami v přírodě. Budou cvičit fantazii, manuální zručnost i paměť. Ale hlavně, hned na začátku si každá třída vysadí svůj vlastní stromeček, na který se budou moci chodit dívat. Bývalý sad na úpatí Hádů je k tomuto účelu přímo ideální. Děti tu pod naším dohledem vysází oskeruše, starobylý druh ovocného stromu, pro který jsou na Hádech vhodné podmínky a v minulosti tu rostl. A jak to takovým capartům jde? Nádherně! Všechny děti se snažily a zvládly splnit každý úkol, aby si vysloužily od víly sazeničku. A protože děti jsou malé, ale šikovné, hezky společně pak stromeček zasadily do země a daly mu vše potřebné. Rození zahradníci. Tak vidíte, řekli byste, že mateřinky dokážou obnovit zpustlý sad? Jen malé děti nepodceňovat!   

  

Část aktivity byla podpořena jako projekt Výsadba sadu s dětmi z mateřských škol. Tento projekt byl vytvořen za finanční podpory Nadace Partnerství a společnosti Reda.

10. října - Nastává boj o každý hlas. Vypadá to, že bitva pokračuje. Z kola bohužel vypadá dnes Amálka. Získala 118 hlasů. Celkově jste poslali už 1166 hlasů! A pokračujeme - ještě devět dnů. 13. 10. se rozhodne, které z posledních tří jmen vypadne. Pak už zůstanou pouhá dvě jména až do ukončení hlasování 19. 10. v 15.45 hodin. A v 16.00 pak budou následovat křtiny. Přijďte se podívat.

7. října - Hlasování o jménu vstupuje do dalšího kola. Zbyla už jen čtyři jména - Mali, Viki, Sofi a Amálka. Poslední Tina dnes definitivně vypadla. Získala pěkných 66 hlasů, ale stačilo to pouze na páté místo. Na čele "pelotonu" je Sofi, sledovaná jmény Viki a Mali. Bude zajímavé, ke kterému jménu se příznivci těch vyřazených nakonec přikloní. Vyhraje Sofi, nebo naopak Mali či Viki získají hlasy od dříve hlasujících pro vyřazená jmena? Hlasování potrvá až do samotného křtu v neděli 19. 10. v 16:00 hodin.

4. října - Průběžné výsledky. Tak a máme zase o jedno jméno méně. Černý Petr připadl na Julču. Získala sice pěkných 31 hlasů, ale protože do dnešního dne přišlo hlasů 428 (plus 16 za vyřazenou Beu), musí z kola ven. Které jméno bude další? 
A všimli jste si? Pořadí jmen se pěkně zamíchalo. Vypadá to, že ještě bude zábava.

 

1. října - Vylepšení hlasování. Hlasování o sedm jmen je tak trošku nuda. Trochu pravidla upravíme - odteď každé tři dny smažeme to jméno, které mělo nejméně hlasů a uvidíme. Nakonec poslední týden zůstanou už zbudou pouze dvě jména, o které můžete svést bitvu. Hlasovat lze z jednoho IP každou hodinu. Černý Petr tentokrát padl na Beu - získala pouhých 16 hlasů (z 222 hlasujících). Takže pokračujeme jen se šesti jmény.  

26. září - Hlasování o jménu. Podle vašich návrhů jsme vybrali sedm jmen, které ode dneška vstupují do hlasování. To bude trvat do 19. října, kdy v odpoledních hodinách pokřtíme naši slečnu jménem, které dostane nejvíce hlasů v tomto hlasování. Ti, kteří fotografují, určitě ocení její profesionální fotografii, kterou pořídila Miri. Vyfotit pěkně úplně černé zvíře je totiž velmi, velmi obtížné... Třeba Vám právě tato fotografie pomůže nové jméno vybrat.

 

21. září - Den otevřených dveří na Kavkách a čtyřnásobná oslava narozenin! Tuto neděli vyšlo pěkné počasí, a tak naše příparava nevyšla naprázdno. V Lamacentru bylo tentokrát otevřeno od 10 do 17 hodiin, byly připraveny stanoviště pro děti o našich zvířátkách, hmyzu, ptácích, magnetické skládačky, tištění na plátěné tašky, ukázky předením, projížďka na koni a další atrakce. Z od Lamacentra pak každou půlhodinku vyrážela skupinka zájemců na vycházku do lomu a do chráněného území Kavky na exkurzi. Celkem přišlo skoro 300 návštěvníků! V 16 hodin jsme pak oslavili narozeniny Čerta (* 17. 9. 2005), Richarda (*22. 9. 2011), Sazi (*7. 9. 2012) a Maye (*6. 9. 2013). 

  

  

  

  

17. září - Zvládají lamy genové inženýrství?  Laura se s porodem vypořádala naprosto exkluzivně. Zkrátka je to zkušená matka. Pokud se však podíváte na "produkt" se kterým pracuje, nelze se ubránit dojmu, že se snaží používat opravdu osvědčený model. Vpravo na fotografii je Maya (2013), vlevo Sazi (2012). Je to trochu jako z obrázku "Poznejte sedm rozdílů...". Přesto bych řekl, že se každý rok Laura zlepšuje a její potomci jsou krásnější, elegantnější a decentnější. Té nejmladší princezně budeme o víkendu vybírat jméno. Kdo přijde, může nějaké navrhnout. Čtyři až pět z nich posuneme jako obvykle do užšího výběru a necháme o něm hlasovat na těchto stránkách. Její křtiny budou 19. října. 

15. září - Pozvánka na Den otevřených dveří na Kavkách a oslavu lamích narozenin. 

 

14. září - Příprava brigády v pátek 19. 9. V pátek od 9.00 do 18.00 hodin budeme pracovat na úklidu území Hádů od odpadků, skládek a na protierozních úpravách cest. Přijímáme pomoc od všech dobrovolníků, kteří by se k nám chtěli připojit. Nemusíte chodit na celý den, vítaná je jakákoli pomoc i několik hodin. Prosíme, dopředu se nám ozvěte, třeba i jen během pátku, abychom byli schopni pro vás zajistit rukavice, nářadí a práci. A jakou vám můžeme slíbit odměnu? Jako vůbec jedni z prvních uvidíte Lauřino nové mládě!

 
Brigáda dobrovolníků na Hádech je podpořena z prostředků Nadace Via a Úřadu městské části Brno-Líšeň. Tyto peníze nám pomáhají zajistit kontejner, nářadí, odpadové pytle, ochranné pomůcky a drobnou svačinu pro ty, kteří se rozodnou nám pomoci. Děkujeme. 

14. září - Blesková zpráva. Lauře se dnes, v 10.30 hodin narodilo nové mládě - krásná černá slečna.

 

30. srpna - Ochrana přírody. Naše organizace je pozemkovým spolkem. Snažíme se uplatňovat ochranu přírody tím, že cenné části přírody od vlastníků vykupujeme nebo je alespoň pronajímáme. Chceme docílit, aby nejcennější části krajiny nezanikly nebo nebyly zničeny aktivitami developerů. Místa, která takto chráníme, začleňujeme do chráněných území. Prosadit ochranu přírody na cizím majetku je totiž dnes často velmi obtížné nebo nemožné. Díky 11. benefiční aukci na pomoc ochraně přírody na Hádech, kterou uspořádala pro naši organizaci Nadace Veronica, jsme získali peníze na odkup dalšího kousku přírody na Hádech o rozloze asi 0,3 ha. V průběhu léta se nám podařilo pozemek určený k prodeji koupit. Leží v přírodní památce Velká Klajdovka a bude do budoucna určen výhradně k ochraně přírody. Nacházejí se na něm totiž některé vzácné druhy rostlin a živočichů, které na Hádech jinde budete hledat jen obtížně.

Děkujeme všem, kteří nám se získáním těchto peněz pomohli!

 

18. srpna - Hvězdnice chlumní. Blíži se konec prázdnin a pomalu se krajina barví tak nějak do barev sklonku léta a podzimu. V lomu a okolí kvetou divoké astry (hvězdnice chlumní), na keřích dřínů dozrávají červené, zatím ještě trpkokyselé plody. V přírodě panuje pohoda dostatku, tepla a pohody.

  

 

14. srpna - Richard. Je to náš první lamák narozený v Lamacentru. Známe ho důvěrně od prvních krůčků až po současného mladého elegána. Je zajímavé podívat se zpět na jeho proměnu, jak za ty předchozí roky zmužněl a změnil se v našeho korunního prince.

 

5. srpna - Plánované rodičovství? Sazi se nám zakulatila. Je z ní teď dvouletá krasavice, a pokud nechceme, aby nám moc ztloustla, je na čase s tím něco udělat. Protože nemáme k Sazince v Lamacentru nepříbuzného samečka, museli jsme ji poslat na týden na dovolenou. Pokud se všechno podaří, jak má, bude mít Sazinka koncem července příštího roku krásného černočerného rošťáka nebo rošťačku.

4. srpna - V našich programech používáme občas tyto krásné plyšové hračky, které jsou docela věrně podobné na své skutečné kamarády. Mají dokonce uvnitř zabudovaný strojek se zvukem toho kterého druhu. Jsou z Anglie a u nás je distribuuje Česká společnost ornitologická.

20. července - Vedro. A to samozřejmě nejen nám, ale i našim zvířatům. K ochlazení zvířat i našich návštěvníků používáme dva zdroje vody. Bohužel ani jeden není dostatečný. Užitkovou vodu z tunelů pod Džunglí čerpáme pomocí sluníčka. Zásoba vody pod Džunglí je obrovská, ale my máme k dispozici pouze jeden použitý starší solární panel s malým výkonem. Pokud byste věděli o nějakém použitém a nepotřebném solárním panelu za rozumnou cenu, který by nám pomohl zvětšit množství dostupné vody, budeme rádi. Děkujeme. Kontakt najdete zde

11. července - Přejeme vám příjemnou současnou nebo nastávající dovolenou. Ale kdybyste přece jen museli zůstat doma, přijďte o víkendech nebo v úterý odpoledne k nám.

2. července - Nová lama Julča. Že ji neznáte? Seznamte se. Naše zbrusu nová, krásná dřevěná lama Julča se nám v průběhu června narodila pod šikovnýma Danovýma rukama. Julča je mírumilovná, velmi dobře ochočená, neloudí granule a je neuvěřitelně fotogenická. Možná nakonec bude nejoblíbenějším zvířátkem v Lamacentru.   

30. června - Návštěva u Tobiho. Byli jsme se podívat za Tobim na Slovensko. Na Minifarmě v obci Lubina v Bílých Karpatech, kousek od Velké Javoriny se má opravdu skvěle. Má krásný výběh, chodí za ním sem spousta lidí a kolem sebe má také mnoho minioveček, minikoziček a dalších zvířat. Teď mu přibyl i nový kamarád - jeho nevlastní brácha Andy. Jsme moc rádi, že jsme mohli dát Tobiho právě sem! Pokud budete mít o prázdninách cestu kolem, určitě toto místo nevynechejte. Je tu příjemně a hezky. Cestu najdete na webových stránkách Minifarmy.

26. června - "Pramínek". Při cestě lomem vás možná upoutá malý "pramínek" vytékající z hadice. Voda je čistá (může být jen zakalená jílem) slouží jako napáječka pro zvířata. Postupně přitéká, takže se můžete v ní opláchnout, ale pozor - není samozřejmě pitná.

 

26. června - Výroční zpráva. Díky Lucce a Máji máme konečně zpracovánu Výroční zprávu naší organizace za rok 2013.

 

24. června - Čenda. S našim chlapákem je to stále takové nepovedené. Vyzkmoušeli jsme toho mnoho, ale výsledek je vždy rozpačitý. Chvíli máme radost, jak to funguje, a pak se vše najednou obrátí úplně na druhou stranu. Čenda je ale bojovník a svou kůže nedá zadarmo. Takže mu musíme dát čas, aby ukázal, jestli se zadní noha narovná nebo zda život zvládne i jen na třech. Na fotce naše paní veterinářka Táňa s elektroakupunkturou. 

 

23. června - Dětský den v Líšni. Jedna z našich externích výjižděk směřovala tuto sobotu do Mariánského údolí. Bellu jsme tentokrát moc nepotěšili - celou dobu na nás byla naštvaná. Naštěstí Maya to všechno svou pozitivně naladěnou duší zachraňovala :-).

 

16. června - Naučte se hlasy našich běžných pěvců. Chcete malou, ale milou aplikaci pro Váš mobilní telefon s OS Android? Zkuste si stáhnout náš vlastní program z Google Play. Můžete si přehrát šest hlasů ptáků a zkuste poznat, který komu patří. Pokud nebudete vědět, stačí zmáčknout nápovědu v okamžiku, kdy Váš mobil bude zrovna daný hlas přehrávat. Zpěv se dá využít i jinak - když si zvuky přehrajete do mobilního telefonu, lze je pak použít třeba jako upozornění na SMS nebo vyzvánění. Pozor! - Aby Vám mobil nepěl celý den v kabelce nebo batohu, doporučujeme každý ptačí hlas vypnout stejným tlačítkem, jako jste jej zapnuli :-). Aplikace je zcela zdarma a neobsahuje žádnou reklamu.

15. června - Jak se ochladit?  Nastávají teplé letní dny. Ve vyprahlém lomu se nám ale podařilo díky podpoře ČSOP určené pro pozemkové spolky získat nový zdroj vody. A tak jsme mohli zprovoznit nový postřikovač. Hlavně děti se s ním určitě dostatečně vyblbnou. Časem přibude i nějaké korýtko s protékající vodou. Hojně využívaný je také obří altán, pod kterým je příjemný stín a pofukuje mírný větřík.

 

13. června - Vlnobraní 2014.  Ve středu proběhlo v Lamacentru každoroční stříhání kožichů a příprava zvířat na letní sezónu. Krutá vedra nakonec zmírnila přicházející bouřka. Všem se významně ulevilo.

Richard u zubaře Richard shazuje kožich Stádečko srnéček

8. června - Program pro děti ZŠ Pramínek.  Programy, které u nás probíhají, tu příliš často nezveřejňujeme. Tento stojí ale opravdu za zmínku. Děti ze 2. třídy základní školy Pramínek nejenže přišly na program, ale adoptovali také jednu z našich lam za peníze, které utržili na vánoční besídce (!). Skoro se tomu až nechce věřit. Paní učitelce i dětem moc děkujeme. 

 

7. června - Čertovo poděkování! 
"Musím říct, a jako zdejší kápo mohu mluvit za celé naše stádo, že nám někteří z vás, návštěvníků, moc pomáhají. Dostali jsme prý už několik cenných a nezištných finančních darů, které nám moc pomáhají. Třeba ty večeře! Celý den na ně myslím. Něco tak dobrého jste určitě ještě neměli. Rozhodl jsem se, že si pěkně zjistím ty, co nám pomáhají, abych jim poděkoval veřejně. Byli to letos:

Yvona Smržová (7000 Kč), brněnská skupina hráčů geocachingu organizovaná Jakubem a Gábinou Jasaňovými (6566 Kč), Philips Signage Solutions (5000 Kč), děti z 2. třídy ZŠ Pramínek z Brna (1000 Kč), Monika Bajnoková (1000 Kč) a Ivan Konečný (100 Kč).

Máte u mne větvičku :-)"

4. června - Hádecké vlnobraní. V letošním roce jsme se poprvé rozhodli uspořádat v Lamacentru Vlnobraní (stříhání lam a oveček) veřejně. Uvidíme, jaký bude mezi našimi návštěvníky o tuto atrakci zájem ;-). Budeme mít sice asi dost práce, ale jeden z našich lektorů se bude zájemcům věnovat a stříhání komentovat. Pokud chcete prožít něco navíc, co jen málokde uvidíte, přijďte. Vstupné na tuto akci bude tentokrát jednotné - 50 Kč. Stříhat budeme tedy ve středu 11. června 2014 od 15.30 do 18.00 hodin, kdy bude také Lamacentrum otevřeno pro veřejnost

3. června - Pro Tobiho se nám podařilo najít nový krásný domov. Přestože máme naše zvířata moc rádi a těžko se s nimi loučíme, Tobi za ten rok tak vyrostl, že nebylo možné ho dál držet se stádem. Pro jeho příbuznost se všemi mladými samičkami hrozila příbuzenská plemenitba se spoustou problémů. A oddělit jej k Čertovi a Richardovi? Chudák by asi hodně od těchto dvou "divochů" zakusil. A tak jsme se s ním tuto sobotu rozloučili. Odcestoval kousek za hranice, na Slovensko do obce Lubina, kde funguje podobné zařízení, jako máme my tady na Hádech - minifarma.sk. Zdá se, že se mu v novém domově zalíbilo. Takže pokud budete mít cestu kolem, určitě se tam na něj (a na další zvířátka) zajeďte podívat.

30. května - Připravujeme Setkání s přírodouZa čtrnáct dnů v sobotu proběhne v Lamacentru odpoledne věnované Setkání s přírodou. Jedná se o akci pořádanou Českým svazem ochránců přírody na mnoha místech v České republiky, kterého se tento rok účastníme poprvé. Doufáme, že to bude pro všechny zábava. Tak nám všem držte palce, ať vyjde počasí. A přijďte :-)

24. května - Den otevřených dveří na Kavkách a křtiny ČendyTak, teď už víte, jak se náš lamáček jmenuje. Hlasování bylo krátké, ale velmi těsné a napínavé. Za šest dnů se sešlo celkem 326 hlasů. Ze jmen Klusáček, Jeffrey, Fredy, Bonifác a Čenda se nakonec velká bitva uskutečnila mezi jmény Bonifác (nakonec získal 36,8 % hlasů) a Čenda (38,0 %). Zvířátko mělo jako obvykle pět vylosovaných kmotrů, kteří se s Čendou vyfotili a dostali od nás drobný dárek. Byli to:

    Jakub Š. (9 let)
    Ester K. (10 let)
    Tereza H. (11 let)
    Anna Š. (2 roky)
    Ema Ř. (5 roků)

21. května - Návštěva domova pro seniory v Brně-VinohradechDnes naše úderná skupina čítající Sazi, Tobiho, Stáňu, Lucku a Dana navštívila domov důchodců na Vinohradech. Podle ohlasů se tato akce nakonec všem asi docela líbila a hlavně se povedla :-). Máme z toho radost.

20. května -  Už tuto sobotu Den otevřených dveří na Kavkách. Lamacentrum bude otevřeno od 10 do 17 hodin (obvyklé vstupné 30/20 Kč). Odtud budou pro všechny návštěvníky, kteří budou mít zájem, zdarma organizovány exkurze na Kavky - do nejkrásnějších, nádherně rozkvetlých porostů se spoustou vzácných rostlin. V lamacentru kromě klasické prohlídky oveček a lam uvidíte také čerstvě narozené mládě, kterému na této stránce nahoře vybíráme jméno. Jeho křtiny plánujeme na 16. hodinu.

 

19. května -  Finanční dar od firmy Philips Signage Solutions. Dostali jsme dar na provoz a rozvoj Lamacentra na rok 2014 od firmy Philips Signage Solutions v hodnotě 5000 Kč. Je to velká pomoc, protože Lamacentrum provozuje činnosti, které pochopitelně na svůj provoz ani zdaleka nevydělají. I když nám pomáhá dobrovolnicky spousta lidí a na Hády se snažíme získávat spoustu většinou malých projektů na rozvoj, Lamacentrum dotujeme stále ze svých rezerv - dřívějších darů od firmy Českomoravský cement, a. s. A tak každý takový dar v podobě hotovosti je úžasnou podporou, které si moc vážíme. Děkujeme!

18. května -  Setkání hráčů geocachingu. V neděli jsme zamýšleli uspořádat již tradiční velkolepou akci pro kačery jako poděkování za brigádu, kterou pro nás před měsícem udělali. Povídání o lamách, exkurze na Kavky, opékání buřtů, výroba "lamích" plátěných tašek, malinovka... Přestože dorazilo přes 120 lidí, celou akci již tradičně zhatil déšť a ukrutná zima. Takže nakonec frčel zejména horký čaj a svařák. Pro nás moc důležitým počinem se opět stala adopce, tentokrát Lindy a jejího mláděte. Celkem se vybralo skvělých 6566 Kč a všichni, kdo přispěli, se stávají jejich adoptivními příbuznými. Děkujeme za podoru! Současně proběhl i výběr jména našeho nového přírůstku. Z navržených pěti jmen se o pěti nakonec od teď bude dál hlasovat tady na internetu. Jisté proto je, že tentokrát bude mít mládě kačerské jméno.

POZOR! Hlasování probíhá pouze do Dne otevřených dveří tuto sobotu, kdy současně proběhnou křtiny. Každý může hlasovat jedenkrát za den z jedné IP adresy počítače. Tak se snažte :-).

17. května -  Potomek Lindy. Pro ty, kdo se zajímáte o to, jak se daří našemu novému přírůstku, tu mám zprávu. Ani dobrou, ani špatnou. Včera jsme navštívili veterinární ordinaci MVDr. Tomáše Pelikána, kde nám moc ochotně na počkání udělali rentgenové snímky nohy. Zjistili jsme, že pravděpodobně žádná kloubní zlomenina tu asi není. Naštěstí. Přesto se mláděti noha nechce uvolnit. Drží ji asi špatně narostlé vazy nebo šlachy. Klučina bojuje, seč může. Je to ale pro něj obrovský zápřah na jeho zdravou nohu. A máma? No, znáte Lindu. Navíc počasí nám ani jemu moc nepřeje. Od Stáni dostal sice slušivý obleček, ale přesto je výdej jeho energie na zahřátí obrovský. Budeme ale dál doufat, držet palce a pomáhat mu, kde se dá. Musí být ale hlavně na něm, jestli to opravdu zvládne.

 

17. května -  Nový panýlek v Růženině lomu. Lucka, Eliška a Dan se rozhodli přihlásit se do projektu Nadace 02 - Think Big. Každý sem může přihlásit svůj nápad, jak změnit svoje okolí. Naši mladí příznivci navrhli, že vymyslí, vyrobí a instalují informační panýlek do Růženina lomu o jezírkách, vodě a zdejším mokřadu. Podařilo se, od nadace získali podporu a díky pomoci Rezekvítku a své šikovnosti pěkný panýlek slavnostně předevčírem instalovali. Díky :-). Víme, že nic není věčné, ale přesto doufáme, že nám tu panýlek nějakou chvíli vydrží...

 

14. května -  Mládežník bojuje o své místo na Slunci. Spotřeba pohonných hmot: asi 0,4 l kozího a 0,1 l lamího mléka denně, mladík pochoduje (stále samozřejmě zatím po třech) a snaží se i pít od mámy. Masírujeme nožičku a snažíme se přijít na způsob, jak mu ještě pomoci. S rovnováhou při zakloněné hlavě to zatím není nic moc, ale určitě se to zlepší. Máma je tentokrát vzornou matkou - je to patrně první alpaka na světě, která se nechá ve stoje podojit! Díky našim skvělým veterinářům opět letos padl světový rekord v dojení Lindy - 140 ml mléka. Kdo ale neviděl velikost vemínka a struků, nepochopí...

 

13. května -  Nový přírůstek. V neděli se Lindě narodil nový přírůstek. Sameček. Protože ale nic není tak jednoduché a se zvířaty, stejně jako s dětmi, není možné něco dopředu plánovat, je to zase tak trošku boj. Nový kluk je zkrátka borec, fešák a ukecaný optimista, ale zatím nemůže natáhnout zadní nohu. Přesto se už postavil a chodí! Ale od mámy zase nestíhá ještě pít, takže dostává mlezivo, Lindu opět co dvě tři hodiny (i v noci) odstříkáváme, aby měl mléko, a snažíme se jej postavit, masírovat a nohu uvolnit. A to všechno při právě probíhajících programech, skladování sena a všech dalších povinnostech, které se na nás řítí. No, asi to tak nějak všichni znáte. Mladík je zatím ubytovaný s mámou ve stáji, takže jej našim návštěvníkům ukážeme později. Držte mu palce. Pokud to totiž zvládne, bude z něj krásná lama!

9. května -  Máme nové, již 3. číslo novin LAMA-DNES. To staré se již dávno rozebralo. Přestože obsahuje z části již zastaralé informace, představuje kus svébytného života Lamacentra, Pozemkového spolku Hády i Hádů vůbec. Bylo by proto škoda jej jen tak dát do šuplíku. Zůstane proto i nadále pro všechny zájemce dostupné na internetu ZDE.

2. května -  Den Zěmě, který proběhl minulou sobotu, jsme si letos skutečně užili na hradě Veveří. Lamacentrum zde mělo stánek schovaný v klidném údolíčku před hradní branou, aby měla zvířata potřebný klid. Návštěvníci mohli vidět tentokrát nikoli naše zvířata, ale Suri alpaky s rovnou srstí.

  

30. dubna - Fotokurz Topiho Piguly. Dne 10. května se v Lamacentru chystáme společně se známým cestovatelem a fotografem Topim Pigulou uspořádat jednodenní fotografický kurz, kde se můžete naučit fotografovat přírodu a živá zvířata, budete mít možnost podívat se do zázemí Lamacentra a užít si v klidu našich lam, oveček a okolní jarní přírody. Na kurz je nutné se přihlásit na adrese:

http://www.topi-photo.cz/foto-kurzy-verejnost.html

 

21. dubna - Den Země na hradě Veveří - 26. dubna 2014. Den Země proběhne opět v režii školského zařízení Lipka, tentokrát u Brněnské přehrady - na hradě Veveří. A Lamacentrum nebude chybět! Budeme zde mít zvířata také, ale to neznamená, že na Hádech zůstane prázdno. O příštím víkendu máme normálně otevřeno jako vždy, takže kdo se rozhodne zavítat k nám do lomu, bude u nás vítán i o následujícím víkendu.

 

13. dubna - Sobotní Velikonoční dílnička a nedělní CITO Růženin lom. V sobotu si návštěvníci lamí oázy na Hádech mohli vyrobit netradiční velikonoční ozdoby a překvapení. I přes řadu konkurenčních akcí v různých koutech Brna nakonec přišlo více než 150 návtěvníků. V neděli se pak konala velkolepá akce organizovaná hráči geocachingu s názvem CITO Růženin lom - 2014. V neoficiální části proběhla brigáda, v průběhu níž se povedlo vysbírat odpadky z širokého okolí Růženina lomu a Kavek, upravit část zerodovaných cest, vyrobit nádherné dřevěné zábradlí ke vstupu do lomu Džungle, jemně vybrousit desky a hranoly na dva informační panely, připravit osm dubových laviček do hádeckého lomu i pod altán, nachystat konstrukci na celtový přístřešek na seno. Stáňa nachystala opět úžasný catering, na který se už řada loňských účastníků neskrývaně těšila! Pro děti rodičů, kteří usilovně pracovali opodál, jsme měli připravené hry a soutěže. I přes drobné starosti s počasím se celá akce skvěle vydařila. Dík patří na prvním místě organizátorům CITA - Gábině a Kubovi, ale i všem těm, kteří nám moc pomohli a zkrátka makali, až se z nich kouřilo. Takže za měsíc ahoj na děkovačce!

 

12. dubna - Jaro buší na dveře. Cestou do Lamacentra (kolem vstupní branky) právě v těchto dnech potkáte řadu krásných a jinak docela vzácných rostlin. Na obrázcích zleva doprava jsou třešeň křovitá, kamejka modronachová a pryšec mnohobarvý. I když to z obrázku úplně nevypadá, tato třešeň je nejmenším evropským zástupcem tohoto rodu - dorůstá jen 30-60 cm, jen vzácně více. U kamejky překvapí květy - zpočátku růžové, později sytě modré. A pryšec? To, co vidíte, nejsou květy, ale žlutě zbarvené listy pod úplně nenápadnými květy (tzv. listeny). Všechny tři rostliny patří mezi ohrožené druhy naší květeny. 

 

7. dubna - POZOR! O příštím víkendu bude velká jarní brigáda dobrovolníků. Druhým rokem organizujeme velkou jarní brigádu v Lamacentru a jeho okolí. Loňská akce se i přes v pravdě psí počasí hodně vydařila. Zkusíme na ni navázat. Tentokrát bude brigáda probíhat od 10.30 hodin dne 13. dubna se srazem přímo v Lamacentru Hády (nebo od 10.00 na Velké Klajdovce). Akce je spolupořádaná Klubem geocacherů Brno jako GC4YMHH – CITO Lamacentrum a Ruzenin lom. Máme připraveny práce jak přímo v Lamacentru (stavba zábradlí, řezání dřeva, natírání ohrad atd.), tak i po celých Hádech (sbírání odpadků, protierozní úpravy cest a další). Budeme rádi, když nám přijdete pomoci. Prosíme, nechoďte však neohlášeně! Pro ty, kdo nejsou organizováni ve zmíněném klubu prosíme, aby svou účast dopředu nahlásili v týdnu od 7. do 11. dubna na telefon 608 434 564, protože musíme dopředu zajisti dostatek ochranných pomůcek, materiálu a práce. Děkujeme! Otevřeno v neděli pro návštěvníky bude opět od 13.00 do 17.00 hodin. 


6. dubna - Vyhlášení výsledků 3. kola výtvarné soutěže. Tentokrát byla naše soutěž mnohem obtížnější. Nestačilo jen vzít do ruhy tužku a papír, ale soutěžící museli předvést svůj um mnohem aktivněji. Možná proto se nám sešlo o něco méně prací než v předchozích kolech. Ale zato všechny jsou o to parádnější. Posuďte sami. Absolutním vítězem se stává keramická lama, kterou stvořili v keramickém kroužku salesiánského střediska v Brně-Žabovřeskách. Děti vyhrávají zážitkový program v Lamacentru dle vlastního výběru. Druhý zážitkový program si vysoutěžili klienti Domova Srdíčko za celou velkou kolekci lam. Dále odměníme Zdeničku Brožkovou za šitou "bambulkovou" lamu lamí kšiltovkou, kolektiv textilní dílny za tři textilní lamy lamím pexesem a Jirku Konečného za "víčkovou" lamu naší originální lamí skládačkou. V kategorii jednotlivců první místo právem obsadila Eliška Rampulová za krásné ztvárnění Lamacentra z fima a vyhrává od nás knížku "Já Viktorka aneb z deníku lamičky..." a keramickou medaili. O druhé a třetí místo se dělí sestry Johanka a Juditka Kosovy, kterým za lamy z tvrdnoucí hmoty zašleme rovněž lamí knihu. Všem oceněným blahopřejeme.

4. dubna - Pozvánka na příští sobotu 12. dubna. 

3. dubna - Letní sezóna. Tak u nás konečně začala letní sezóna. Otevřeno máme dokonce i v úterý odpoledne (15-17 hodin), čož už hned první úterek zaregistrovalo sedm návštěvníků :-). Protože jsme měli v posledních pěkných nedělních odpolednech opravdu hodně návštěvníků, doufáme, že nám odpolední soboty pomohou zvolnit tempo. Takže neváhejte přijít i v sobotu od 13 do 17 hodin - už máme zkrátka otevřeno tři dny v týdnu jako vloni.  

25. března - Brněnský deník, 28/2. Výtvarníci, máte poslední příležitost :-)

23. března - Koho mají naše zvířátka nejraději?  No přece naše ošetřovatelky a lektorky. Tady je Eliška s Bellou.

22. března - V našem kompostu se ubytovaly žížaly hnojní. Moc se jim tu daří, takže pokud jste se rozhodli založit si na zahrádce kompost z rostlinného odpadu, můžete si od nás odnést nejen sušený LAMA-TRUS do truhlíku, ale také vrtící se hromádku kroužkovců pro založení vlastního kompostu.

 

12. března - Nový plot. Díky Nadaci Veronica a předvánoční benefiční aukci umělěckých děl pro Lamacentrum máme k dispozici finanční prostředky, ze kterých zaplatíme drobné úpravy a vylepšení Lamacentra tak, aby se vám u nás líbilo. Jako první se nám podařilo dokončit oplocení mezi Čertem, Richardem a zbytkem lamího stáda. Bylo už načase, protože původní elektrický ohradník vypadal nevzhledně a kluci jej stále ničili. Ohrada se moc povedla!

 

12. března - Výtvarná soutěž. výtvarná díla se nám pomaličku kupí, ale přesto jsme se rozhodli dát šanci těm, kteří stále ještě váhají, zda se mají naší výtvarné soutěže zúčastnit! Posunujeme proto definitivní termín uzávěrky na 30. 3. 2014. Pravidla soutěže najdete zde.

9. března - Značení cest. Cestu do Lamacentra není pro nově příchozí návštěvníky úplně jednoduché najít. Protože směrovky a cedulky nám stále někdo ničil, museli jsme si poradit jinak. Pro snadnější přístup cestami přes vápencový lom nebo podél spodní hrany hádeckého svahu jsme cesty vedoucí k nám postupně označili žlutobílými pruhy a nápisy. Nechte se vést žlutobílými proužky.

 

7. března - Fotokurz u lam. Podařilo se nám dohodnout se známým cestovatelem a fotografem Topim Pigulou, že uspořádáme v Lamacentru fotografický kurz přírody pro začátečníky! Kurz proběhne v sobotu 10. 5. 2014 od 10 do 17 hodin v Lamacentru a jeho okolí. Podrobnosti najdete tady. Kurz je vhodný třeba jako dárek k narozeninám pro ty, teří se chtějí naučit své fotografie rostlin a živočichů koncipovat profesionálněji a vytvářet harmonické kompozice. Přihlásit se lze zde.

2. března - 3. ročník výtvarné soutěže - uzávěrka se blíží. Pozor, už 15. března skončí možnost zúčastnit se naší výtrvarné soutěže, takže pokud jste se rozhodli, že se zapojíte, pošlete nám nebo doneste své výtvory - nejlépe v průběhu dvou zbývajících víkendových lamaodpolední.

28. února - Lamy k zubaři většinou nechodí. Mléčné zuby jim ale padají, jako nám všem. Schválně, víte, jak se vědecky nazývají živočichové, kterým se v průběhu života vyvíjejí dva typy chrupu? Difyodonti. Patří sem většina savců. Výhodou u lam je, že i ty druhé zuby na rozdíl od člověka stále dorůstají, takže ty třetí - do skleničky - obvykle nejsou potřeba. Eliška měla to štěstí, že jeden - ten Richardův - našla při ranním úklidu výběhů. No řekněte, není to krásný exemplář do krabičky? :-)

27. února - Otevřeno v březnu až do 17 hodin. Protože začíná být hezky, vykukují první jarní kytky a na Hádech je živo, dohodli jsme se, že ponecháme v průběhu března o nedělích otevřeno až do 17 hodin jako v sezóně, abyste se k nám snadněji dostali. V poslední době se totiž stejně stávalo, že spousta lidí chodila až po zavírací hodině a bylo jim líto, že na zvířátka mají málo času. Ale pozor! V sobotu zůstává stále až do jarní sezóny (5. dubna) pro veřejnost zavřeno. Pokud byste přesto chtěli přijít, musíte si objednat nějaký z našich individuálních programů pro skupiny.

 

26. února - Cedulky. Minulý týden se objevily na výbězích další veselé cedulky. Mimo jiné také pro ty, kteří je ještě neměli - viď, Berto :-)

23. února - Předjarní dovádění. Děláte s dětmi "Berany, berany, duc"? Nejste sami. Naše jehňata, i když jsou už řádně odrostlá, si ráda zadovádí. Lucka je přistihla při laškovném měření sil. Že by Róza (se světlejším temenem hlavy) byla silnější než Lili? 

 

20. února - Elegán. Náš Čert je prudký elegán, vždy s větvičkou zasunutou mezi zuby. Jakmile porostou "čtyřlístky", musíme mu jich sehnat celou zásobu :-).

17. února - Pravidelná veterinární prohlídka. Minulý týden jsme absolvovali pohodovou veterinární prohlídku našich lam. Vitamíny, kontrola zdravotního stavu, odběr krve na vyšetření stopových prvků... Zdá se to neuvěřitelné, ale zvířata byla šťastná, že se jim někdo věnuje. Zejména přihlížející Sazinku nebylo možno vůbec odehnat - příští kurzy zřejmě povede sama.

 

12. února - Připravujeme se na jaro. První větší akce na jaře, kterou chystáme, bude spojená s Velikonocemi. Na druhou sobotu v dubnu chystáme pletení pomlázek, zdobení vajíček a další "vylomeniny" pro děti i dospělé. Potřebovali bychom ale maličko pomoci - pokud víte o nějakých hlavatých vrbách, ze kterých by se dalo získat proutí vhodné na pletení pomlázek, budeme určitě rádi za jakýkoliv tip nebo dokonce poskytnutý materiál. Napište nám, prosím, na pshady@email.cz. Pomoc se získáním proutí odměníme.  

6. února - Webová kamera. Z důvodu stěhování Ústavu botaniky a zoologie do nového kampusu v Bohunicích, díky kterému máme zajištěnu dostatečnou propustnost datového toku, byla i naše webová kamera nějaký čas mimo provoz. Teď už snad bude fungovat, takže se můžete na naše zvířata kouknout i přes internet. Ve výběhu jsou nyní Laura, Bella, Linda, Tobi, Sazi a Maya. Občas vás může ale překvapit pohled na "lamy s malým krkem" - to jsou, prosím, naše ovečky - Lili, Róza, Marcelka a Berta. Lamám totiž strašně závidí, takže jim chodí okukovat jesličky. Nutno říct, že lamy to ovečkám zase oplácejí v jejich výběhu :-).

 

2. února - Ledopády. I v zimě se vyplatí chodit na výlety a koukat se kolem sebe. Takovýto krásný ledopád najdete v severní stěně Růženina lomu. Vzniká na místech, kde trvale vyvěrá slabý pramen. Voda zde trvale skapává ze skal a mrzne. Když se v noci pořádně ochladí, mráz vykouzlí tuto ledovou výzdobu.

25. ledna - Přednáška Lamy a alpaky v ČR. Sešli jsme se v pronajatém sále Rezekvítku na Kamenné s několika chovateli a veterináři téměř z celé České republiky a paní veterinářka Táňa Husáková předvedla chovatelům velké množství zajímavých zkušeností. Vzájemně jsme si popovídali a vyměnili spoustu informací. Moc fajn setkání - děkujeme.

 

24. ledna - Marně pátráme po majiteli moc pěkné plyšové opičky, kterou některá z rodin ztratila na asfaltové cestě pod Hády (spojnice mezi Kavkami a Růženiným lomem). Pokud víte o někom, kdo takovou opičku postrádá, přihlaste se! Původnímu majiteli proti popisu plyšáka opičku rádi vrátíme :-). Telefon: 608 434 564. 

21. ledna - Richardovi vypadl první mléčný zub! Ještěže je zima a může žrát seno. Trávy by Ríša dneska moc nenapásl, i když ten druhý ještě drží. I lamám postupně padají mléčné zuby. Když se na vás usmějí, vypadají v této době dost legračně. 

13. ledna - Na stránce Obrázky pro děti najdete výtvory kreslíře Ondřeje Tichého, jehož milé a zábavné kresbičky provázejí Lamacentrum od jeho počátků. Mnohé obrázky už odnesl čas. Ale protože hýří vtipem a naprosto věrohodně zobrazují lamy takové, jaké ve skutečnosti jsou, rozhodli jsme se je umístit alespoň sem na naše webové stránky. 


 

11. ledna 2014 - Aktualit je v tomto čase jen poskrovnu, ale jedna by tu přece jen byla zbrusu nová! Vyhlašujeme třetí ročník výtvarné soutěže. Tentokrát jsme se však rozhodli ji trochu obměnit. Čtěte náš letáček a zůčastněte se! Budeme moc rádi.

 

4. ledna 2014 - Pro zájemce připomínáme, že 25. 1. 2014 od 10 do 17 hodin pořádáme na Kamenné 6, Brno v prostorách občanského sdružení Rezekvítek pořádáme kurz pro chovatele vedený naší přední odbornicí na lamy a alpaky paní MVDr. Táňou Husákovou. Máme ještě několik volných míst, takže pokud máte o chov těchto zvířat zájem, je možné se stále ještě přihlásit (ZDE jsou k dispozici podrobnější informace).

22. prosince 2013 - Blíží se konec roku a je čas tak trochu ohlédnout se zpátky. V letošním roce se toho povedlo udělat tolik, že jsme si to na jeho začátku ani nedokázali představit. Jen namátkou: Zvládli jsme mít pro všechny návštěvníky otevřeno po celou letní sezónu tři dny v týdnu. Kromě toho se tu uskutečnilo asi 120 programů. Lamacentrem prošlo za tento rok asi 7500 návštěvníků. Přibyl nový přístřešek pro lamy, nový altán, výběh pro ovečky. V Lamacentru máme celkem šest nových zvířat - dvě narozená mláďata alpak a čtyři až neuvěřitelně mazlivé ovečky. Tohle všechno bychom nezvládli, nebýt Stáni, Lucky, Elišky, Dana, Máji a spousty našich externích lektorů. Technické věci a údržbu chráněných území na Hádech obětavě po celý rok zvládali především Vilém a Bolek z Rezekvítku, kterým pomáhala velká spousta profgesionálních i dobrovolných brigádníků. Velmi si ceníme také finanční a materiální podpory několika jednotlivců a firem, která nám bez nadsázky pomáhá přežít. Těm všem bych chtěl tímto moc poděkovat za jejich pomoc, bez které by to prostě nefungovalo!

V příštím roce chceme dál vylepšovat nejen prostředí v Lamacentru, ale i v celém hádeckém lomu a jeho okolí. Sami tyto věci nejsme schopni pochopitelně financovat. Velmi usilovně se však snažíme získat alespoň drobné granty a dotace z různých zdrojů, abyste výletem na Hády mohli strávit co nejpříjemnější chvíle odpočinku v krásné a druhově velmi pestré přírodě. Už víme, že v příštím roce z projektu Nadace Via instalujeme v lomu lavičky a opravíme některé cesty. Díky dobročinné aukci Nadace Veronica se vybralo dost peněz nejen na výkupy pozemků, ale i na vytvoření nových prvků pro návštěvníky v Lamacentru a jeho okolí. Pokud se to podaří, máme v plánu vybudovat v lomu Hády a jeho okolí asi dvoukilometrový okruh nové naučné stezky. A snad se nám podaří i mnoho dalšího. 

Prosíme proto, držte nám i příští rok palce! Hezké Vánoce. Lubomír Tichý
ZO ČSOP Pozemkový spolek Hády

 

15. prosince 2013 - Vánoční dílnička pro děti a krmení zvířátek. Další moc povedená a příjemná akce pro děti, kterou nám tentokrát zpestřili umělečtí kováři z kovářství Duben. Děti si zde mohli zkusit kovářské řemeslo, v altánu pro ně byla připravena řada surovin na výrobu vánočních ozdob a naše lamy byly vždy připravené, ve střehu a správně zimně hladové, takže nakonec byli všichni spokojeni :-). Všem děkujeme za návštěvu a přejeme příjemné Vánoce. Pokud nás budete ještě do konce roku navštívit, tak pamatujte - v zimním období vždy pouze v neděli od 13 do 15 hodin.

 

12. prosince - Dnes končí aukce pro přírodu, ve které můžete vydražit umělecká díla, zážitky nebo třeba lahev vína. Konec bývá vždy nejzajímavější. Zde jsou jeho pravidla :-):

Konec aukce u jednotlivých položek je stanoven na 12. prosince 2013 ve 22:00 hodin. Je-li proveden příhoz na položku během posledních 3 minut aukce, je plánovaný čas ukončení této aukce prodloužen o 3 minuty. Čas ukončení aukce je prodlužován tak dlouho, dokud jsou činěny příhozy. Na akukci se dostanete z adresy www.aukceproprirodu.czPříjemnou zábavu.

10. prosince 2013 - Vánoční jedličky. Jen v naší republice se každý rok prodá přes milion stromků, které se po Vánocích stávají odpadem. Kdyby se následně vysadilo pouhé procento z nich, znamenalo by to deset tisíc nově vysazených stromů každý rok. Proto se brněnské organizace Rezekvítek, ZO ČSOP Veronica, Lipka, EkoCentrum Brno a YMCA rozhodly pro prodej stromků v květináči. Tato tradice se snaží ukázat, že i vánoční oslavy lze pojmout šetrně k životnímu prostředí. Stromky jsou vysoké do 40 cm a v kvalitě odpovídající standardnímu sadebnímu materiálu, tak aby se daly vysadit na jaře do běžného lesa. Několik jedliček máme k dispozici také u nás, v Lamacentru. O celém projektu se dozvíte zde

8. prosince 2013 - Příští neděli 15. 12. připravujeme Vánoční dílničku a krmení zvířátek. Jako milé zpestření nás v tento den navštíví umělečtí kováři z Kovářství Duben. budou na místě předvádět uměleckou kovařinu, kterou si odvážné a silné děti mohou i sami vyzkoušet.   

7. prosince 2013 - Zvířátka. Zima přišla a všechna zvířata se seběhla k jednomu krmelci. Vidíte, jak jsou každé jiné? Máme z nich velkou radost.  

2. prosince 2013 - Lama-Dnes. Právě vyšlo druhé číslo našich novin. Kvalitní zbrusu nové lamí čtivo (novinky, kvízy, zábava, popis cesty zpět a jiné) získá každá rodina, která k nám přijde v neděli do Lamacentra. Předchozí číslo naleznete ZDE.

1. prosince 2013 - Ovečky na Jezírku. Dohodli jsme se s Lipkou, že naše ovečky Lili a Róza budou od 24. 11. do 14. 12. dělat radost dětem na Jezírku - středisku ekologické výchovy a pracovišti Lipky, které se nachází mezi Soběšicemi a Útěchovem. Mají se zde opravdu královsky, takže snad nebudou moc nadávat, až se k nám zase vrátí zpět. Marcelka a Berta zůstaly doma na Hádech, ale moc se jim ani nestýská.

29. listopadu 2013 - Internetová část aukce pro přírodu. Na webových stránkách www.aukceproprirodu.cz si můžete vybrat a zkusit vydražit některé z uměleckých děl českých autorů, kteří věnovali svá díla na naši podporu. Moc jim za to všem děkujeme. Internetová část aukce probíhá do 12. prosince.

25. listopadu 2013 - Rozdíl mezi Suri a Huyacaya. Na světě existují dva typy srsti lam alpak - Suri je rovná, jemná, bez kudrlin, volně splývá po těle od hřbetu dolů v malých provázcích. Takovou má Andy na fotografii vlevo. Takovýchto alpak je na světě pouze 10-15% a v České republice jsou ještě mnohem vzácnější. Pokud se tato srst nějakou dobu nestříhá, jsou to velmi elegantní zvířata. Srst typu Huyacaya je kudrnatá, pevnější a spojená v jeden celek. Takovou srst má Tobi na obrázku vpravo. Tato vlna se zase ručně někomu trochu lépe zpracovává. Podobá se totiž té ovčí, i když je jemnější. Na fotografiích jsou oba kluci stejně staří, takže je tento rozdíl na nich vidět nejlépe.

22. listopadu 2013 - Pozvánka na kurz. Nabízíme především chovatelům nebo zájemcům o chov lam a alpak přednáškový kurz. Ten povede naše dvorní Paní Veterinářka Táňa Husáková, která má s léčením těchto zvířat letité zkušenosti nejen z České republiky, ale i z Nového Zélandu, kde jí pod rukama mnohokrát prošly stovky těchto zvířat. Táňa je však nejen výborný praktik, ale i skvělý pedagog (výuka na Veterinární a farmaceutické univerzitě) a odborník (bohatá publikační činnost). Pokud se chcete o lamách skutšečně něco dozvědět, rozhodně neváhejte!

 

21. listopadu 2013 - Autobusová zastávka. Skoro se zdá, že k nám do Lamacentra jezdí už i MHD. Tento přístřešek ale patří našim ovečkám. Tento týden jsme jej vylepšili na zimu.

18. listopadu 2013 - Vlna z alpak. Už nějakou dobu máme u nás od Pavly Trojanové z Dílny Tilia cordata a Renaty Holkové http://www.fler.cz/0negrh na ukázku řadu klubíček a výrobků z vlny našich alpak. Anejen na ukázku. Pro zájemce je možné takovéto příze ručně zhotovit. Některé výrobky jsou čistě z lamí vlny, některé jsou směsí lamí a ovčí vlny. Stačí se jen přijít podívat a domluvit se.

 

14. listopadu 2013 - Nová ovečka v našem stádu. Moc jsme stáli o to získat do našeho stáda hnědou ovečku, která by byla úplně jiná než ty ostatní. Nakonec jsme ji dostali darem od pana Martina Hoška, který chová skutečně výstavní stádo těchto krásných zvířat plemene Zwartbles. Moc děkujeme! Na stránky rodinné farmy se můžete podívat zde: http://www.ovcehosek.cz/. Ovečka se rychle adaptovala a brzy dostane jméno.

13. listopadu 2013 - Dobrovolnická pomoc v minulém týdnu. Ve víru událostí skoro zanikla velká pomoc šesti dobrovolníků z firmy AVG, kteří nám ve středu pomohli se stavbou altánu. Ve čtvrtek pak přišla na pomoc velká parta dobrovolníků z Home Credit, křeří se postarali o dokončení přístřešku a odstranění šířících se akátů v lomu. Všem moc děkujeme za pomoc.

 

10. listopadu 2013 - Hádecké dýňobraní. Zažili jsme parádní prosluněnou neděli. Přišlo tolik lidí, že skoro ničeho nebylo dostatek. Všechny dýně byly vyřezány a rozdělili jsme nakonec spoustu cen. Takže každý, kdo se zúčastnil, neprohrál. Všem našim návštěvníkům děkujeme, protože byla pro nás radost strávit společné odpoledne. A všem našim lektorům a pomocníkům patří obrovský dík za to, že jsme to nakonec společně všichni zvládli (snad) na jedničku!

7. listopadu 2013 - Výstava uměleckých děl a benefiční aukce. V pondělí 11. 11. v 17 hodin v Galerii 10, Radnická 10, Brno proběhne vernisáž uměleckých děl určených pro BENEFIČNÍ AUKCI Nadace Veronica. Její výtěžek bude věnován Lamacentru Hády. Do 22. 11. zde budou vystavena díla současných českých umělců. Katalog si můžete prohlédnout zdeAukce uměleckých děl pak proběhne dne 23. 11. 2013 v Ernově sále na Radnické 10.

6. listopadu 2013 - Dýně na neděli! Vážení a milí návštěvníci. Prosíme, v neděli za námi přijďte soutěžit, protože jak vidíte, asi bychom si s tou už druhou hromadou tykví sami neporadili... U té první moc děkujeme Miri za jejich nezištnou dodávku. Vaše Lamacentrum :-).

4. listopadu 2013 - V neděli bude Dýňobraní! Na tuto neděli 10. listopadu jsme si pro vá od 13 do 16 hodin připravili Dýňobraní - tedy takové malé veselení s dýněmi. 

 

 

3. listopadu 2013 - Vybavení Lamacentra. V přístřešku u vstupu do Lamacentra jsme mockrát museli brzdit některou z našich oveček rychle uhánějící směrem k východu se stolem obtěžkaným různými letáky na svém hřbetu. Tomu je ale konec. Minulý měsíc nám parta šikovných chlapů z Domova pro osoby se zdravotním postižením Srdíčko vyrobila stůl dřevěný. Ten je tak pevně přikotvený k zemi, že ani ovce, ani jiná případná zvířata do velikosti slona už jej neodnesou. Všem, kteří se na jeho konstrukci podíleli, moc děkujeme.

31. října 2013 - Gynekologické oddělení. Bellu jsme dnes pořádně gynekologicky proklepli. Vlastně ne my, ale naše paní doktorka. Museli jsme ji trošku přispat. Za celé tři roky, co Bellu máme, nám nebyla ochotna zabřeznout. Vyšetření ale žádné závažné problémy neukázalo. Takže to na jaře zkusíme znovu. Všechna zvířata dnes navíc dostala injekčně zimní dávku vitamínů. Kromě potížisty Richarda si nikdo významně nestěžoval.

PS: Pozor, pozor! Tento víkend se ještě sice pokusíme mít neoficiálně otevřeno oba víkendové dny od 13 do 16 hodin, ale prosíme, počítejte s tím, že od listopadu do března máme otevřeno pro veřejnost pouze v neděli od 13 do 15 hodin.

 

26. října 2013 - Podzimní úklid. Jak je vidět, podzimní úklid zahrady zvládají lamy zcela bez problémů. Na fotografii je vidět, jak spadané listí zůstává pouze na kališti, kde se žádného sebelepšího žrádla lamy ani nedotknou. Zbytek představuje lákavé zpestření pro zdejší obyvatele.

 

25. října 2013 - Srovnání. Na následujících fotografiích můžete vidět, jakým vývojem prošlo dno lomu Džungle za poslední čtyři roky. Z původně zarůstající nevzhledné "džungle" se našim zvířátkům dnes podařilo celé území zkultivovat do oku lahodící krajiny :-).

2009 

2010 

2013 

21. října 2013 - Vitamíny. Náš anděl Táňa s Eliškou kontrolují Mayu. Pod drobnohled se dostal i Čert s jeho chronickými problémy s nohama a Tobík jako další adept na vitamínovou bombu. Preventivní veterinární kontrola nám pomáhá udržet zvířata v co nejlepší kondici. Táně za tuhle péči moc díky!

16. října 2013 - Ovčí pohoda. Z našich ovčích holek vždy čiší pohoda. Nechají si toho hodně líbit, aniž by pohly jedinou brvou. A když už se jim něco nelíbí, jednoduše odejdou.

14. října 2013 - Barel. Minulý týden jsme dostali od Lucie Hájkové velký plastový barel na granule. Můžeme jich nakoupit více, uskladnit v suchu a bez nebezpečí, že se k nim zvířata dostanou. Moc děkujeme.

12. října 2013 - Křtiny. Dnes jste vy, co jste hlasovali o jménu našeho nového přírůstku, konečně rozhodli. Bude se jmenovat Maya. Vylosovali jsme deset dětí, které od nás dostaly malé drobnosti. Dalších pět vylosovaných se stalo Mayinými kmotry. Všichni jsme si nakonec připili na její zdraví a kdo chtěl, mohl si ji pohladit. I díky krásnému počasí dnes přišlo 198 lidí. Naši noví kmotři:

Vilém Zrza, 8 let
Jakub Doležal, 9 let
Kryštof Kašparovský, 3 roky
Natálie Havlíková, 8 let
Tereza Böhmová, 5 let 

 

11. října 2013 - Program v angličtině. Měli jsme dnes historicky první program celý v angličtině pro děti z International school Vinohrady. Jako lektorky se přihlásily Lucka a Lili a vedly si výborně :-). Díky.

9. října 2013 - Brigáda dobrovolníků z AVG. Pět silných chlapů a jedna udatná žena ze softwarové firmy AVG nám přišli nezištně pomoci postavit náš budoucí altán pro výukové programy. I když nás bylo s Vilem a Martinem z Rezekvítku tedy celkem devět, měli jsme co dělat. Bez jejich pomoci bychom základní konstrukci určitě nepostavili!!! Děkujeme za pomoc. 

6. října 2013 - V sobotu 12. října v 16. hodin budou křtiny! Naše nová mládežnice už se začíná s ostatními popásat. Nejvyšší čas vybrat jí jméno. Už tuto sobotu v 16:00 hodin! Stále ale evidentně není rozhodnuto, jestli se bude jmenovat Maya nebo Klea. Proto hlasujte, hlasujte. Nepolevovat :-). Rozdíl hlasů je opravdu malý... 

5. října 2013 - Prosba. Pokud nás pravidelně čtete, asi vám neušlo, že plánujeme na 10. listopadu Dýňobraní. Akce je určená všem, kteří chtějí soutěžit mimo jiné ve vyřezávání dýní. Kdo bude chtít, může si už přinést vyřezanou dýni z domu. V Lamacentru bychom však chtěli mít pár dýní pro ty, kteří budou chtít vyřezávat až tu. Nakonec dýně vyhodnotíme a předáme za ně malé dárky. Zatím je dýní všude dostatek, ale v době naší akce už to tak být nemusí. Chtěli bychom vás poprosit - pokud máte nějaké přebytečné dýně a chcete udělat nám i dětem radost, věnujte je. Pro větší počet se můžeme i zastavit. Napište nám na pshady@email.cz nebo zavolejte na 608 434 564. Předem díky!

 

4. října 2013 - Altán. Díky podpoře ČSOP a Nadace Veronica jsme se pustili do stavby nového altánu. Ne vždy je totiž u nás tak pěkně, takže jakékoli přístřeší se určitě bude hodit. Stavba začíná vypadat zajímavě a netradičně, tak věříme, že se nám společně s Rezekvítkem podaří! 

3. října 2013 - Umění panáčkovat. Říká se, že "dobrá hospodyňka pro pírko i přes plot skočí". No, jak je vidět, o lamách to platí stejně. Když chtějí, tak není nutné je něco složitě učit. Žádná drezůra. Prostě a jenom "přece ty listy už dole nerostou". Mimochodem nevěřili byste, jak obtížné je takovouto fotografii ulovit :-). 

2. října 2013 - Růženin lom. Je perfektní doba navštívit jednu z nejkrásnějších "děr do země" v České republice - Růženin lom. Tento lom uchvacuje odborníky velkou druhovou pestrostí a výskytem mnoha vzácných druhů rostlin a živočichů. Pro všechny ostatní nabízí fascinující estetický zážitek. Kombinace vody a sucha, skal a zeleně, "divoké přírody" a lidského výtvoru je něco, na co hned tak nezapomenete! Až půjdete o víkendu do Lamacentra nebo jen tak na procházku, Růženin lom byste určitě neměli minout.

1. října 2013 - Obnova fotostromu. Konečně jsme se také dostali k obnově jednoho z našich fotostromů - najdete na něm makrofotografie hmyzu, který žije na Hádech. A protože se jedná o opravdu pěkné detaily různých žouželí, možná budete překvapeni, co všechno je tu k vidění. Fotografie nám nabídla spousta lidí, ale nakonec jsme vybrali fotky Jirky Procházky, Michala Sojky, Ondry a Luboše. Všechny samozřejmě bez nároku na honorář, takže jim za jejich zapůjčení alespoň touto cestou moc děkujeme!

26. září 2013 - Pozor! Pozor! Dne 21. 9. se našel malý batoh, který je uložen v Lamacentru. Kdo jej ztratil, může se přihlásit na náš Facebook, telefon nebo email nebo si pro něj přímo přijít do Lamacentra.

26. září 2013 - Nadace Veronica pořádá koncem listopadu Benefiční aukci uměleckých děl na podporu ochrany a záchrany přírody na jižním svahu Hádů. Na Hádech dosud patří velká část pozemků těžební společnosti Českomoravský cement a.s. I když z nich velkou většinu naše organizace pronajímá a stará se o ně, ochrana přírody zde dosud není do budoucna dlouhodobě zajištěna. Pozemkové spolky a Český svaz ochránců přírody se snaží takovéto pozemky postupně od vlastníků odkupovat a zajistit ak zbytky nepoprušené přírody před jejich zničením nebo zánikem. Jednou z možností získání prostředků pro výkupy těchto pozemků jsou i benefiční aukce, na nichž se draží umělecká díla známých umělců. Za své peníze můžete získat opravdu hodnotná umělecká díla a současně také přispět k záchraně nejcennějšího koutu brněnské přírody.

 

25. září 2013 - Dnes nás navštívili klienti Centra sociálních služeb pro zrakově postižené z brněnských Chrlic. I když se nám stále nepodařilo získat pro tyto programy žádnou grantovou podporu, snažíme se podobným skupinkám vycházet vstříc. Těší nás, že jim můžeme udělat alespoň chvíli radost z pobytu u nás a z kontaktu s našimi zvířaty.  

 

24. září 2013 - Zapište si do kalendáře další víkendové akce Lamacentra:

    12. října 16:00 hodin - Křtiny nového přírůstku, mláděte Laury, které se narodilo začátkem září. Hlasování o jménu probíhá na této stránce nahoře. Ze všech návštěvníků do 12 let, kteří se zúčastní těchto křtin, bude vylosováno pět, kteří se stanou jejími kmotry. Současně od nás dostanou drobné ceny a předměty na upomínku této akce.

    10. listopadu - Dýňobraní. Budeme pořádat klání o nejhezčí vyřezanou dýni.

    15. prosince - Předvánoční dílnička a krmení zvířátek.  Originální dekorace a strojení stromečku pro zvířátka.

23. září 2013 - Víte, že o lamách jsou dokonce i známky? Katka nám poslala fotku na ukázku. Pokud jste sběratelé známek, můžete je zkusit někde najít.

21. září 2013

Dnešní Loučení s létem proběhlo ve velkém stylu. Přišlo celkem 266 návštěvníků (plus mnozí další do 3 let, které neumíme spočítat), tedy úplně nejvíce za dobu pořádání těchto akcí na Hádech i v Lamacentru! Měli jsme bohatý probram - barvení triček a tašek, šperky, malování na sádru, malování na obličej, luštění křížovek, ukázky předení z lamí vlny, na návštěvu přišel i koník a odpoledne zahrála kapela Tři nuly. Na Kavkách probíhaly pravidelné exkurze pro zájemce o přírodu. Ve čtyři odpoledne jsme pak oslavili trojité narozeniny - Čerta, Ríši a Sazinky. Celý den se opravdu vyvedl, protože sprchlo až na úplný závěr. A myslíme si, že se vám u nás (a hlavně dětem) moc líbilo. A to je dobře. Chceme poděkovat všem našim lektorům a pomocníkům, kteří se na tom všem podíleli. 

 
A nakonec jsme našemu oslavenci Čertovi kromě dortu udělali ještě jednu moc velkou radost, protože jeho velká láska Laura se mu celý den předváděla a oba nebyli k udržení... Za rok uvidíme, jestli z toho bude třetí černá lamí holčička.
 

16. září 2013

Loučení s létem - sobota 21. září 10-17 hodin

Chystáte se někam třetí víkend v září? Přijďte poslední letní sobotu na Hády. Lamacentrum bude otevřeno už od 10 hodin dopoledne. Uvidíte tu ukázky ručního zpracování lamí a ovčí vlny, budeme tu mít různé dílničky pro děti (malování tašek, ještě zbylo několik lamích triček), Ester bude malovat dětem na obličeje, vystoupí skupina 000 (Tři nuly :-), a na Hádech budou současně s tím zdarma probíhat každoroční botanické, zoologické a geologické exkurze. K tomu všemu budou mít narozeniny Čert, Richard a Sazi. No, a MOŽNÁ už bude na světě náš nový Lauřin přírůstek. Zkrátka, bude tu co vidět a zažít. Uvidíte! Vstupné bude stejné jako o Lamaodpoledních, tedy symbolických 30/20 Kč.  

15. září - Vítáme nový školní rok na Dělňáku v Líšni. Učastníme se této akce pravidelně, takže jsme tam byli i s našimi zvířaty. Trochu slabší účast než jindy, dost škaredé počasí, ale doufáme, že ti, co přišli, byli nakonec spokojení. 

 
11. září 2013 - Jméno mláděte. Narodila se nám (tedy vlastně především Lauře) opět nová lamí slečna. Celá v černém, jen s drobným bílým flíčkem. Ode dneška začínáme na této stránce nahoře hlasovat o jejím jménu, takže se určitě přidejte. Hlasování je nastaveno tak, že z jednoho počítače můžete hlasovat pouze jedenkrát denně. Můžete tedy výběr pravidelným klikáním ovlivnit, ale ne tak, aby byla volba zmanipulovaná. Tak, prosíme, do toho!

10. září 2013 - LAMA DNES. Začali jsme vydávat zábavný pravidelný občasník, který dostane zdarma každá rodina, která navštíví Lamacentrum. Dozvíte se v něm nejen všechny novinky, ale můžete se i pobavit a společně vyluštit třeba jednoduchý kvíz. Uvidíme. Jestli vás, návštěvníky, bude tento "novinový" plátek bavit, určitě se dočkáte dalších čísel. Jeho autoři se na něm pořádně vyřádili :-).  

7. září 2013 - Narození Lauřina mláděte. Máme další "Sazi". Lauře se narodilo v Lamacentru už třetí mládě. Po Richardovi a Sazi je tu další černá samička podobná spíš na Čerta než na mámu. Jestli bude mít i povahu po své starší sestře, můžeme se těšit na dalšího andílka. Lucka stihla nafilmovat video přímo z porodu. Mláďata lam jsou obalená tenkou blankou, která přirůstá i v místech nosu a tlamky. Teprve po porodu se protrhne, uschne a uvolní srst, která je pod ní skoro suchá. Umožní to v krátké době mláděti oschnout a zahřát se. Další videa najdete na našem Facebooku.

31. srpna 2013 - Letáčky v šalinách. Od zítřka budou v brněnských tramvajích, autobusech a  jezdit (snad) naše letáčky s pozvánkou na zářiové akce. Pokud jej uvidíte, vyfotíte a přinesete fotku (třeba na mobilu) ukázat do Lamacentra, dostanete za to všichni malý dárek. Jsme zvědaví, kdo bude první :-).

 

30. srpna 2013 - Ode dneška najdete u nás v Lamacentru nové PEXESO s aktuálními fotografiemi našich zvířat. Nechybí Tobi ani ovečky! Kdo má rád tuto hru, určitě si přijde na své. 

 

26. srpna 2013 - Přístešek pro ovečky. Díky Nadaci Veronica   jsme mohli našim ovečkám udělat parádní přístřešek. Už bylo načase - ihned poté začalo pršet a přestože jsou ovce odolné anglické plemeno Suffolk, byly rády, že se mají kde schovat...

21. srpna 2013 - Koukat na naši on-line webovou kameru je teď přes léto docela nuda. Zvířata jsou různě po výbězích a moc se jim domů nechce. Jen když prší nebo při krmení. A tak tu zůstávají hlavně v noci. Přesto je kamera ve výběhu skvělým zařízením - posuďte sami. Můžete se kouknout na naše časosběrné video, jak zvířata odpočívají a jak nám postupně ubývá sena. 

 

20. srpna 2013

Loučení s létem - sobota 21. září 10-17 hodin

Chystáte se někam třetí víkend v září? Přijďte poslední letní sobotu na Hády. Lamacentrum bude otevřeno už od 10 hodin dopoledne. Uvidíte tu ukázky ručního zpracování lamí a ovčí vlny, budeme tu mít různé dílničky pro děti (malování tašek, ještě zbylo několik lamích triček), Ester bude malovat dětem na obličeje, vystoupí skupina 000 (Tři nuly :-), a na Hádech budou současně s tím zdarma probíhat každoroční botanické, zoologické a geologické exkurze. K tomu všemu budou mít narozeniny Čert, Richard a Sazi. No, a MOŽNÁ už bude na světě náš nový Lauřin přírůstek. Zkrátka, bude tu co vidět a zažít. Uvidíte! Vstupné bude stejné jako o Lamaodpoledních, tedy symbolických 30/20 Kč.  

18. srpna 2013 - V našem lomu se netoulají jen lamy. Najdete tu třeba celou řadu zajímavých zástupců hmyzu. Rozhodli jsme se proto postupně jeden z našich fotostromů zaplnit makrofotografiemi různých bezobratlých. Často se jedná o velmi krásná stvoření, která jsou bohužel tak malá, že si jich v přírodě často ani nevšimnete. Své fotografie nám poskytli Michal Sojka, Jirka Procházka, Ondra Tichý a Jirka Řehounek. Za určení některých "žouželí" děkujeme Honzovi Benešovi a Pavlovi Marhoulovi. Pro zajímavost dáme jednu fotografii i sem - je na ní saranče vlasšská. Je to stepní druh, který se drží na vyprahlých kamenitých stráních. Za letu jsou vidět krásně červeně zbarvená křídla. 

5. srpna 2013 - Včerejší prudká bouře neušetřila ani Lamacentrum. Mimo jiné nám bohužel namokly balíky sena, které představují hlavní zásobu potravy pro naše zvířata na zimu, ovšem teď se obáváme jeho plesnivění. I důkladné zaplachtování bylo zkrátka na takovou bouři krátké. Chtěli bychom vybudovat vedle stáje lam seník, kde bychom drahocenné seno ochránili. K tomu je však zapotřebí materiál - sloupky, prkna, hřebíky, krytina, nátěry - a konečně také nejedny šikovné ruce.

Stejně jako naplánovaný altán chránící zvířata, návštěvníky i děti na programech před pálením slunce je to další ohromná položka do našeho více než napjatého rozpočtu. Obracíme se proto i na vás, naše příznivce - pokud máte vy nebo kdokoliv z vašich známých možnost darovat nám například zbytkový materiál, který bychom mohli využít, budeme vám neskonale vděční. Stejně tak se nebojte přihlásit, pokud jste zruční řemeslníci a rádi byste na čerstvém vzduchu v krásném prostředí připojili vlastní ruku k dílu.

Bouře nám dále poškodila skládací stůl, který potřebujeme mj. pro prezentaci tiskovin a dalších materiálů o Lamacentru i okolní přírodě.

Pokud byste chtěli přispět na nákup nového stolu (nebo koneckonců na cokoliv jiného, stále bojujeme o každou korunu na zajištění chodu Lamacentra), budeme vám opravdu velmi vděční. Samozřejmě bychom se snažili každou vaši pomoc odměnit podle našich možností - například programem se zvířaty zdarma, vstupem, lamími suvenýry apod.

 

Děkujeme!

 

3. srpna 2013 - Publikace. Brožura Hády u Brna, kterou jsme dali dohromady společně s Leošem Štefkou a kterou vydal v roce 2000 Rezekvítek, je už řadu let beznadějně rozebrána. Sám mám pouze poslední dva exempláře. Protože jsou všechny informace, které jsou v ní obsažené, stále platné a žádný další dotisk určitě neplánujeme, byla by škoda je pohřbít v archivu. Věřím, že i dneska je spousta lidí, kteří si rádi něco přečtou o geologii, historii, botanice a zoologii Hádů. Pokud patříte k nim, klikněte na tento odkaz a brožura se Vám stáhne
v elektronické podobě.  

2. srpna 2013 - Je sucho a vedro. Zvířata jsou ráda ve stínu, přes den se jen občas pasou a více odpočívají. Nicméně, i přes tyto dny máme na Hádech otevřeno. Spíše ale jako záchranná stanice pro ty, kteří se potřebují opláchnout, svlažit, umýt nebo ochladit studenou vodou.

26. července 2013 - Medailonek. Čert má za sebou dva a čtvrt roku života v Lamacentru, ale už stihl zplodit pět potomků. A další tři se na svět "vyklubou" v září, dubnu a květnu! To je slušná úroda, nemyslíte? Postupně sem dáme fotky všech jeho mláďat. Každé je úplně jiné.

Barborka Dora Sazi Tobi Andy
Lamacentrum
* 3. 4. 2012
*29. 3. 2012 Lamacentrum
*7. 9. 2012
Lamacentrum
*25. 4. 2013
 * 24. 7. 2013

22. července 2013 - Obvykle prosíme naše návštěvníky s pejsky, aby s nimi někdo zůstal mimo lamí výběhy. Naše lamy příliš psy nezbožňují a menšímu pejskovi by dokázaly možná i ublížit. Na druhou stranu ani někteří psi naše lamy nemají příliš v oblibě a mohli by je škaredě poranit. Výjimkou jsou psi pracovní, vodící, pro naše nevidomé hosty. Jsou to tak klidná a trpělivá stvoření, že jim nevadí ani dotěrnost našich oveček!

18. července 2013 - Altán. Ročně realizujeme přes sto zážitkových programů, o lamaodpoledních k nám přijde za našimi zvířaty řada lidí. Už dlouho nám chybí ale nějaký solidní přístřešek, který by nám umožnil pracovat i tehdy, když je venku škaredě. Od UVR ČSOP jsme letos získali na přístřešek finanční dotaci 30 tisíc korun. Není to však tolik, abychom byli schopni pěkný a rozlehlý altán poskytující stín nebo ochranu před deštěm zrealizovat. Proto se na vás obracíme s prosbou - k jeho stavbě potřebujeme dřevo, impregnaci, střešní krytinu atd. Pokud byste měli nějaký nápad, jak nám pomoci, budeme velmi rádi. 

17. července 2013 - Sny. Lili si umí udělat pohodu. Občas na pokladně takhle usne, a ještě k tomu se usmívá. No, nemá se ta ovce parádně? Prostě nekonečné blaho.

 

15. července 2013 - Krádež brány. Na Hádech musíme bohužel řešit i spoustu neradostných věcí. Nedávno nám byla téměř ukradena brána v horní části etážového lomu. Co by to znamenalo? Volný přístup do lomu pro auta, rabování kamenů, vyvážení odpadků... Cena nové brány by se vyšplahala určitě na více než 50 tisíc korun! Naštěstí se podařilo Vilovi z Rezekvítku bránu zachránit před odvezením do sběrny - moc díky! Takže se oprava omezila na nové, speciálně vyrobené panty, nový zámek a řetěz, dopravu a spoustu shánění. I tak to byla docela práce dát vše zase do pořádku. A hlavně co nejrychleji. 

5. července 2013 - Formulář pro zadávání objednávek zážitkových programů. Nyní máte možnost objednat výukové programy snadno elektronicky pomocí kontaktního formuláře. V kalendáři si předem můžete vyhledat volné termíny. Tato služba je nově dostupná na této stránce.

4. července 2013 - Sváteční Lamaodpoledne - pátek 5. 7. 2013. Výjimečně máme otevřeno i tento pátek. Je sváteční den, můžete proto k nám přijít jako v sobotu a neděli, tedy od 13 do 17 hodin.

3. července 2013 - Stín. Možná letos přijde i nějaké to krásné horké léto. Snažíme se, abyste se u nás mohli alespoň trošku ochladit. I když tu teprve začínají růst stromy (a moc se jim nechce), sem tam už se dá najít pěkné zákoutí se stínem. Trošku stranou, ale stále dobře dostupný je náš přístřešek, kde teče z kohoutku příjemně chladivá voda a pro usychající návštěvníky máme k dispozici na pokladně nějaké to pití. Když je opravdu hodně horko, necháváme ve výbězích puštěný postřikovač, aby tu i za poledního žáru bylo příjemně.

 

28. června 2013 - Vysvědčení. Máš samé jedničky? Vem ho s sebou - máme pro tebe vstup zdarma a malý dárek - můžeš si vybrat jednu ze zbrusu nových magnetek. A kdo nasbírá celou kolekci, získá od nás dárek.

27. června 2013 - Foťte! Paní Nerudová nám poslala odkaz na svoje fotografie z Lamacentra. Třeba Laura je na nich moc pěkně zvěčněná. Sami často nemáme kvůli práci kolem čas a energii fotografovat nebo natáčet zvířata. Proto pokud budete mít s sebou foťák, foťte! A neschovávejte si fotky jen pro sebe - určitě se na ně rádi podívají i ostatní :-).

22. června 2013 - Podivuhodné rostliny. Na Hádech rostou mnohé velmi zajímavé rostliny. Ve skrytu lesa se často objevuje tato záraza hřebíčková - parazitický druh, který je zcela bez chlorofylu, nemá listy a na povrch se dere pouze jeho květenství nenápadných fialovohnědých květů. Patří mezi ohrožené druhy naší květeny, protože lokalit jejího výskytu stále ubývá.

 

20. června 2013 - Informační panely. Z projektu ČSOP jsme obnovili informační panely o geologii v etážovém lomu. Ty předchozí už nebyly moc koukatelné - posprejované a rozbité kameny. Snad nám (vám) tyto nové zase nějakou dobu dubou sloužit. 

19. června 2013 - Vzdálenostní rekord. Do Lamacentra přijela na program základní škola až ze Vsetína! Absolvovali lamí hrátky a návštěvu Kavek se spoustou přírodních zajímavostí. Vzdušnou čarou 97 km! Taková vzdálenost se bude těžko překonávat :-).

18. června 2013 - Ekorecyklopárty pro Lamacentrum. Nadace Veronica uspořádala pro Lamacentrum milé setkání v kavárně Trojka v Domě pánů z Kunštátu. Dílničky, módní přehlídka, dražba retro předmětů, tombola a k tomu příjemná hudba. Vybralo se přes 4000 Kč! Děkujeme pořadatelům za hezkou akci.

14. června 2013 - Nová zvířátka. Po holičském a kadeřnickém zásahu jsou naše zvířata jako vyměněná. No, posuďte sami: 

8. června 2013 - Nekonečné labůžo.  Dovolím si tu dát jednu naši soukromou fotografii čtyřletého samečka Mikeše, která stojí za to! Ukazuje na skvělé herecké schopnosti těchto zvířátek. Mrtvý? Kdepak. Takto vypadá nekonečné sluneční labůžo s plným břichem po mnoha dnech vlhka, zimy a zamračené oblohy. I lamy si umějí užívat...

7. června 2013 - Panel o historii Hádů. Do klidného zákoutí ke dvěma nejstatnějším lípám, které v Džungli rostou, jsme umístili lavičky a informační panel o historii Hádů. Dozvíte se tu, jak vypadaly Hády před sto lety a jakou proměnou si prošly. Až budete od nás odcházet, můžete se tu zastavit a v klidu si odpočinout.

  

6. června 2013 - "Kvetou" modrásci. V Džungli se daří denním motýlům. V této době je tu nejvíce modrásků černolemých, kteří sedí snad na každé rostlině. Slétnou se i na zapomenutou granuli nebo pijí kapky rosy. Takto výrazně zbarvení jsou pouze samečci, samičky jsou hnědé, mnohem méně nápadné.

5. června 2013 - Veliký obdiv! Dvě lamy, padesát sedm prvňáků a druháků a devadesátiminutový program. Řekli byste, že se to dá zvládnout možná v pěti, šesti lidech? Stáňa, Miri a Elča (k tomu ochraptělá) si poradily bravůrně samy! Máme prostě skvělé lektorky! holky, díky.

3. června 2013 - Povodeň v Praze - Pro nás v Brně jsou povodně zatím! daleko, ale všichni je bedlivě sledujeme a držíme palce. Bohužel někde už není moc co zachraňovat - kancelář naší mateřské organizace UVR ČSOP v Praze kompletně vzala voda!  

31. května 2013 - Museli jsme posunout stříhání - Počasí je tak strašné, že některé lamy (naštěstí zatím ne ty naše) z něj už onemocněly. Měli jsme v plánu zvířata příští týden ostříhat, ale byla by jim taková zima, že jsme si to raději rozmysleli. Vlna alpak není zařízená na takovýto chlejstocén - nemá lanolin, a tak postupně provlhne. Zvířatům nevadí za sucha i hluboké mrazy. Anglické počasí jim ale moc nesvědčí. Ani Richard už se netváří moc nadšeně...

26. května 2013 - Co všechno lamy umí? - Mrkněte na úsměvná videa, jak lamy a alpaky ve světě pracují. Jsou to klidná a mírná zvířata, ale mohou být vycvičená i jako hlídací lamy, které ochrání stádo drůbeže, ovcí nebo koz...

 

25. května 2013 - CITO Růženin lom - Naprosto povedená akce v totálně nepovedeném počasí. Letošní jarní dlouho plánovanou brigádu hráčů geocachingu na Hádech nám zkazilo počasí. Od rána nás provázel kontinuální vodopád! Když jsme akci dny před tím připravovali, vypadalo to na nejlepší den v týdnu - prostě se na nás příroda spikla. Přesto přišlo okolo padesáti lidí, kteří nám byli ochotní nezištně pomoci!!! Největší skupina se vrhla na čištění odpadků na Hádech a v Růženině lomu. Další nám pomáhali řezat dřevo, zabetnonovat informační panely, vytvořit v lomu značení a opravit cestu rozbrázděnou výmoly od vody. Dostali jsme navíc darem i nějaké rukavice, štětce a pracovní nářadí.

Stavba informačních panelů se neobešla bez pracného kopání děr v drsném kamenitém terénu zavezeného lomu, měření, betonování, řezání, broušení... Jeden z problémů, který nás trápí, je přežívání zimy. Copak lamy, ty jsou trvale oblečené a zima jim tolik nevadí. My, lidé, ale potřebujeme trochu větší teplo. A dřevo nám pomáhá šetřit drahocenou elektřinu...
Přístupová cesta do lomu i do Lamacentra se v posledních týdnech a měsících změnila v hlubokou strouhu s hlubokými výmoly. Jedna ze skupin se kameny a dřevem pokusila vodu odvést a cestu zpevnit. V občerstvovací stanici bylo díky Stáni plno dobrot ke svačině. 

A takto dopadl letošní jarní sběr odpadků na Hádech. Člověk žasne, co všechno stojí lidem za to vyvézt do přírody. Dvě napěchovaná auta pneumatik, starých televizorů, odpadu z autovraků, skla, pixlí od sprejů atd. Zdá se vám, že posbíráním odpadků všechno skončí? Omyl! Dobrovolně pracujete na brigádě, vytáháte chlívek z křoví - mokří, podrápaní, špinaví... Odpadky naložíte do auta a jedete - pokud víte, kam. Ale takovýto odpad nikdo nechce. Musíte jej ve sběrném dvoře vysypat z pytlů, přebrat, roztřídit a v pondělí uvidíme, jestli si jej za odměnu nebudeme muset i zaplatit. A to jsme to předem domlouvali.

A nakonec slíbená odměna v podobě exkurze na Kavky. Jenže všichni už byli tak prokřehlí, mokří a vyčerpaní prací, že se našli jen čtyři odvážlivci, kteří se chtěli jít podívat. Ale stálo to za to, viďte!

Všem, kteří se letošní jarní brigády zúčastnili, moc děkujeme za pomoc Hádům i Lamacentru a slíbenou odměnu v podobě exkurze se pokusíme vynahradit za lepšího počasí.

24. května 2013 - Dostali jsme krásné a voňavé seno! - Ekofarmy Lípa u Zlína jsme dostali darem dva velké balíky velmi kvalitního sena i s dovozem (!), které bude našim zvířatům velmi chutnat. Je to pro nás o to důležitější, že seno po loňském suchém létě kompletně zmizelo ze seníků všech hospodářů. Děkujeme!

23. května 2013 - Akce - Když už se Čert páří, má u toho rád větší společnost, aby to nebyla taková nuda...

21. května 2013 - Naše ovečky jsou jako hodinky - Když si Marcelka vzpomene, že se chce jít ráno napást na leší pastvinu, začne usilovně bečet. Když má dost a chce jít domů, dožaduje se o to stejným způsobem. Jsou to zvířátka, která mají ráda řád. Hlad je nejen nejlepší kuchař, ale býložravcům pěkně plánuje jejich denní režim.

20. května 2013 - Pozemkový spolek Hády, to samozřejmě není jen Lamacentrum! - Hlavním motivem založení ZO ČSOP Pozemkový spolek Hády byla a je ochrana přírody. Prezentujeme se navenek především činností Lamacentra, ale to není zdaleka jediné, co děláme. Od našeho založení (rok 2000) systematicky pracujeme na tom, aby cenná hádecká příroda měla odpovídající územní ochranu. Na vyhlášení většiny chráněných území jsme se v minulosti aktivně podíleli. Část pozemků jsme proto také získali do vlastnictví, aby zde nemohla vzniknout nová výstavba, průmyslové haly nebo nebyl lom zavezen odpadem. A někdy se to povedlo až skutečně za pět minut dvanáct. Zbylou část zdejších pozemků máme zatím v dlouhodobém pronájmu. Červenou čarou jsou přibližně vyznačeny ty, které naší organizaci patří, žlutou pak ty, o které se staráme. Jen namátkou - ve všech chráněných územích zajišťujeme spolu s Rezekvítkem pravidelnou péči, na Hádech podporujeme DEV Lipka a environmentální výchovu dětí na Kavkách a v Růženině lomu, stále pomalým tempem "rekultivujeme" lom tak, aby se z něj stal přírodní skvost jižní Moravy atd.

Pečujeme tedy v součtu asi o 0,5 % rozlohy celého Brna! A není to věc jednoduchá, protože zdaleka nemáme takové prostředky a možnosti, jako třeba městské části nebo veřejná zeleň. Často se musíme spolehnout na dobrovolnickou pomoc a některé věci dokonce nejsou v našich silách. Musíme se vyrovnávat s navezeným odpadem, zloději kovů a dalšími bezohlednými lidmi. Proto možná není vše tak, jak bychom si představovali.

I Lamacentrum je neziskový projekt a nemohlo by existovat bez mnohdy absolutního nasazení těch několika dobrých duší a řady pomocníků, kteří zajišťují jeho chod. A bez mnohdy nezištné podpory některých našich návštěvníků. Pro Hády je ale moc dobře, že zde Lamacentrum a všechno kolem něj funguje. Pokud bychom je zde neměli, byly by Hády bez života. Staly by se prostě "divokým územím nikoho" bez jakékoliv perspektivy. A to by byla škoda.  

19. května 2013 - Včerejší Den otevřených dveří na Kavkách a křest Tobiho - Na Kavkách všechno kvetlo a bylo krásné počasí. Na tu krásu se přišlo podívat několik desítek lidí - a neudělali chybu! Odpoledne jsme se sešli na křest Tobiho, na jehož jméně jste se podíleli hlasováním přes internet. Z 534 hlasů získalo jméno Tobi celých 38,6 %. Jeho kmotry se stali tři vylosované děti:

 • Adam Novotný
 • Markéta Ognarová
 • Nela Burianová

Popřejme mu hodnou mámu a spokojené mládí.

17. května 2013 - Co chystáme na tuto sobotu? - 10-15 hodin prohlídky s průvodcem po přírodní památce Kavky, Lamacentrum otevřeno od 10 do 17 hodin, v 16 hodin křest nového přírůstku (kmotry budou tři vylosované děti, které k nám na křtiny přijdou), vybarvování triček, omalovánky, puzzle, křížovky, nové informační panely a hlavně - z naší stáje přechodně vznikla výstavní galerie s obrázky z naší soutěže. Přijďte se podívat.

 

15. května 2013 - Skládačka ORIGAMI - Tuto sobotu na Křest našeho lamáčka budeme mít poprvé vlastní skládačku ORIGAMI lamu. Návod a listy s předtištěnými sklady pro snadnější sestavení. Skládáte rádi z papíru? Zkuste to s námi.

13. května 2013 - Turistický deník a turistické vizitky - Přihlásili jsme se do projektu Turistické vizitky a dostali jsme první z nich. Kdo podlehl této sběratelské vášni, přijde si i u nás na své.

13. května 2013 - Jak se pracuje se zvířaty? - Práce s lamou je spíš, řekl bych, umění než rutina. Jsou to zvířata velmi chytrá, a proto také hodně náladová. Mají vrozený strach o svůj život, nesnáší dotyk na končetinách a mají docela sílu. Musíte znát povahu každého zvířete i jeho aktuální náladu. Musíte zkrátka přesně vědět, jak na ně, jinak nic nepořídíte. A i tak vás čekají mnohá nepředvídatelná překvapení - nic se nedá přesně naplánovat, žádné zvíře se nechová stejně. V tom je ale i důvod, proč si lidé lamy pořizují a proč si je zamilují na celý život. 

Alpaky mají 60-80 kg, dlouhé nohy a překvapivě velkou sílu. Občas je třeba například ostříhat paznehty, odebrat krev na vyšetření nebo zkontrolovat nějaký drobný úraz. Není pak snadné zvíře, které už to nebaví a rozhodlo se odejít, přesvědčit, aby zůstalo. A to ani ve vřech nebo čtyřech lidech! Než jsme se naučili, jak to provádět v klidu a pohodě, trvalo to dost času. Lze to ale udělat ve dvou lidech například tak, že zvíře nadzvednete a opřete hrudní mozol z obou stran o své nohy. Přední nohy visí ve vzduchu a zvíře zůstává poměrně v klidu - nemá se o co zapřít. Pak už lze natáhnout nohu vpřed a zkontrolovat ji. Vypadá to jednoduše, že?

12. května 2013 - Ovečky - Zdá se Vám, že jsou ovce hloupá zvířata? Stavte se. Róza a Lili Vám to vysvětlí. Nepřeříkají sice vyjmenovaná slova, ale přesně ví, kdo je pohladí, prodrbá kožíšek a od koho dostanou granule... A když už toho mají dost, hezky si spolu zadovádí.

Lucka natočila tohle ovčí video:

 

11. května 2013 - Geologická paráda - Kdo se alespoň trochu zajímá o geologii, musí při návštěvě lomu Džungle plesat nadšením. Je zde ve vši parádě odkrytý geologický profil, který perfektně charakterizuje uložení geologických vrstev na Hádech. Na snímku úplně vlevo i vpravo vystupují starohorní slepence, na které nasedá vrstva kompaktních, šedobílých vilémovických vápenců. Ty se také objevují na snímku vlevo i vpravo, protože následné horotvorné pohyby tyto vrstvy prohly do podoby obráceného luku. Uprostřed jsou pak patrné vrstvy o něco mladších hádsko-říčských vápenců, které ukazují na mocné síly variského vrásnění. 

V některých místech proběhlo vrásnění tak mocně, že se vrstvy ukládané dříve ocitly výše než mladší geologické usazeniny. Tento přesmyk je dobře vidět v jižní stěně lomu, kde jsou vrstvy vilémovických vápenců (šedý blok vápenců na snímku vpravo) otočeny o 90° a vyvrženy vzhůru nad rozdrcené mladší vrstvy vápencových usazenin.

8. května 2013 

7. května 2013 - Snídáte taky v posteli?

5. května 2013 - Róza, Lili a Marcela - Příliš jsme na našich stránkách o nich nepsali, ale s našimi ovečkami je také zábava! Občas okupují pokladnu a ožírají suvenýry, ale většinou dovádějí po Lamacentru nebo se nechají drbat a hlavně krmit od návštěvníků.

 

5. května 2013 - Zrzka - Máme v Lamacentru přechodně novou lamí krasavici. Připadá Vám, že je to Laura? Na první pohled tak vypadá. Ale už na ten druhý poznáte, že má mnohem mírnější rysy a povahu. Čert by s Laurou v této poloze vydržel patrně pouze jednu až dvě sekundy - do prvního plivance. Laura je totiž březí, takže si chlapy k tělu rozhodně nepouští. Bohužel tato naše podnájemnice neměla od majitele nějaké přiléhavé jméno, tak jsme si ji pojmenovali Zrzka. Přišla za Čertem na námluvy a bude u nás asi dva týdny. Tak uvidíme, jestli se něco podaří. Čert má ale zatím zájem hlavně o Lindu! Ale zatím jsme v klidu, to přijde. Abychom se pak nedivili...

4. května 2013 - Ztráty a nálezy - Dnes zapomněl pod jednou z laviček některý z návštěvníků šátek. Máme ho uschovaný, kdo jej bude schopen popsat, může si ho vyzvednout v Lamacentru :-).

30. dubna 2013 - Vyhodnocení 2. ročníku naší výtvarné soutěže - V letošním roce měla naše porota velmi těžký úkol určit vítěze, protože obrázků a jiných výtvarných děl na téma Lamy, lamy, lamičky přišla opravdu spousta. A jeden hezčí než druhý!

Osmičlenná porota složená z našich lektorů vaše výkony poměřovala velmi zodpovědně. Nejraději  bychom  ocenili všechny autory, protože každé dílko nás něčím okouzlilo. Nakonec tedy vyhlašujeme více vítězů, než jsme původně zamýšleli

 

Jako suverénního vítěze jsme určili dílo ZŠ Novolíšeňské, třídy 5.B, pod vedením paní učitelky M. Oravové.  Jejich „Lamí betlém“, jak jsme jej pracovně nazvali, je úžasný! Ceníme si nejen kolektivní práce na i těch nejmenších detailech, ale také toho, že ani jedna lamička není stejná, každá má svůj  osobitý výraz.

Třída vyhrává zážitkový program v Lamacentru dle vlastního výběru a knihu Ola lama od Evy Palátové.

 

Další výherci (kategorie jednotlivců) vyhrávají lamí trička:
Terezka Weignerová, Brno
Eliška Rampulová, Brno
Juditka a Johanka Kosovy

Kategorie jednotlivců (vybraní i z kolektivů), vyhrávají lamí balíčky s drobnými dárky:
Pavel P. – domov Srdíčko, Šelepova ul., Brno
S.Pavelková - výtvarný kroužek Kotlanka, Brno
Monika Dostálová, Monika Minaříková - ZŠ Zborovice
David Fux, Kuba Mandík, Patrik Vrzal, Vašek H. – DDM Sluníčko Brno

Vítězné kolektivy, které vyhrávají zážitkový program v Lamacentru dle vlastního výběru:
Domov Srdíčko, Šelepova ul. Brno
ZŠ a MŠ Pozořice, kroužek Blíž k přírodě
69. skautský oddíl Modrý delfín, družina Taurus

Všem výhercům blahopřejeme!

Výstavu výtvarných děl bude možné od 18. 5. 2013 shlédnout v naší výstavní síni
(pro tyto účely upravené stáji wink) při návštěvě Lamacentra.

28. dubna 2013 - Začínáme hlasovat! - Hlasovací formulář najdete nahoře vpravo na této stránce. Náš čokoládově zbarvený lamáček má na čele krásné bílé T. Proto jsme vybrali hned tři jména začínající na toto písmeno. Pro větší pestrost jsme přidali ale i dvě další. Pozor, každý počítač smí hlasovat pouze jednou denně! Jednotlivec proto výsledky nezmanipuluje, ale když se budete snažit, můžete je malinko ovlivnit :-).

 

27. dubna 2013 - Kačeři na Hádech - Dnes jsme v Lamacentru pomohli uspořádat setkání pro spoustu zapálených kačerů. Díky organizátorům všechno klaplo na jedničku! Výlet s lamou, návštěvy lamích výběhů, drbání ovečky Marcelky, oheň, špekáčky, placky... Z tak velkého počtu lidí jsme měli trošku obavu, ale kačeři jsou bezvadná parta! Moc díky. Tady je pár fotografií:

Skvělé fotky od pana Hřebíčka jsou zde. Jedním z důvodů setkání kačerů v Lamacentru byla i adopce lamy. No, hádejte, které. Náš čerstvě narozený lamáček je prostě úžasný. Kačeři vybrali neuvěřitelných 6736 Kč! Děkujeme.

Zítra začínáme s hlasováním o jméně našeho Playboye. Řeknu vám, bude to těžké rozhodování i pro vás. Hlasování bude probíhat do 18. května, kdy pořádáme Den otevřených dveří na Kavkách. Při té příležitosti jako obvykle proběhne i křest našeho nového přírůstku. No, a ještě fotka na závěr, která ukazuje, jak jsme neuvěřitelně šikovní! Po 36-hodinovém "vysvětlování" si máma nakonec dala sama říct a své "dítě" si adoptovala zpět. Lamáček váží už 8,86 kg! Až vyroste, bude z něj opravdu velký kluk.

A ještě video od Elišky:

25. dubna 2013 - Nový přírůstek - Narodil se nám nový kluk. Nádherný. Už v 7.30 ráno. 7,80 kg. Hodně jsme trnuli, aby nenastaly komplikace. A... Bohužel zase nastaly.  

Tentokrát ne s mladíkem. Ten je naprosto v pořádku a chová se zodpovědně jako každé správně přerostlé miminko. Problém je s maminkou! Ta mládě nepřijala. Celý den jej usilovně odháněla, takže jsme odpoledne přistoupili k donucovací akci. Naštěstí už od časů Barborky dobře víme, jak se dojí (a násilím kojí) lama... Přesto nám dává zase zabrat. Naštěstí sací reflex funguje, mléka je dostatek, jen ta mamina ho nechce dát zadarmo.

23. dubna 2013 - Zuby - Čert se konečně dočkal. Zabrousili jsme mu dolní zuby tak, aby se mu snadno žrala tráva. Zbrousili jsme i zase dorostlé bojové zuby, takže teď na vás jukne a usměje se Čert krásným pravidelným chrupem. 

Dovezli jsme dnes z brněnské Veterinární a farmaceutické univerzity do naší nové ohrady ovečku Marcelu se dvěma jehňaty - světlejší Rózou a tmavší Lili. Budou přes léto dělat v Lamacentru společnost našim lamám. Jsou milé, přívětivé a hravé. A všechny mají rády lidi - no, hlavně, když při tom dostanou granulky... 

22. dubna 2013 - Všichni už se těší na Lindino mládě... - a ono stále nic! No jo, vážení. To neznáte lamy! Nikdy neudělají přesně to, co od nich čekáte. Linda sice dýchá jako Sentinel, hrdě se vleče po trávníku za ostatními, ale ještě ne. Ne, ne... Tak vám alespoň ukážeme mládě velblouda dvouhrbého, které se před pár dny narodilo
v zoologické zahradě v Římě.

 

20. dubna 2013 - Den Země - Počasí sice nebylo ideální, ale předpověď byla přímo katastrofická. Takže se Den Země na Špilberku organizátorům i návštěvníkům opravdu vydařil. Malou troškou jsme se na něm podíleli také my z Lamacentra - všem našim lektorům (a to i těm, kteří museli zůstat v Lamacentru, protože jsme zajišťovali v jediný okamžik dvě akce) moc díky. 

17. dubna 2013 - Máme nový přístřešek, který naše holky přímo milují! Původní provizorní přístřešek
z lešenářských trubek (vlevo) už se věkem postupně hroutil k zemi. Navíc byl postaven v době, kdy jsme měli jen čtyři zvířata. Díky adoptivním příbuzným našich zvířat, kteří nám na konci minulého roku věnovali nemalou částku, jsme mohli zvířatům dopřát opravdu krásný nový přístřešek postavený ze surového dřeva. Jmenovitě bychom proto chtěli poděkovat Milanu Krejzlíkovi, Vladislavě Hrdličkové, Elišce Rampulové a Yvoně Smržové za jejich podporu.

16. dubna 2013 - Jaro zaklepalo na dveře. Konečně. O víkendu bylo v Lamacentru zase rušno. Zvířata přišla v sobotu i v neděli pozdravit spousta lidí - děkujeme. Jen zábava v úterní odpoledne zůstává tak trochu pouze na lamách a Elišce. Ale věříme, že i klid všedních dnů budou pro některé z vás v sezóně zajímavou volbou.

Tuto sobotu se budeme společně s dalšími neziskovkami podílet na Dni Země na Špilberku. Od 11 do 15 hodin tam bude Laura se Sazi, ostatní zvířata budou v Lamacentru. Otevřeno bude jako obvykle od 13 do 17 hodin jak v sobotu tak v neděli. Takže kdo přijde na Hády, určitě se potká s Čertem, Ríšou, Bellou a Lindou (a možná už i s někým dalším...?).  

12. dubna 2013 - Kdo víc? O obtížnosti určit březost u alpak si můžete udělat i jinou představu. Zatímco Linda (vpravo) je na této fotografii v posledním měsíci březosti, Bella (vlevo) březí není. Poznáte rozdíl? 

11. dubna 2013 - Některé lamy březost tají do posledního měsíce. Naše Linda je ale tentokrát jiná. I když jen vzácně rodí alpaky dvě mláďata (pravděpodobnost menší než 1:10000), vypadá Linda tak na sedmerčata! Už se nám to pomalu blíží, Lindo... 

9. dubna 2013 - Sérii břišních fotek musíme přerušit jednou nepříliš pěknou. Stále se nám to opakuje dokola. Velmi prosíme, nenoste nám lidské potraviny!!! Nejen nám tím nijak nepomůžete, ale můžete zvířata zabít.

V Lamacentru máme kameru, takže každý pachatel je dohledatelný.

9. dubna 2013 - Malinko "neslušností" o lamách. Podívejme se na lamu zespodu. Je to čistě soukromá, velmi decentní a intimní záležitost nejen pro nás, lidi. I lamy jsou neuvěřitelně stydlivé, takže sami to určitě nezkoušejte! První pohled nás však asi překvapí. Čekali byste vemeno krávy nebo kozy? Kdepak! Vemínko lam je nanejvýše decentní "drobnost" žárlivě střežená a dobře ukrytá mezi zadníma nohama samiček. 

Takto vypadá bříško a vemínko březí samičky v 11. měsíci březosti. Že není nic vidět? Jsou to dokonalé mimikry, protože uvnitř se skrývá šestikilový "drobeček". Často slýcháme dotazy na mléko, zda se alespoň v Jižní Americe používá. Tato fotografie může sloužit jako dokonale výmluvná odpověď. V loňském roce, kdy jsme zachraňovali předčasně narozenou Barborku, dojili jsme jednou až dvakrát denně její mámu. Tuto operaci zvládal dokonale sehraný tým tří, později "jen" dvou lidí. "Nadojili" jsme ale obvykle 20-30 ml, výjimečně 60, a vzpomínám si, že největší rekord byl nějakých 100 ml vzácné bílé tekutiny. Jak to mohou mláďata přežít? Pijí zkrátka každých 15-20 minut!

7. dubna 2013 - 2. ročník výtvarné soutěže měl úspěchPřišlo nám opravdu velké množství krásných lamiček - malovaných, kreslených, kolážovaných, vystřihovaných, lepených, modelovaných, dokonce i celé 3D lamí stádo včetně lamího domečku vyrobené z přírodních materiálů! Odborná porota bude mít opravdu spoustu práce, aby vybrala ty nejhezčí a nejnápaditější. Ale slibujeme, že nejpozději do 30.4. zveřejníme nejen jména výherců naší soutěže, ale i nejzdařilejší díla na našem webu!

2. dubna 2013 - Měníme "Lamaneděle" na "Lamaodpoledne"Už nejen v neděli, ale také v úterý a v sobotu budeme mít odpoledne otevřeno. Počasí nám zatím nepřeje, ale máme všichni stále větší šanci, že se to zdlepší. Takže pokud vám nevyhovoval nedělní termín, od počátku dubna jsme to napravili. Podrobnější informace naleznete zde.

31. března 2013 - Když je nejhůř, člověk si uvědomí, že by mohlo být ještě hůřMokro, sníh, kalamita... a do toho si Čert vzpomene, že by mohl mít koliku! No, hodně nás vylekal. Bolesti břicha u těchto zvířat často končí smrtí nebo utracením zvířete. Lucka s Tomem ale Čerta osušili, zavedli do tepla, sucha a pomalinku rozchodili. Po dvou hodinách už zase běhal žárlivě kolem plotu. Tak snad se nám to pro tentokrát podařilo. 

Takhle na Hádech snad ještě nebylo. A přesto se našli odvážlivci, kteří přišli na Lamaneděli! Patří jim obdiv, že se skutečně do takového nečasu vypravili. Příště to snad bude lepší. Od přístího týdne budeme mít otevřeno už tři dny v týdnu. Mysleli jsme samozřejmě, že okolo už pokvetou dříny, koniklece, mochny, plicníky, jaterníky a další jarní kytky, ale co jsme slíbili, musíme splnit!

A tady je ještě Richard pod novým přístřeškem. Nejsme schopni ho ani dokončit - původní krytinu střechy strhal vítr, teď ji zapadl nový sníh, takže dovnitř kape. Snad už to jaro konečně přijde!

29. března 2013 - Jaro? Ani náhodouPřes noc nasněžilo dalších pár centimetrů, takže i když sníh taje, je ho všude plno. Všimli jste si? Spodní vrstvy mají kakaovou barvu - patrně pozdrav ze sicilské Etny. Sopečná činnost může často za ochlazování klimatu. Prachové částice odráží sluneční paprsky a tvoří kondenzační jádra, kolem kterých se sráží voda. Znamená to více mraků, více srážek, chladněji, méně sluníčka... Takže kdo může za letošní jaro? Hodíme to na sopku wink 

28. března 2013 - Kečuánci v drsném prostředí AndVčera uvedla ČT2 zajímavý dokument o životě původních obyvatel Bolívie. Ve vedlejší, nikoliv však nepodstatné roli zde hraje i stádo lam krotkých. Dokument se opakuje v sobotu v 15.55 a v pondělí v 17.55 na stejném programu. Možná stojí za to se na něj podívatwink.

27. března 2013 - Naše Linda je znovu březí. Březost u alpak trvá přibližně jedenáct a půl měsíce. Linda se pářila  vloni s Čertem 24. dubna a 3.-6. května, proto pokud se vše podaří, jak má, mělo by se mládě Lindě narodit od 9. do 21. dubna. Tak jí držme palce, aby k tomu měla co nejlepší počasí a klid.

23. března 2013 - Bubin a spol. Budete-li mít cestu přes Ivančice, zastavte se v průchodu u hotelu Černý lev. Jsou tu dva velbloudi, tři lamy a dvě prasátka, v otevíracích hodinách stánků umístěných v průchodu se sem dostanete zdarma.

18. března 2013 - Jaro se odkládá. Po krásném slunečném víkendu přišla znovu zima. Takovou sněhovou nadílku čekal asi málokdo. Zvířata se schovávají před větrem nebo se choulí v přístřešku. Zima je zkrátka zima. A tak kreslete alespoň obrázky do naší soutěže! Jejich počet nám už pomalinku roste a zdá se, že bude z čeho vybírat. 

 

13. března 2013 - Budujeme nový přístřešek pro zvířata. Ten původní z lešenářských trubek se pomalu hroutil, a tak nezbylo než se pustit do jeho obnovy a vylepšení. Snad jej zvířata budou mít stejně ráda jako ten původní.

13. března 2013 - Vzpomínáte si, když jste na výletě po Hádech narazili na stádečko ovcí? Páslo se tu v letech 2004-2008 a v loňském roce. Ovečky tu zkrátka měly práci: vypásaly teplomilné trávníky. Proč se vlastně v některých územích tráva jen seče a jinde se zase pase? Jak je pastva užitečná pro rostliny a hmyz? Přináší s sebou údržba druhově bohatých trávníků i nějaké ochranářské problémy? Co by se stalo, kdybychom se o vegetaci pravidelně nestarali? Tak na tyhle otázky vám brzy odpovíme. Dostali jsme totiž drobný grant od Nadace Veronica na nový výběh se dvěma ovečkami. 

2. března 2013 - Na internetu se občas objeví pěkné video i od našich návštěvníků. Na jedno z nich se můžete podívat zde:

24. února 2013 - Stánino video našeho Čerta, který se už moc těší na jaro. A bude hůř!

18. února 2013 - Lucka natočila nová lamí videa.  Podívejte se na ně tady:

https://www.youtube.com/watch?v=mg3d4u4u7ZU

https://www.youtube.com/watch?v=BZqrpzaELbs

https://www.youtube.com/watch?v=Sk6vAKfJdMw

https://www.youtube.com/watch?v=JNz6_xzmmkk

16. února 2013 - Nová nabídka zážitkových proramů pro skupiny na rok 2013.  Do této nabídky jsme vložili dva zbrusu nové zábavné programy pro děti. Podívejte se na ně ZDE.

9. února 2013 - Posunuta uzávěrka a rozšířena pravidla soutěže! Naší výtvarné soutěže se mohou zúčastnit kromě předskoláků, mladších a starších školáků také zdravotně postižení všech věkových kategorií! 

                                                          

 

1. února 2013 - Lamatrekking a Krmení zvířátek končí! Omlouváme se všem skalním příznivcům a prosíme opochopení. Rozhodli jsme se tak proto, že z těchto akcí neměla zvířata dostatečně velkou radost a v poslední době o ně nebyl ani příliš velký zájem. Čert má nemocná přední chodidla a ostatní slečny (Richarda nevyjímaje) nejsou příliš ochotny chodit z dosahu hlavního hrdiny. Zvláště v zimě, kdy je sníh a třeba i nevlídno. Lamaneděle zůstávají v provozu každou neděli od 13 do 15 hodin, takže kdo bude chtít, může po celou zimu přijít a nakrmit zvířátka přímo v Džungli.

 

Od dubna pak plánujeme celou sezónu otevřeno v sobotu, neděli a dokonce i jeden všední den v týdnu odpoledne tak, aby za lamami mohl přijít úplně každý.  

 

28. ledna 2013 - První zátěžová zkouška naší úžasné on-line webové kamery. Provádíme velmi předběžné pokusy s webovou kamerou z Lamacentra s trvalým záznamem. Protože naše kamerka má i infračervené přisvícení, je vidět, co zvířata dělají i v noci. Je proto skoro vždy se na co dívat. Bohužel ale čím více uživatelů ji vyžije, tím pomalejší záznam bude kamera mít. Chceme proto tyto dětské neduhy sledovat a uvidíme, jestli vymyslíme nějaké zlepšení. Na kameru se můžete podívat on-line zde.

28. ledna 2013 - Není třeba k této fotografii další komentář... Každý se s tím asi už někdy setkal. Vždy to ale pořádně naštve a chvíli zapochybujete, má-li to všechno cenu. Nakonec si ale vzpomenete na spoustu dobrých lidí kolem sebe a řeknete si: "Musíme to nějak zvládnout!".

            

22. ledna 2013 - Proč je fajn chodit za lamami v zimě? Když jsme se na podzim rozhodli, že budeme mít otevřeno alespoň chviličku každý týden po celý rok, počítali jsme s tím, že v zimě u nás samozřejmě nebude narváno - a třeba ani nikdo nepřijde. Na dronou stranu jsme si řekli, že jsme tu pro vás. Kdo chce, může přijít. Naše lamy jsou totiž v zimě nejhodnější - strašně rády se nechají krmit, jsou klidné a zvědavé. "Co taky dělat, když většinou je tu nuda?" Proto pokud váháte, jestli se máte do Lamacentra vydat kvůli počasí, plískanici, sněhu, vzpomeňte si na ně. Bude tu jistě méně lidí než za slunečného teplého dne a zvířata budou mnohem vstřícnější než jindy. Uvidíte!

17. ledna 2013 - Vyhlašujeme 2. ročník výtvarné soutěže pro děti. 

Výtvarná soutěž je určena dětem a mládeži ve věku 3–15 let. Soutěžní kategorie: předškoláci, 1.5. třída, 6.9. třída. Uzávěrka soutěžních prací je 15. 3. 2013Podrobnosti najdete ZDE. Pro vítěze máme připravenu spoustu cen.

 

15. ledna 2013 - Čertík má s polštářky předních nohou drobný problém. Nezdá se, že by kulhal a bolelo ho to, ale kůže je rozpraskaná a prsty mírně nateklé. Snažíme se mu s našimi veterináři pomáhat - dostal hojivou mast až 
z Nového Zélandu a slušivé náplasťové botičky. Nakonec ale vypadal velmi spokojeně, protože za trochu trpělivosti dostal kýženou odměnu.

9. ledna 2013 - Konečně se udělalo na pár dní zase zimní počasí. Předevčírem krásně svítilo Slunce a laminy si užívaly předjaří, teď je zase všude zimní nadílka. Teď je všude bílo, ale zvířata si z toho nic nedělají. Přece jsou na zimu oblečená! Bella, Richard, Sazi, Laura, Linda a Čert se na vás v tomto roce znovu budou těšit, až se za nimi zase podíváte. Příležitost budete mít už tento víkend na sobotním Lamatrekkingu nebo Lamaneděli. 

27. prosince

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18. prosince - Přijďte na Vánoční víkend do Lamacentra.

Budeme mít otevřeno v sobotu a v neděli 22. a 23. 12. 2012 od 13 do 15 hodin. Ke každému pytlíčku granulí tentokrát dostane každý zájemce krásnou červenou vánoční ozdobu na stromeček - velký zvoneček BRNĚNSKÉ DRUTĚVY, který si děti mohou dozdobit hvězdičkami nebo speciálními fixy.

Pro prokřehlé ruce budeme mít připravený horký nápoj

Brno zasypal sníh a zvířátkům nastaly těžké časy. V Lamacentru bude proto připraven "vánoční strom" s dárky pro zvířátka a ptáčky. A to nejen pro naše alpačky, ale i pro srnky, sýkorky a další drobné pěvce, kteří musí přežít tuhou zimu. Pokud si vzpomenete, doneste lojovou kuličku, mrkev nebo jablko na provázku a pomůžete nám s dětmi tento vánoční strom přizdobit. Omezený počet dárků pro zvířátka budeme mít za pár korun k dispozici pro ty, kdo zapomenou - aby to dětem nebylo líto :-). 

Naše lamy mají nové barevné cedulky se zábavnými popisky, na kterých se vám představí možná tak, jak je úplně neznáte. Ale naprosto pravdivě. Cedulku má i Barborka, která tu s námi byla půl roku a i přes všechna svá trápení dělala i ona nám i našim návštěvníkům velkou radost.


 


 


 

14. prosince - Chtěli bychom moc poděkovat všem adoptivním příbuzným našich lam, což samozřejmě uděláme ještě osobně a po Vánocích i na těchto webových stránkách, pokud nám to umožníte (na Vánoce to musí být překvapení wink)! Prosíme paní Yvonu Smržovou, která nám poslala "Dárek pro lamy", aby se nám ozvala a nechala nám na sebe kontakt. Máme pro ni také malý dárek k Vánocům.

9. prosince - První podzimní lamatrekking v sobotu a lamaneděle s vánoční atmosférou. Sníh, sluníčko... Prostě krásná zima. Ti, co přišli, určitě nelitovali! Naše alpačky vyhladověly a koukaly, kde by dostaly nějaké ty granulky.

8. prosince -  Pro milovníky starých map tu máme jednu hezkou kopii někdy z 60. let minulého století. Nenajdete na ní žádné z dnešních sídlišť, ale je zde třeba vyznačena tramvajová linka do staré Líšně. Na Hádech pak vede žlutě značená turistická značka podél horní hrany údolí Svitavy až na Šumberu. Po výhledech, které jsou dnes už nenávratně zarostlé.

 

7. prosince - V pravém horním sloupci této stránky jsme umístili v malém okně přes dvacet různých videí zvířat z Lamacentra nebo našich cest. Můžete se na ně postupně kouknout a zvětšit je do plné velikosti. Videa se vybírají zcela náhodně - vždy jedno při každém zobrazení stránky. Takže bude nějakou chvíli trvat, než se vám všechna zobrazí. Až sem zase příště zavítáte, bude tu vždy něco nového wink.

 

5. prosince - U Čerta jsme tento týden zjistili problém na předních nohách. Zničehonic mu otekly polštářky chodidel. Díky rychlému zásahu našich andělů - paní veterinářek - se mu dostalo okamžitého ošetření a antibiotik. Na pravidelný sobotní trek mu dáme volno a vezmeme Lauru se Sazi. Vypadá to na nějaký chronický zánět, ale budeme doufat, že se vše brzy spraví.

 

4. prosince - Spadlo listí a náš lom zdánlivě zšedl. Objevila se však dokonale dávná historie. Ve stěnách lomu lze sledovat geologický vývoj začínající někde ve starohorách - před více než půl miliardou let. Jsou tu patrné vrstvy usazené na dně tropického moře, které byly zvrásněné variským vrásněním.

 

2. prosince - Přišel první sníh.

30. listopadu - Co nabízíme adoptivním příbuzným?

 

 

23. listopadu - O Lamacentru se píše. Třeba na stránkách posledního brněnského Metra. Nebo tady na ČT24. Jsme rádi, že se o nás pomalu začíná vědět. Zítra odpoledne (ve 14 hodin) proběhne pravidelné Krmení zvířátek a v neděli naše zkrácená Lamaneděle. Kdo se nebojíte sychravého listopadového počasí, přijďte za námi.

14. listopadu - O víkendu proběhl pravidelný Lamatrekking a Lamaneděle. Většina návštěvníků si už stačila všimnout, že u Lamanedělí jsme změnili otevírací hodiny od 13 do 15. Předpokládáme totiž, že v listopadu až březnu, kdy budou časté plískanice, sníh, mráz a brzy tma, by se z Lamacentra později našim návštěvníkům špatně dostávalo do civilizace. I pro naše lektory je zima opravdu protivná. Budeme moc rádí, když k nám přijdete i v zimě. Prosíme však, nechoďte později! Jsme sice neziskovka, ale i zde musí platit jasná pravidla hry. Na jaře to hodláme všem vynahradit a otevřít nejméně oba víkendové dny, možná i něco navíc.

Lamatrekking se stává stále populárnějším a chodí na tuto akci více a více lidí. Bohužel Čerta to moc nebaví, nerad chodí do lesa, nechce se mu odcházet od stáda a s tolika lidmi si není moc jistý. Stále přemýšlíme, jak to udělat, protože ostatní zvířátka by na výlet šla, ale tohle nechce bez toho, tamto nechce s tímto, tohle zase nerado vůbec někam chodí atd. Každé má svou povahu a je to s nimi taková složitá šachová partie. Na Lamatrekking bohužel nejsme schopni chodit pokaždé v pěti nebo šesti lidech, abychom mohli vzít více zvířat. Takže nad budoucím fungováním těchto treků zatím visí velký otazník. V Lamacentru teď však chystáme malou tajemnou změnu. Pokud vyjde, budeme s lamatreky moci alespoň v zimě pokračovat. Uvidíme. 

7. listopadu - Firma Polygrafik nám věnovala  lamí záložky do knížek s kalendářem na rok 2013 a lamí vizitky. Děkujeme za podporu!

 

6. listopadu - Historie ve fotografiích je krásná. Ukazuje měnící se tvář krajiny. A je to fofr! Stačí jedna dvě generace, a krajina má úplně jiný charakter. Prosíme, zkuste zapátrat ve svých starých albech, jestli tam není nějaká zapomenutá fotografie z přírody Hádů a okolí z let 1900-1990. Pokud nějakou najtede, věnujte nám její digitální kopii. Chtěli bychom dát dohromady dnes zapomenutou tvář krajiny, jako třeba tu zachycenou na  fotografii někdy z roku 1930, která je umístěna v botanickém oddělení Moravského zemského muzea v Brně.

 

Zprava nahoře doleva je na ní vidět jako malý bílý flíček tehdejší zájezdní hostinec Velká Klajdovka, trochu níž pak dnes neexistující statek Růženin dvůr, kousek nad ním roztěžený Růženin lom, na který zprava přiléhají dnes hluboce zarostlé dvě terasy skrývek, vlevo pak holé svahy přírodní památky Kavky a nakonec na protějším okraji fotografie lom Džungle. Na temeni kopce je vidět dům zbouraný v 50. letech, jehož základy jsou stále náznakem patrné na horní hraně etážového lomu. Fotografie je pořízena snad někde z oblasti dnešní Bílé hory. V té době však tato část byla ještě hlubokým venkovem.

29. října - Pozor! Měníme nedělní otevírací hodiny Lamacentra od 13 do 15 hodin.  

22. října Sháníme seno. Jsme ještě hodně nezkušení farmáři. Letos jsme podcenili nedostatek sena, které ve větším množství nemáme možnost skladovat. Dosud jsme ho proto postupně kupovali, ale současná poptávka hodně převyšuje nabídku. Hrozí proto, že letos nebudeme mít sena dostatek. Prosíme, pokud víte o nějakém zdroji kvalitního sena pro naše alpačky, dejte nám vědět na náš telefon nebo emailDěkujeme! 

Seno se nám již podařilo sehnat. Všem, kteří se pokusili nám pomoci, moc děkujeme.

21. října Lamaneděle a křest Sazinky

Počasí krásné, pohoda a spousta lidí příšla s námi pokřtít naši najmladší lamu Sazinku. Její jméno jste vybrali vy, naši příznivci, kamarádi a fandové internetovým hlasováním s téměř šesti sty počítačovými hlasy. Ve tři hodiny odpoledne jsme se sešli ve společném výběhu. Bylo nás is s organizátory asi 130!

Nejprve jsme vytvořili půlkruh a všechny děti dostaly kelímky na přípitek. Díky Elišce, Evě, Ivoně, Lucce, Miri, Adéle, Jonášovi a Ondrovi všechno pěkně klapalo.  Eva přivedla maminku Lauru a Luboš přinesl malou (zatím) bezejmennou lamičku. Richard to ale pochopil úplně jinak a myslel si, že středem pozornosti bude zase on. 
Mezitím byli vylosováni tři kmotři. Pavel pak přímo od počítače donesl konečné výsledky hlasování a Vašek pronesl slavnostní řeč a přípitek Sazince. Všechny děti si pak mohli Sazinku opatrně pohladit.  

Ze všech asi 50 dětí, které dostaly losovací lístky, jsme vylosovali tři, které mohly pokřtít a pohladit Sazinku jako první. Byli to Sofie KryštofováMatěj Guth a Justýnka Odehnalová. Od nás dostaly navíc malý dárek - skládačku lamy. 

Po křtu se všichni rozptýlili po Lamacentru, naši lektoři se zase neúnavně vrhli do práce. Stáňa se zase usilovně celou dobu starala o pokladnu.

Zvládnout dnešní nápor téměř 200 návštěvníků nebylo jednoduché. Děkujeme moc proto všem našim pomocníkům, kteří to všechno perfektně zvládli.

 

20. října - POZOR! POZOR! Konec hlasování o jménu naší nejmladší lamí holčičky se blíží. Proto hlasujte, hlasujte, hlasujte. V současnosti má Zorka celkem 192 hlasů, Sazi pak 205 hlasů, takže téměř nerozhodně. I Vy proto můžete být tím, kdo jí dá jméno. Hlasování ukončíme v neděli ve 14.30 hod., tedy půl hodiny před křestem. Samotný křest proběhne v 15 hodin. Protože je situace hodně vyrovnaná, nikdo neví, jak to dopadne. Takže pokud chcete být první, kteří se jméno dozví, přijďte v neděli včas do Lamacentra! Ze všech příchozích dětí vylosujeme tři, kteří budou jejími kmotry. Se všemi dětmi to pak oslavíme a připijeme jí na zdraví. Snad bude u nás v lomu v neděli alespoň tak hezky jako na této fotografii.

18. října - Už poněkolikáté nás navštívili klienti Domova Srdíčko (Centrum sociálních služeb, Brno), kterým se u nás moc líbí. Jsme moc rádi, že jim můžeme dělat radost. Eva G. nám pak napsala následující dopis a poslala několik fotografií:

Tentokrát jsme se přijeli podívat speciálně na lamí mimčo. Někteří klienti, kteří přijeli MHD, pak pokračovali pěšky. A tak do červena nebylo zbarvené jen listí na stromech, ale i naše tváře od čerstvého a po ránu ostrého podzimního vzduchu. Sotva jsme vyfuněli kopec a ostatní vystoupili z auta v lamacentru, už se ozývaly první spontánní reakce: ,,Jé. Ty jsou krásné.“
,,A nekoušou?“
Bella si vzorně lehla, a nechala si nasadit ohlávku, abychom si ji poté mohli hladit a česat. Obdivovali jsme malou černou a velmi čipernou lamí holčičku i její velmi trpělivou lamí maminku a hrdého taťku Čerta.
Jako tradičně jsme nevynechali krmení granulkami. Největší hladovec byl Ríša.
Od minulé návštěvy jsme udělali pokrok. Už si pamatujeme jména všech lam. Do příště se určitě naučíme ještě další jméno. Jsme zvědaví, které to bude. Sázíme na Sazinku.

17. října - "Ahoj, jsem malá lamí holčička a žiju se svým stádem na Hádech v lomu Džungle pod Velkou Klajdovkou. Mám 6 týdnů a v neděli 21.10. v 15.00 hod. mám křtiny. Konečně dostanu jméno. Zorka? Sazi? Kdo ví. Stále se o něm ještě hlasuje na těchto stránkách nahoře. Tak nezapomeňte kliknout a přijďte to se mnou oslavit!"

 

14. října - Určování kvality vlny se řídí přesnými pravidly. Zvířata se účastní výstav, kde je jejich vlna hodnocena špičkovými odborníky. Ve světě existují dvě certifikované laboratoře, které jsou schopny přesně určit kvalitu vlny. Na následujících fotografiích se můžete podívat, jak kvalitní je vlna vystavovaných zvířat. Průměr vláken nepřekračuje 18 mikrometrů, přičemž téměř žádná vlákna nepřesahují hranici, od které člověka s citlivou pletí škrábou. Proto je lamí vlna tak kvalitní.

 

 

8. října - Nepíše se mi to dnes snadno, ale Barborka tiše a v pokoji vydechla naposled. Její stav se stal dnes kritický a bez umělého udržování života ji nebylo možno dále pomoci. Je nám to moc líto, protože po dlouhou dobu byla naším milovaným chráněncem a symbolem Lamacentra. Myslím, že jsme pro ni udělali maximum možného, a tak si nemáme co vyčítat. I takový je prostě život...  O celém jejím příběhu se dočtete zde.

6. října - "Ahoj všichni. Zítra mám malinké narozeniny - je mi první měsíc a já nemám jméno! Honem, honem, lidičky. Vybírejte, prosím. Říkali mi, že křtít mne budou na Lamaneděli dne 21. 10. v 15.00 hodin. Hlasování prý bude probíhat na nějakém internetu až do té doby, tak mi nějaké jméno konečně už vyberte. Budu se na vás těšit." 

"...Hm, tak, a teď se ani nemůžu podepsat!" 

4. října - Čertova přechodně velká rodina. Všichni jsou v tak velkém stádu opravdu rádi a v pohodě. Většina zvířat se takto cítí bezpečněji, protože mají menší šanci, že budou uloveni predátorem.

 

3. října - Tuto neděli na Chaloupkách proběhne pravidelný "Ovčí den". U nás v Lamacentru budeme mít otevřeno jako obvykle od 14 do 17 hodin, ale pokud se chystáte na celodenní výlet a ještě nemáte přesný tip, je to určitě skvělá příležitost, která se bude opakovat nejdříve za rok.

 

 

"Mamííí, to je ale divný. Ale je to dobrý. Co to je?"

1. října - Všechny děti je potřeba vychovávat. Od malička. Ale i náš teenager Richard se musí ještě chovat způsobně. Jinak mu to máma vytmaví (nebo vyzelení - jak chcete).

27. září - Asi nejsem sám, kdo obdivuje našeho Čerta. Tohle zvíře má úžasnou povahu. Kdyby chtěl, stačí trochu zabrat a jeho osmdesát kilo by v pohodě převálcovalo každého z nás, lektorů. Jenže Čert vůbec není čert, ale náš umazlený andílek. A to i přesto, že je to dominantní samec a otec už dvou u nás narozených mláďat. Jako správný vůdce stáda se ničeho nebojí, ale ke všem lidem je opravdu výjimečně hodný. A co víc, je opravdu poslušný a nechá si líbit skoro všechno na lamím světě. Dokonce poslechne i tehdy, když mu zakážeme jeho nejoblíbenější aktivitu - hrátky s děvčaty! Samozřejmě. Někdy mívá horší náladu, při návalu lidí dostane strach o svoje stádo, z nervozity výjimečně neopatrně někoho postrčí, ale vše rozhodně dělá neúmyslně. Nikomu z lidí nechce škodit. Naopak jeho povaha mezi samci alpak je ojedinělá. Nechá se nakrmit, pohladit, když má náladu, přijde se s námi i přátelsky potulit a nechat se pořádně podrbat. Kdo zná povahu alpak, ví, že tento úkaz je opravdu výjimečný. Ještěže ho máme! I Čert v září oslavil narozeniny. Tak nějak stranou, bez významných poct a střílení špuntů. I když by si to ke svým sedmým narozeninám také zasloužil. Takže Čerte, na zdraví! 

 

26. září - Perníkové lamy. Ti, kdo byli na Dni otevřených dveří nebo na Lamaneděli, měli možnost vybrat si a koupit jednu z našich alpak - Lauru, Ríšu nebo Bellu v perníkové podobě. Samozřejmě jen jako DEKORACI wink. Kdo však (na vlastní nebezpečí) následně ochutnal, určitě neprohloupil! Mňam.

24. září - Čí to jsou zuby? Co myslíte, je to pes? Ani náhodou! Tohle je prosím lamí "výbavička" do života. Vypadá jako šitá na míru pro upíra. Narůstá samečkům ve třetím roce věku a jmenuje se: bojové zuby. U divokých druhů velbloudovitých jsou asi tou nejsilnější zbraní při soubojích o stádo. Samci se koušou do předních nohou a těmito zuby se bolestivě zraňují. Cílem boje je samce položit na zem. Při zatržení větší žíly ale naštěstí většinou nevykrvácejí, protože jejich krev je velmi srážlivá. To je také důvod, proč všechna zvířata podvědomě nemají ráda sahání na končetiny a trvá dlouhé hodiny tréningu, než se této obavy zbaví. V zajetí se samcům často zuby uříznou a ztupí (jako je tomu u Čerta ještě z doby, kdy bydlel v zoologické zahradě).  

 

23. září - Lamaneděle. Kdo nestihl včera přijít na náš pravidelný DOD, může se, jako každou neděli od 14 do 17 hodin, zastavit v Lamacentru i dnes. Budeme rádi, když se k nám přijdete podívat.

22. září - Den otevřených dveří na Kavkách a v Lamacentru. I když to ráno nevypadalo příliš optimisticky a provazy vody hatily naše plány, nakonec se všechno vyvedlo tak, jak jsme si naplánovali. Na Kavkách prováděli po přírodních zajímavostech Katrin a Pavel.

V Lamacentru jsme byli k dispozici všem příchozím Lucka, Ivona, Stáňa, Miri, Eliška, Eva Ř., Eva G., Vašek, Luboš, Jonáš, Ondra a Pavel. O půl třetí odpoledne jsme oslavili Ríšovy první narozeniny.

Oslavit Ríšovy narozeniny přišla řada návštěvníků. Richard dostal noblesní dort!
Všem se představil jako mladý princ, ... ...ale svíčku mu musely pomoci sfouknout děti.
Juj, ten toho dneska splácal. Snad mu nebude špatně. Připili jsme si pak "Šampaňským" na jeho zdraví.
Celý den u nás bylo živo a snad i docela zábava. U pokladny se občas dělala fronta.
Úspěch zaznamenala i výzkumná lupa na hmyz, kterého je okolo velké množství. Studium posledního balení lamí vlny...

 

21. září - Připravujeme se na sobotní Den otevřených dveří. Už zítra to vypukne! Na Kavkách bude Pavel s Katrin provádět po botanických a geologických zajímavostech, v Lamacentru budeme povídat o lamách, malinko soutěžit a další drobnosti. Dnes máme nové lamí PEXESO (asi úplně první na světě! smiley). 

Prosíme, při návštěvě Lamacentra buďte schovívaví a ohleduplní! Naše zvířata budou šest hodin s Vámi. Krmení budeme prodávat pouze do množství, které neohrozí jejich zdraví. 

19. září - Dnes nám organizace JUNÁK - středisko Povodeň, Benátky nad Jizerou věnovala tři padesátilitrové barely na uskladnění granulí pro zvířata. Nebudeme je muset dále skladovat v bytě správce jako dosud, ale můžeme je přesunout do stáje bez rizika zvlhnutí. Děkujeme! 

18. září - Chystáme Den otevřených dveří. V sobotu bude od 10 do 15 hodin probíhat v pravidelných půlhodinových intervalech podzimní prohlídka Kavek s průvodcem. Sraz je každou půlhodinu v prostoru bývalé dynamitky (branka u první závory směrem z Líšně). Dozvíte se spoustu zajímavostí o tomto překrásném chráněném území. V Lamacentru bude otevřeno od 10 do 16 hodin. Budeme zde povídat o našich lamách, malovat na trička, skládat puzzle a spoustu další zábavy. Vstupné do Lamacentra bude jako o Lamanedělích, tedy 30 Kč pro dospělé a 20 Kč pro děti od 3 let věku. Ve 14 hodin zde pak proběhne oslava Ríšových narozenin! Právě 22. září tomu bude rok, kdy se narodil. Podívejte se, jaký z něj vyrostl gentleman.


Dnes jsme také Barborku odvezli na operaci druhého kolene. Operace samotná proběhla naprosto bez komplikací, s profesionálním sehraným týmem. Barborce se daří dobře. Je to velká bojovnice! Další zprávy o ní najdete zde.

16. září - Vybrali jsme jména pro naši nejmladší rošťačku. Jestli jste ji již u nás viděli, víte, jak mámu už dokáže pozlobit. Navrhujeme jména Zorka, Julča, Berta, Johanka a Sazinka. Můžete o nich hlasovat nahoře na této stránce. Budeme rádi za každý hlas! Křtiny proběhnou někdy ve druhé polovině října, nejspíše na Lamaneděli 21. října 2012 (ještě upřesníme). 

15. září - Zítra (16. září) bude na Lamaneděli v Lamacentru méně zvířat. Zůstane tu jen Linda, Čert, Laura a její malý černý rošťák. Barborka bude v izolaci, protože se bude připravovat na další pondělní operaci. Richard a Bella budou s částí z nás v Líšni u Dělňáku. Barborce se operované koleno zlepšilo, ale ostatní klouby jsou na tom čím dál hůř. Nejhorší je, že je to pro ni bolestivé. Pokud nezabere druhá operace, není už pro ni asi další řešení. Nicméně zprávy o ní budeme dále dávat především na její vlastní stránku, kterou jsme zřídili na jaře. Mysleli jsme, že ji již dál nebudeme muset aktualizovat, ale z důvodu vývoje situace v posledních dvou měsících je to zřejmě nezbytné. O jejím stavu chceme informovat objektivně, což tato forma útržkovitých sdělení v Aktualitách bohužel neumožňuje. Na její stránky budeme moci postupně dát i více informací než sem.

14. září - Lauřina holčička se má k světu. Je hravá, krásně pije a pěkně sílí. 

11. září - Eva dala na YouTube video našeho nového mláděte. Koukněte se, jak krátce po porodu dělá své první kroky.

Pro nás VŠECHNY, kdo si dosud mysleli, že čerti neexistují, nám Ivona poslala jasný důkaz našeho omylu...

 

10. září - Barborka jde na operaci. Problém zadních nohou se v posledních dnech vystupňoval tak, že Barborka téměř přestala chodit. Situace je o to vážnější, že takové zvíře nesmí zůstat ležet. Okamžitě totiž nastávají komplikace s trávením a další neřešitelné problémy. Před několika měsíci měla namále a chvílemi už přestávala dýchat. Ale zvládla to! Teď ji čeká další životní zkouška.

7. září - Lauře se narodilo mládě - černá samička. Je v pořádku, čilá, živá, správně pije od mámy.

Máme i jednu špatnou zprávu. Barborce se stav zadních nohou postupně lepšil, ale v posledních dvou dnech nastalo velké zhoršení. 

2. září - Dnes jsme zlomili rekord v návštěvnosti Lamanedělí! Přišlo 154 návštěvníků! Máme velkou radost, i když naše lektory stál dnešek určitě nemálo sil. Díky! O Lamacentru se můžete dočíst i v zářiovém čísle časopisu Příroda. Takže pokud jej ještě nemáte, tak si časopis honem sežeňte smiley.

 

30. srpna - Plánek Lamacentra. Návštěvníci Lamanedělí se mohou volně pohybovat v zeleně vyznačeném prostoru. Ostatní části Lamacentra jsou z důvodu bezpečnosti přístupné pouze se souhlasem a v doprovodu některého z našich lektorů. 

 

29. srpna - A máme tu první výstavu fotek! Pro tento účel jsme speciálně zřídili a upravili náš první frňákovník akátový. Martina Nejezchlebová nám na něj zapůjčila svoje fotografie z loňské cesty po Bolívii, Peru a Chile. Je na nich zachycena krajina, ve které alpaky žijí. Jsou to samozřejmě domestikovaná zvířata, takže nechybějí všudypřítomné pentličky zapletené do srsti zvířat, hory, suchá krajina slaných plání, kaktusy a domorodí indiáni. Martino, díky.

Čert přišel o jednu ze svých absolutních lásek - Rozinku. Odešla domů i s Ulim - oběma pobyt v Lamacentru vyloženě prospěl. My jsme ale byli docela rádi - však už nás to rušilo i v noci_i_i_i. Poznámka pro větší: výdrž lamích samečků je v tomto ohledu téměř bezmezná... Na druhou sranu naše programy se stávaly pestřejšími a zajímavějšími smiley. To s Bětkou to Čert moc nevyhrál - s ní musí dokonale poslouchat. Dlouho pak jen smutně koukal k brance, kterou Rozinka s Ulim odešli. Doba hojnosti je u konce...

26. srpna - Pořiďte si náš LAMATRUS. V apartním a skladném balení, bez zápachu. Návod k použití najdete ZDE.

 

25. srpna - Několik fotek z dnešního Krmení zvířátek:

Barborce jsme se dnes rozhodli nasadit na zadní nohy ortézu zpevňující kloub.

 

A nakonec překvapení. Vyrostl nám v Lamacentru opravdu zvláštní strom. A chystáme další. Co bude na nich? Hádejte! Odpověď se dozvíte už příští týden.

24. srpna - V sobotu pořádáme Krmení zvířátek, v neděli bude jako obvykle Lamaneděle. Kromě těchto akcí proběhne u nás v září pravidelný Den otevřených dveří na Kavkách a v Lamacentru. Kdo by se chtěl ale podívat na alpaky jako ušlechtilá hospodářská zvířata produkující nejjakostnější vlnu, ten ať počítá se vzdáleností okolo 400 km směrem na západ a rezervuje si sobotu nebo neděli 13.-14. října. V tyto dny po roční pauze proběhne již 5. ročník Alpakashow Ost ve městečku Burgstädt u německého Chemnitz. Takovéto akce se u nás z důvodu malého počtu zvířat a zřejmě i malého zájmu lidí nepořádají, ale v sousedním Německu jsou již docela běžné a hojně navštěvované. Je na nich docela zábava, nabitý program a hlavně zde uvidíte a můžete obdivovat až okolo dvou set krásných, většinou kudrnatých alpak.

21. srpna - Proč jsou naše lamy oddělené ve více výbězích? Jednoduše proto, že to tak funguje. Čert je velký erotoman, proto je lépe, když mu samičku jen občas "půjčíme". Nad stádem má přehled a není stále zaplivaný. Barborka potřebuje být s mámou, ale pobyt s Richardem a Čertem by pro ni byl nebezpečný. Laura je březí, a tak chce mít ze zásady samce co nejdále od těla. To by to jinak vypadalo! Richard je mladý sameček. Čert jako vůdce stáda by mu mohl ublížit, kdyby si Richard začal více dovolovat. Jen ať je proto raději ve vedlejším výběhu. 

21. srpna - Mějte vždy přehled!

A ještě jedna fotografie z dnešního programu...

16. srpna - Čert má bohatou společnost a v Lamacentru je velké hemžení. Návštěvou nás poctila Rozinka a Uli, na fotografiích bohužel po koupeli a mírném popelení srsti.


 

14. srpna - Nová návštěva za Čertem. Miss Alžběta. Tedy ona je to už pořádná dáma, která přesně ví, co chce. Bude tu chvíli, tak jestli chcete vidět rozdíl mezi alpakou Huyacaya a Suri, tak nezaváhejte. "Ale Čerte, na veřejnosti přece ne..."

13. srpna - Zkouška trpělivosti. Pro řadu našich návštěvníků Lamanedělí je návštěva Lamacentra opravdovým Bobříkem trpělivosti. Kdo ho "nezíská", odchází možná trochu zklamán. Komu se naopak povede naše zvířata nakrmit, dotknout se jich a navázat s nimi zvědavé kamarádství, odchází naplněn hlubokým zážitkem. Proto na těchto akcích nedáváme zvířatům ohlávky a necháváme je volně procházet se ve výběhu. Lamy nejsou umazlená, vlezlá nebo dokonce dotěrná zvířátka. Spíše naopak. Jsou od přírody ostražité, nedůvěřivé, opatrné a hrdé. Mám-li přirovnat jejich povahu ke známému zvířeti, tak je veskrze kočičí. Proto navázání kontaktu a důvěry s takovým zvířetem vyžaduje čas. Honit zvířata po výběhu, vnucovat jim za každou cenu granule, dělat rychlé pohyby obvykle nikam nevede. Zkuste si chvíli dřepnout, tedy snížit svoji výšku tak, aby se zvířata přestala bát. Chvíli Vás budou pozorovat, ale pak asi zvítězí jejich zvědavost. Uvidíte! Chcete si to vyzkoušet?

 

11. srpna -  Aktualizovali jsme nabídku našich suvenýrů na různé akce. Můžete se podívat sem

4. srpna -  Hráli jste někdy hmatové PEXESO? Vyhrát není žádná sranda. Eva G. nám jedno pro návštěvníky Lamanedělí vyrobila! Ondra T. namaloval sadu nových omalovánek pro nejmenší děti. Pavel K. s Evou Ř. zase připravili další náš nový produkt LAMA-TRUSTM efektně zabalený do slušivé papírové tašky smiley. Konečně přišly nové magnetky a máme nové nálepky našich zvířátek. Těšte se. Tak zase v neděli odpoledne.

2. srpna -  Zkuste uhádnout, které oko patří naší Barborce.

Řešení: kůň, lama alpaka (Barborka), koza

20. července - Postupně se snažíme Lamacentrum a jeho okolí zlepšovat. U vchodu upravujeme nový přístřešek a podél výběhů jsme instalovali lavičky na sednutí, odložení věcí nebo uvázání vašeho pejska. A připravujeme další změny a doplňky. Až přijdete na další Lamaneděle, budete koukat!

 

19. července - Pavel sestavil graf přírůstků Barborky od jejího předčasného porodu do současnosti. Je vidět, že zpočátku to byla opravdu horská dráha. O zachraňování tohoto drobečka se dočtete zde

 

Barborka je stále drobeček. Čtyřměsíční mládě obvykle váží už 20-25 kg. Podívejte se, jak přibíral v prvních měsících Richard:

17. července - O víkendu navštívila Lamacentrum spousta lidí - neodradilo je ani aprílové počasí. Fotografie z Lamatrekkingu po Hádech a dalších akcí můžete najít v našem facebookovém albu.

 

13. července - Připomínáme, že zítra dopoledne proběhne pravidelný Lamatrekking - vycházka s Čertem po Hádech. Sraz je jako obvykle v 10 hodin u dvojpanelu na Velké Klajdovce. Pro ty, kdo to nestihnou, pak bude Lamacentrum otevřeno jako každou neděli od 14 do 17 hodin. Barborka už žere granule z ruky, takže i tu je již možné nakrmit. Zvládnou to i opravdu malé děti. Nezapomeňte řádně nastudovat cestu, abyste nebloudili!

30. června - A jsou tu prázdniny! Tady je pozdrav druháčků všem lamám.

28. června - Díky Petrovi S. máme spravený jednoduchý, ocelově-rustikální přístřešek pro lamy. Všechna zvířata si pobyt v něm ráno a večer náramně užívají. Dokonce se pravidelně hádají o nejlepší místo, které obsadí. 

 

26. června - Máme otevřeno každou neděli odpoledne pro veřejnost. Podívejte se na videa, jak se k nám dostanete. Jakýkoliv slovní popis není tak dokonalý, jako když se podíváte na video cesty samotné. Jsou zde zobrazené dvě možné cesty - jedna vede od dvojpanelu naučné stezky na Velké Klajdovce, a druhá pak od konečné autobusu 64 Červený písek. Videa jsou zrychlená desetkrát, takže se u nich nudit určitě nebudete wink.

 

22. června - Díky ochotě našich lektorů máme letos za sebou už 65 programů! Pro školky, základní školy, střední školy, dospěláky a postižené děti. Je moc fajn rozdávat radost. Všem, kteří se na těchto programech podíleli, moc díky.

19. června - QR kódy. Že nevíte, co to je? Určitě jste je viděli. Vypadají takto a je to fakt bezva zábava pro malé i velké kluky (a holky):

QR kód je vlastně dvojrozměrný čárový kód, který ukrývá nějaký text. Pokud přijdete s rodinou na Krmení zvířátek nebo na Lamaneděli, pořádně se kolem sebe rozhlédněte! Uvidíte kartičky s číslovanými otázkami, vedle nichž jsou takovéto QR kódy skrývající odpověď. Budete-li mít s sebou mobil se zabudovaným fotoaparátem a v něm nainstalovaný program pro čtení QR kódů (dá se stáhnout zdarma na internetu), budou mít děti i rodiče o zábavu postaráno.   

16. června - "Tak vážení a milí, zdravím vás z Lamacentra. Zítra bude tedy po dlouhé době neskutečně krásně. Pokud jste si naplánovali k nám výlet a zatím to nevyšlo, máte jedinečnou příležitost. Zdraví vás Barborka".

 

8. června - Sobotní dopolední výlet s lamou a nedělní odpolední Lamaneděle v Džungli proběhnou jako obvykle. Přijďte se podívat!

3. června - Líšeňský dětský den u Dělňáku v Líšni. Lamacentrum se tu prezentovalo od 12 do 14 hodin. Chtěli jsme si vyzkoušet, jak budou naše zvířata reagovat mimo své prostředí. Místo, které nám bylo přiděleno, bylo výborné - stranou velkého ruchu, s velkým prostorem pro zvířata, ale i pro děti. Pro ty, které přišly, jsme měli připravená krásná trička. Ta si mohly vybarvit a potisknout, takže každý si odnášel svůj vlastní originál.

Na spoustu dětí bylo potřeba hodně pomocných rukou - Stáni, Miri, Evě, Janě, Katce, Vaškovi, Adéle, Ondrovi a Jonášovi moc díky za pomoc. Myslím, že se tady všem líbilo.

 

1. června 2012 - Děje se toho u nás tolik, že nestíháme sem dávat tolik příspěvků. V neděli odpoledne od 14 do 17 hodin proběhne na Hádech už skoro tradiční Lamaneděle a počítáme, že se přijdete podívat! Od 12 do 14 hodin nás však najdete také na Líšeňském dětském dni u Dělňáku na hřišti v Líšni. Máme spoustu nových lamatriček, tak se přijďte podívat.

27. května 2012 - Lamaneděle. Snažíme se vylepšit systém směrovek a cest.
V terénu, jako je bývalý vápencový lom, není zcela jednoduché správně ukázat cestu všem, aby k nám byli schopni dorazit. Počítejte s tím, že cesty jsou prašné a vedou místy do kopce nebo z kopce. Odměnou vám bude cesta krásnou přírodou mimo beton a asfalt městského prostředí.

Na Hádech navíc právě kvetou vzácné orchideje - prstnatce pleťové (Dactylorhiza incarnata)

25. května 2012 - Krmení zvířátek - "Vidíte? Čerta se nebojím a jak mne poslouchá!" :-) 

A tohle jsou naši úplně první "tričkaři"!

19. května 2012

Den otevřených dveří na Kavkách a v Lamacentru

Dnes proběhl na Kavkách a v Lamacentru v pořadí už 22. Den otevřených dveří pořádaný Pozemkovým spolkem Hády. Ač jsme tentokrát dělali jen minimální reklamu, proběhl s mimořádnou účastí. Přišlo celkem přes 250 lidí, což je nejvyšší počet příchozích za dobu konání těchto akcí. Nejprve jsme přivítali v 9 a v 10 hodin dva autobusy účastníků Tmavomodrého festivalu, kteří k nám zavítali v rámci doprovodného programu. Užili jsme si spoustu pohody, zájemci pohladili a nakrmili zvířátka a zúčastnili se spousty hmatových soutěží, které připravila Eva.

Představení zvířat Skupinky
Hmatové úkoly Ukázky přírodních a syntetických vláken
Díky Evě si mohli nevidomí návštěvníci popisky přečíst sami Zkusit prsty...
A už je tu druhá skupina! Bylo moc příjemné "kouknout" se dlaněmi
Richard je pašák! Je libo vlákna z PET?

Postupně přicházeli další návštěvníci. Každé skupince jsme se snažili věnovat, ale vždy to nebylo jednoduché takový nápor zvládnout. Ve tři hodiny odpoledne jsme připravili křtiny naší nejmladší lamičky. Pro návštěvníky účastníky křtin, kterých bylo přes osmdesát, jsme připravili překvapení. Každému z dětí jsme rozdali losovací lístečky a z nich jsme vylosovali 3 kmotry - Ondru, Šimona a Bětku, kteří jí pokřtí. Mezitím bylo zastaveno internetové hlasování. Přišlo celkem 658 hlasů. S největším počtem 44.8 % hlasů vyhrálo jméno Barborka. Bouchly Rychlé špunty, kmotři vyslovili své zdravice, připili jsme Barborce na zdraví a kdo chtěl, běžel ještě na poslední exkurzi, opéci špekáčky nebo ještě za alpačkami.

Vycházka přírodní památkou Kavky V etážovém lomu cestou k Lamacentru
Vítáme Vás v Lamacentru! Postupně, postupně...
U vstupní brány U lam ve výběhu
Křest Barborky Kmotři Barborky - Šimon, Ondra a Bětka
Každý z nich Barborku pokřtil a popřál. A nakonec jsme jí všichni připili na zdraví.

Od Ondry Hrdličky dostala Barborka do vínku moc krásné přání:

 

Nakonec bych chtěl moc poděkovat všem, kteří se na tomto Dni otevřených dveří podíleli - Stáni, Evě, Ivoně, Katce, Elišce, Pavlovi, Jonášovi a Ondrovi. Za technickou podporu díky Vaškovi a Edgarovi. Všichni jsme se za celý den opravdu hodně nadřeli, aby se vám u nás líbilo. Doufejme, že se nám to společně povedlo!

18. května 2012 - Chystáte se do Lamacentra na Den otevřených dveří? Hlasujte na této stránce o jménu naší lamí slečny. Posledních 24 hodin! Hlasování bude ukončeno 19. 5. 2012 ve 14.45 hodin. 

Pozor! Jediný vstup do Lamacentra bude brankou na jižním okraji lomu Džungle (N49°13'09.58'', E016°39'57.13'). Podrobnější informace neleznete ZDE. Vedou sem dvě cesty - jedna z etážového lomu a druhá ze silničky spojující Maloměřice a Líšeň. U této branky budou končit také exkurze po Kavkách. Do Lamacentra bude dobrovolné vstupné, které věnujeme na krmivo pro zvířata. 

16. května 2012 - Pozvánka. 

15. května 2012 - Ahoj. Mám právě 42 dní. Umím pít mléko, chodit, nadávat, rozčilovat se, plivat, prostě být roztomile protivná spanilá princezna. Tuto sobotu v 15 hodin budu mít konečně jméno. Přijďte se podívat na Den otevřených dveří! 

14. května 2012 - Možná se Vám zdá, že se tu zase tak mnoho neděje, ale dnes přišel pro mnohé naše lamy šok! Už nic nebude tak jako dříve. Nejvíce se sebevědomí podlomilo Richardovi. Konečně totiž dozrál do drsného světa dospělých. Proběhlo totiž:

JARNÍ STŘÍHÁNÍ

Sešli jsme se ve skupince našich kamarádů a dobrých známých, abychom ochutnali Lamovici typu Jasoň i Drsoň, poděkovali našim hodným veterinářkám, Ondrovi, Elišce a Stáni za všemožnou pomoc, a pak už jsme se vrhli na zvířátka. Čert vzal stříhání přímo se stoickým klidem. Má náš obdiv. Linda, naše hysterka, celou půlhodinu propištěla, proplivala a proslintala. Musel to pro ni být opravdu neocenitelný zážitek! Vloni jsme ji nestříhali, tak si jej vyzkoušela poprvé. Bella byla úžasná! Miláček davů. Ležela v klidu, jako by se jí to skoro ani netýkalo. Naposled přišel Richard. Celou dobu se pásl za ohrádkou, hrdě se usmíval, že na něj jsme krátcí. Jeho se to přece netýká! A buch. Taková potupa! Neostříhaná zůstala jen Laura. Jí srst tolik nenarostla, a také jsme chtěli, aby ji měl ještě kdo našim návštěvníkům ukazovat. Přežili nakonec všichni. I my. Jen Táňa dostala od Ríši do zubů, Lucka si způsobila pár oděrků od stříhacího strojku a mně se trefil Čert do sanice. V podvečer jsme opekli špekáčky, vypili pivo a rozběhli se k domovům. Nemůžu mluvit za všechny, ale myslím, že pěkné pondělní odpoledne se opravdu povedlo. Ještě pár fotek, ať vidíte náš výsledek:

Vaškova zdravice Předávání darů První střih
Čert se drží! Publikum bedlivě sleduje! Čerstvý plyš
Škoda, že neslyšíte ten trvající jekot! Bella je miláček. Leží a drží. Opatrně kolem hlavy...
Boj s Richardem. Spočítejte, kolik lidí drží 25 kg živé váhy. A tohle po něm zbylo... "Chcete vědět, jak to dopadlo? Ne, ne. Neprozradím! Přijďte v sobodu
na Den otevřených dveří
nebo na Lamaneděli."

 

13. května 2012 - Nejen pro ty, co se jim včera nechtělo do deště, je tu další LAMANEDĚLE. Pokud jste natolik zdatní, že ujdete pěšky alespoň 500 m do kopce nebo 1500 m z kopce, vydejte se k nám! Šipky vás navedou, vytiskněte si mapku nebo uložte do GPS souřadnice N49°13'09.58'', E016°39', 57.13''.

Cestou se dívejte kolem sebe. Uvidíte kvést spoustu rostlin.  

kručinkovec poléhavý vítod větší kamejka modronachová

12. května 2012 - Lilo jako z konve, a tak jsme "Vycházku s lamou" zaměnili za "Vycházku za lamou", abychom Čerta nenutili chodit v dešti - nebylo by to fair. Ze čtyř rodin, které i v tomto psím počasí vytrvaly, se rozhodly být "drsňáky" dvě. Malé děti do skafandrů, kočárek pod igelit a šlo se! Lamy na nás čekaly venku, popovídali jsme si, děti si pohladily tu nejmenší, prostě pohoda. Tak zase příště, snad už za slunečného počasí.   

9. května 2012 - Vypravte se s námi v sobotu v 10.00 hodin na Výlet s Čertem. Půjdeme sice jen na krátkou vycházku, ale zabloudíme do míst, kde jsme ještě nebyli! Podíváme se, kde byla na Hádech do 30. let minulého století malá obilná políčka s kamenicemi a objevíme jezevčí nory.

A v neděli nezapomeňte. Máme otevřeno od 14 do 17 hodin. Kudy na Lamaneděli, to vám prozradí šipky rozmístěné po Hádech nebo pečlivě prostudujte plánek cesty ZDE. Pro fandy geocachingu tu pak máme přesnou geografickou polohu naší vstupní branky: N49°13'09.58'', E016°39'57.13''.

7. května 2012 - Do Lamacentra za námi přijela paní Nováčková s lamou Nelinkou. Konečně jsme se seznámili s pořádnou a krásnou lamí slečnou (lama krotká).

 

6. května 2012 - I když teď večer lije jako z konve, první Lamaneděle se náramně vydařila. Ani vedro, ani zima, chvílemi vysvitlo i Sluníčko, prostě pohoda. Kdo přišel, určitě neprohloupil.

 

5. května 2012 - Katrin sestříhala krátké video ze zákulisí Lamacentra. Mrkněte se.

 

 

 

3. května 2012 - Máme nový motiv na hrníčky pro lamí fandy. Cena 190 Kč. Pro zájemce z daleka zašleme i na dobírku nebo po zaplacení hrnku a poštovného.

 

2. května 2012 - Míváte někdy škytavku? Znáte to! Pořádně se napijete nebo přejíte a už je to na světě. Škyt... škyt... škyt... A jen těžko se to dá zastavit. Věřte ale, že nejste sami. Škytají i zvířata. Že mohou škytat i lamy, jsme ale nevěděli. Natočil jsem dnes škytající Doru (už o ní tu byla jednou řeč), tak se na ni můžete kouknout a politovat ji. Bohužel neví, že má zatajit dech a polknout. Nakonec to vyřešila ale správně - napila se mámina mléka a škytavka byla pryč.

30. dubna 2012 - Od května otevíráme pro veřejnost. Přijďte na lamy do lomu, řekněte přátelům, kamarádům, známým. Budeme rádi, když nás navštívíte. Podrobnější informace naleznete ZDE.

28. dubna 2012 - Dnes je "Krmení zvířátek" pro malé i velké. Bude moc hezky, proto přijďte do Lamacentra - sraz ve 14.00 hodin u dvojpanelu naučné stezky na Velké Klajdovce, kde se potkáte s Čertem a našimi průvodci. Po silnici přes hádecký lom dorazíte do Lamacentra, kde se na vás už těší všichna naše zvířata, tedy i ta nejmladší (Barborka - nezapomeňte hlasovat o jménu).

 

25. dubna 2012 - Ani profesionálové už moc neví, jak (Barborku) rozkrmit. Zkoušíme mléko s medem, mléko, jogurt, střídáme se s maminou, ale stále se kýžený výsledek nedostavuje. (Barborka) zůstává s vahou na 5,50 kg, je i po třech týdnech  pod porodní vahou (!). Tak nevíme moc, co dál. Zesílila v předních nohou, ale zadní část těla nemá zatím mnoho svaloviny. Naštěstí se neobjevila žádná infekce. Věčně ale zůstat takhle malá nemůžeš, holka!

24. dubna 2012 - Konečně trochu jaro je i na Hádech.

20. dubna 2012 - Zjistili jsme, že na našich stránkách vlastně nikde není vyfotografovaná Olinka - další jihoamerický obyvatel Lamacentra. I Olinka se občas účastní programů, jako třeba toho dnešního, ale jen jako malé bojácné morčátko v přenosce. Ale nebojte, doma u Elišky má mnohem větší obývák...

A ještě jedna fotografie naší princezny, tentokrát po vydatné mléčné snídani. Museli jsme totiž přitvrdit a krmíme mládežnici skoro jako husu na výkrm - deci kozího mléka se lžičkou medu každé tři hodiny bez ohledu na mámu. Stále se totiž nejsme schopni vyhrabat z nízké váhy. Dělá nám to malinko starosti. Dnes 5,30 kg je stále ještě více než půl kila pod porodní vahou a asi 1,5 kg pod běžnou vahou alpačího novorozeněte.

19. dubna 2012 - Naše malé stádečko lam alpak a idylka jarního podvečera. Naše malá (Barborka) ale stále ještě nemá vyhráno. Udržuje si velmi nízkou váhu, i když ji krmíme jako husu na výkrm. 5,2 kg je hmotnost jen něco málo nad hranicí přežití. Někdy by snědla láhev i s dudlíkem, jindy do ní mléko musíme pumpovat skoro násilím.

17. dubna 2012 - Pravidelná veterinární vitamínová mučírna, tentokrát i s panem MVDr. Josefem Zajícem a ultrazvukovými vlnami. Březost Laury byla potvrzena, u Belly byla bohužel taková tma, že nebylo možné rozeznat ani močový měchýř.

16. dubna 2012 - Fotografie Richarda s mámou Laurou. Je to už velký chlapák! Tedy spíš chlupatá koule. Za šest dnů bude mít už 7 měsíců. Vypadá mohutný ale jen na oko - přes zimu moc nepřibíral a váží teď kolem 24 kg.

14. dubna 2012 - Pozvánka na první jarní Lamatrek s Čertem. Přijďte provést lamu po Hádech.

14. dubna 2012 - Pro děti máme nové magnetky! Jejich cena je 20 Kč. Platící účastníci zážitkových programů, Výletu s lamou a Krmení zvířátek je od nás však mohou dostat zdarma. 

 

13. dubna 2012 - Brigáda Brontosaurů. Pro skupinu asi 20 studentů z Hustopečí u Brna jsme společně s Rezekvítkem uspořádali brigádu. Připravili jsme alespoň zčásti novou pastvinu pro zvířata a dokončili jsme nový, pro nás životně důležitý vchod do Lamacentra. Děkujeme za pomoc!

Mimo to stále ještě pečlivě krmíme a hlídáme naše novorozeně. Střídáme se občas s pravou mámou, ale nastálo si ji ještě nemůžeme dovolit vypustit za ostatními. Pečujeme o ně jako o vlastní. Dáma se postupně zlepšuje - při oblékání nepostojí, pěkně si u toho nadává a dokonce už nás i poplivala! Plivne-li na vás někdo na ulici, je to jedna z nejhorších urážek. Dokonce pro mnohé horší než fyzické napadení. My jsme ale šťastně poplivaní náhradní rodiče :-).

Od pana Kratochvíla, majitele firmy AL-OK jsme dostali zapůjčenu dodávku pro trénování se zvířaty. Tento typ tréningu nám doporučila nejen paní veterinářka jako prevenci proti stresu zvířat při transportu do "nemocnice". I my sami chceme občas se zvířaty vyrazit mimo Lamacentrum. Takže všichni bychom proto měli umět cestovat.
Moc díky!

 

12. dubna 2012 - Rozhodli jsme se veřejně poděkovat paní MVDr. Kateřině Hauptmanové, Ph.D., a zejména pak paní MVDr. Taťáně Husákové za jejich obětavou pomoc našemu mláděti. Tento dopis adresujeme (samozřejmě se souhlasem obou našich andělů) vedení Veterinární a farmaceutické univerzity. Ještě jednou díky!

 

11. dubna 2012 - Konečně trochu teplo! Pobyt na čerstvém vzduchu naší dámě svědčí. Stále má však slabé zadní nohy. Dnes jsme pozorovali její téměř akrobatický výkon postoje jen na předních nohou. Máma se k ní velmi hlásí, při večerním "odchodu do tepla" dokonce Elišku zatrest poplivala. Nevíme ale, jestli od mámy pije, kolik a jestli by jí vůbec toto mléko stačilo na přežití. Proto zatím ráno a večer hodně přikrmujeme a přes den necháme mimino u mámy pořádně vyhladovět, aby se samo snažilo.

Také jsme prokazatelně dnes díky bohatému promazání konečníku od paní veterinářky zaznamenali první pořádnou sérii bobků. Jen tak dál.

10. dubna 2012 - Krevní obraz v pořádku, játra a ledviny fungují normálně. Naše lamí holka má velkou naději.

9. dubna 2012 - Veselé Velikonoce! Dostali jsme také pozdrav i s fotografií: Veselé dozvuky Velikonoc všem lamám i jejich chovatelům přejí HrdličkyPro nás opravdu Velikonoce veselé. Paní doktorka rozparádila naši lamí holčičku tak, že jsme žasli! Už to není to bezvládné stvoření, co leží a spí v dětských peřinkách. Nepostojí a prozkoumává okolí. Dokonce se zdá, že už pije i od mámy. Venku je stále ještě zima, a tak rychle prochladá. Nicméně vevnitř už se cítí dámou. Brzy se ji pokusíme vrátit mámě na trvalo. Ještě kdyby tak trochu chtěla přibrat.

8. dubna 2012 - o našem předčasně narozeném mláděti jsme připravili samostatnou webovou stránku. Je na ní uvedena řada podrobností, které možná v budoucnu mohou pomoci jiným chovatelům v případě podobných problémů, do kterých jsme se dostali my. Život ve stádu běží dál. Laura se chová jako březí samice (byla připuštěná začátkem října loňského roku, ale březost jsme zatím nebyli schopni potvrdit). Jinak tu naštěstí panuje zdánlivá pohoda všedního dne.

7. dubna 2012 - Jsme z toho už všichni unavení, ale situace se moc nevylepšuje. Mládě potřebuje moře času, sotva se drží na nohách. Lindu dojíme. Máme zřejmě nejvyšší denní dojivost lam na světě. Vydojíme až 100 ml mléka. Prcek dostává maximum, co jsme schopni do něj dostat - tedy asi 300 ml mléka (převážně kozího) a 100 ml zředěné glukózy. přes den kojíme každou hodinu, v noci po čtyřech hodinách. Pokroky však postupují jen velmi pomalu. Chtělo by to trochu tepla! Mladá se musí také naučit znovu sát od mámy - dudlík jí vyloženě nevyhovuje. Většinu dne ale prospí - ostatně jako každé nedonošené miminko.

5. dubna 2012 - Skóre se pomaličku vylepšuje! Ze slabého hnědého uzlíčku pomalinku začíná být čiperka. Stále slabá, ale už na nohách, ve speciálním oblečku se zájmem prozkoumává okolí. Přes den je s mámou, na noc ji raději bereme do tepla. Vypadá to nadějně, a tak jsme se rozhodli nechat Vás hlasovat o to, jak se tento lamí skřítek bude jmenovat.  

4. dubna 2012 - Boj o nový život! Předčasně narozená samička bojuje o přežití. Bez pomoci člověka by již dávno zemřela. Po narození se jen postupně rozběhl termoregulační systém, svaly na těle jsou dosud velmi slabé a sací reflex jen malý. NAŠTĚSTÍ se můžeme spolehnout na profesionální pomoc skvělých lidí - MVDr. Táni Husákové a MVDr. Kateřiny Huptmanové Ph.D. a kozy Amálky z Veterinární a farmaceutické univerzity. Mládě kojíme každé tři hodiny kozím kolostrem a glukózou, Lindu se snažíme dojit (zatím s nejistým výsledkem) a snažíme se to všichni (Luboš, Ivona, Eliška, Michal, Stáňa a Vašek) přežít ve zdraví a prostřídat se, abychom se vyspali. Tak uvidíme. Snad nám naši snahu začne tahle krásná holka brzy vracet.

  

3. dubna 2012 Čerstvá NOVINKA! Narodil se nám dnes krátce po poledni nový přírůstek. Do krásného počasí, ale bohužel o 3-4 týdny dříve. Maminka Linda je sice v pořádku, ale mladá slečna je slabá a bude potřebovat hodně naší pomoci. Tak nám držte palce, ať vše dobře dopadne.

 

29. března 2012 - Čert má prvního svého potomka (o kterém víme)! Když jsme jej do Lamacentra před rokem získali, nebylo zde ještě vše přichystáno. Musel tedy strávit nějakou dobu v "náhradní rodině" mimo Brno. A projevil se hned jako čiperný taťka. I když to sám dnes už asi neví, narodila se mu čiperná dcera Dora smiley. Pozdravujeme ji a přejeme, ať se jí dobře daří.

Maminka Dora Tatínek

4. března 2012 - Přijďte na Krmení zvířátek v Lamacentru. Nedělní výlet na Hády můžete také spojit s návštěvou Hádecké planinky, kde právě rozkvétají koniklece.

Koniklec velkokvětý je symbolem Brna. Patří mezi chráněné a silně ohrožené druhy. V Brně a blízkém okolí roste na desítkách lokalit. Bohužel na většině z nich postupně ubývá a mizí. Hádecká palninka patří mezi ty bohatší - pravidelně zde kvete 200 až 600 rostlin. I zde však koniklece mizejí. Nesnášejí přílišný sešlap. Proto až je půjdete o víkendu obdivovat, dejte prosím pozor, kam šlapete.

 

 

10. 3. 2012 - Výletu s Čertem po Hádech se zúčastnilo přes 20 výletníků. Měli jsme skvělé předjarní počasí. Na fotky se můžete podívat zdeK tomuto programu se přičlenil i ten další zážitkový, a tak jsme měli celý den o zábavu postaráno.

10. 3. 2012 se na vás těšíme na Výletě s naším Čertem. Pozvánku si můžete stáhnout ZDE:

 

5. března. 2012 - Konečně jsme zpracovali materiál z porodu Richarda - Umístili jsme sem naše naprosto unikátní videa z porodu Richarda v Lamacentru (22. 9. 2011) a jeho první hodiny. Uvidíte to, co je skryto před zraky návštěvníků zoologických zahrad, a co často není dopřáno vidět ani ošetřovatelům. Sledujte Richardův vůbec první krok. Tato videa jsou o to vzácnější a zajímavější, že zvířata obvykle rodí rychle a v klidu, stranou od lidí. Samotný porod netrvá obvykle déle než 20 minut a samice do poslední chvíle nedává vědět, že by se něco mělo dít. 

Čas  13:16 hod. Čas  13:27 hod. Čas  13:28 hod.
Čas  13:30 hod. Čas  13:40 hod. Čas  13:42 hod.

Čas 13:43 hod. Čas 13:45 hod. Čas  14:20 hod.
 
 

29. 2. 2012 - Aktualizovali jsme pro Vás výukové a zážitkové programy pro rok 2012. Letáček o programech a Lamacentru si můžete stáhnout ZDE.

 

25. 2. 2012 - Přijďte na další krmení zvířátek, které začíná srazem na Velké Klajdovce ve 14 hodin!

23. 2. 2012 - Vyhodnocení 1. ročníku výtvarné soutěže

Klikněte sem.

    

 

Připravte se, 11. února 2012 bude další Vycházka s Čertem po Hádech. Pojďte s námi!

14. ledna 2012 - Vycházka s Čertem po Hádech

 

27. prosince 2011 - Vánoční krmení zvířátek. Kdo nebyl, o hodně přišel. Kdo se zúčastnil, určitě neprohloupil. I když nebylo zrovna nejvlídněji, nikomu z účastníků to, zdá se, příliš nevadilo. Tak za měsíc zase nashledanou!

 

10. prosince 2011 - Rozhodnuto. Výlet s Čertem po Hádecké planince bude pravidelnou akcí každý měsíc. Budeme jej střídat s návštěvou Lamacentra a krmením našich zvířat. 
Nebojte se a přijďte také. 

 

12. listopadu 2011 - Druhá sobota v měsíci a náš první výlet s Čertem po hádeckých lesích. Pohoda, sluníčko. Všem účastníkům, kteří přispěli na naši činnost, děkujeme.

7. listopadu 2011

Zahajujeme Lamatrekking pro celou rodinu. Vždy druhou sobotu v měsíci budeme pořádat dopolední vycházku s lamou po Hádech. Ta nejbližší je už tuto sobotu 12. listopadu. Podrobnosti najdete na tomto letáčku (klikněte na něj):

Partner:   

 

1. listopadu 2011

Vyhlašujeme výtvarnou soutěž pro základní školy. Uzávěrka 17. 2. 2012. Podrobnosti zde:

 

 

28. září 2011

V průběhu Dne otevřených dveří (24. 9.) mimo jiné hlasovali návštěvníci o jménu pro náš nový přírůstek. Ze seznamu jmen získala nejvíce hlasů jména Vašek (6), Felix (7), Bambi (14) 
a
Richard (17).

"Richard je odvozenina staroněmeckého jména, které v překladu znamená 'silný vladař'. Zatím nejsem ani silný a ani vladař. Ale uvidíte! Za pár měsíců vás překvapím." 

 

24. září 2011 proběhl Den otevřených dveří

Přírodní památku Kavky a Lamacentrum Hády navštívilo celkem více než 80 návštěvníků

22. září 2011

Laura porodila zdravé a čiperné mládě

Vice se dozvíte v sekci "Lamacentrum Hády"

 

Tyto webové stránky jsou sponzorovány serverem WebSnadno.cz

TOPlist